Medžioklės reikmenys

Pakeisk amuniciją be prišaudymo. Fox Bullets iš Slovėnijos0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Vienoje medžioklėje svečiuose turėjau galimybę sužinoti apie Slovėnijoje gaminamą Fox Bullets amuniciją. Medžiotojas ir bendrovės HART atstovas Rytų Europoje lietuvis Justinas Kulbis, asmeniškai pažįstantis šių kulkų ir šovinių gamyklos savininką, papasakojo apie šią amuniciją ir net parūpino pakankamai šovinių, kad galėtų duoti kiekvienam medžioklės dalyviui pabandyti. Deja, tada man nenusišypsojo laimė jų panaudoti, bet susidomėjau šiuo prekės ženklu, ir štai jūsų dėmesiui pokalbis su išradėju, gamyklos įkūrėju ir aistringu medžiotoju Andrejumi Janežičiu.

Fox Bullets įkūrėjas Andrejus Janežičius
Nuotrauka: nuotraukos iš Fox bullets įkūrėjo asmeninio archyvo

Jei gerai suprantu, jūs pats įkūrėte šią įmonę ir esate jos savininkas?

Taip, kartu su žmona pradėjome prieš aštuonerius metus ir štai mes dabar esame čia. Žinoma, gaminti ir parduoti medžioklės amuniciją nėra tas pats, kas pardavinėti kopūstus. Esu inžinierius mechanikas ir nuo vaikystės medžioju.
Prieš daugelį metų Hirtenberg gamykla Austrijoje gamino bešvines kulkas, kurios vadinosi ABC, jas naudojau aš ir daugelis kitų medžiotojų. Jas suprojektavo slovėnų inžinierius, bet sovietmečiu Jugoslavijoje tokių kulkų gamyba niekas nesidomėjo ir patentą nupirko Hirtenberg, kuris toliau gamino ABC kulkas iki 1995 m., kai šią gamyklą nupirko kiti savininkai. Tai buvo vienos pirmųjų bešvinių kulkų, nors kai kuriuose modeliuose tebebuvo naudojamas švinas – kulkos galiuke.

Medžiotojai daug kalbėjo apie šias Hirtenbergo kulkas, ir mes pagalvojome, kodėl nepabandžius sukurti atnaujintos ABC kulkos versijos.

Į kokius aspektus buvo atsižvelgta kuriant Fox kulkas?

Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas Europos medžiotojų poreikiams, nes visos kitos tokio tipo kulkos gaminamos JAV, o ten kiti reikalavimai. Jie turi didesnius gyvūnus, šaudo didesniais atstumais, todėl JAV pagamintos kulkos yra kitokios. Amerikos amunicijos gamintojai siekia maksimalaus kulkos suirimo. O mes medžiojame daug mažesnius gyvūnus, pavyzdžiui, stirnas, šernus, gemzes. Sakyčiau, pagrindinis medžioklės laimikis yra apie 40 kilogramų svorio, tad mums reikia kitokių kulkų – tokių, kurios labai greitai atsiveria ir humaniškai pribaigia gyvūną.

Lietuvoje Fox Bullets kulkų ir šovinių nėra, tačiau A. Janežičius išreiškė susidomėjimą ir pasiruošimą bendradarbiauti su šovinių gamintojais ar amunicijos pardavėjais mūsų šalyje.

Kokios medžiagos naudojamos Fox kulkoms?

Pagrindinis dalykas, kurio norėjome – kad kulka atsivertų labai greitai po kontakto su gyvūno kūnu. Mums pavyko pasiekti veiksmą, kuris beveik identiškas tam, kaip veikia karabino kulkos su švinu, tačiau mūsų šaudmenys 100 proc. be švino.
Dauguma kitų amunicijos gamintojų kulkoms lieti naudoja gryną varį, bet mūsų kulkos gaminamos iš tombako. Tai žalvario lydinys, kuriame yra daug vario ir į kurį pridėta nuo penkių iki dvidešimties procentų cinko. Tai metalas, naudojamas švino kulkų apvalkalams gaminti. Tombakas pasižymi mažesniu trinties koeficientu, o kulka vamzdyje palieka mažiau žymių. Šią medžiagą pasirinkome ne dėl to, kad ji būtų pigesnė ar lengviau apdirbama, nes yra atvirkščiai, užtat medžiotojui ši medžiaga suteikia daugiau privalumų.

Nuotrauka: nuotraukos iš Fox bullets įkūrėjo asmeninio archyvo
Nuotrauka: Kataryna Šterna
Nuotrauka: nuotraukos iš Fox bullets įkūrėjo asmeninio archyvoVario ir cinko lydinys, savo išvaizda primenantis auksą

Tombakas. Dažymui galima pridėti alavo, švino ar arseno. Tai pigus kalusis lydinys, daugiausia naudojamas medaliams, papuošimams, dekoracijoms ir kai kuriai amunicijai. Iš senesnių laikų šis terminas gali būti susijęs su žalvario lydiniu, kuriame cinko kiekis siekia net 28–35 proc.

Taigi kokie pagrindiniai privalumai?

Kaip jau minėjau, iš tombako pagamintos kulkos poveikis vamzdžiui yra mažesnis. Mažesnė trintis reiškia didesnį kulkos greitį su tuo pačiu miltelių kiekiu. Bet svarbiausia, kad dėl ypatingos kulkos konstrukcijos ji atsidaro labai greitai. Mums svarbu tai, kas vyksta per pirmuosius 30 centimetrų, o ne giliau.

Kulkos konstrukciją sukūriau aš pats. Fox Hunting kulkos formuoja grybą, o ne keturis sparnus ar lapelius, kaip dauguma kitų monolitinių kulkų.

Kai pradėjome darbą, SAKO dar nebuvo pradėję gaminti savo Blade kulkų. Jos pasirodė vėliau. Iš esmės tuo metu gal tik Lapua Naturalis buvo kažkas panašaus. Tačiau mes vienareikšmiškai neieškojome kitų kompanijų konstrukcijos ar sprendimų. Fox kulkos šimtu procentų yra mūsų.

Mes ėjome savo keliu, todėl naudojame tik tombaką. Mūsų kulkų antgalis yra monetos formos (coin point). Nenaudojame patobulintų balistinių kulkų antgalių, nes dauguma medžiotojų Europoje nešaudo dideliais atstumais. Mūsų šovinių balistinis koeficientas iki 300 metrų atstumu yra labai nedidelis. Plokščias kulkos galas taip pat lemia greitesnį ir humaniškesnį gyvūno nugalabijimą. Yra dar keli aspektai, kiekviena detalė turi savo reikšmę.

Želatinos testas su sumažintu miltelių kiekiu, kulka .308 (150 gr). Įrodyta, kad atsidaro beveik akimirksniu net ir esant nedideliam greičiui
Nuotrauka: nuotraukos iš Fox bullets įkūrėjo asmeninio archyvo

Ką duoda monetos formos antgalis?

Dėl tokios formos antgalio galima gaminti trumpesnes kulkas. Tombako arba vario tankis yra mažesnis nei švino. Norint pasiekti tą patį svorį, reikia pagaminti ilgesnę kulką. Laibgalio žingsnis vamzdyje nustato savo apribojimus. Jei kulka per ilga, jos nebus įmanoma stabilizuoti. Todėl pasirinkome monetos formos antgalį, kad gamintume normalaus svorio kulkas, kurios gerai stabilizuojasi standartinio laibgalio vijų vamzdžiuose.

Kokių tipų kulkas gamina Fox Bullets?

Mes gaminame tik dviejų rūšių kulkas. Fox Classic Hunter (FCH) yra ekspansinė bešvinė kulka, skirta medžioti visų rūšių medžiojamuosius gyvūnus ir siūloma daugelio populiariausių kalibrų. Fox Target gimė dėl Skandinavijos paukščių medžioklei tinkamų kulkų paklausos. Kaip žinia, Europos šiaurės šalyse kurtinių, tetervinų ir žąsų medžioklės labai populiarios. Stambūs paukščiai dažniausiai medžiojami su karabinu ir reikėjo kulkos, kuri padarytų kuo mažiau žalos. Be to, Fox Target puikiai tinka treniruotėms.

Pagrindinis Fox Bullets privalumas yra tas, kad to paties kalibro kulkos yra vienodo svorio, o šoviniai užtaisomi vienodu parako kiekiu, todėl pakeistus Target į Hunter kulką, nereikia prišaudyti ginklo! Tai reiškia, kad sėdėdamas bokštelyje ir laukdamas šerno medžiotojas gali pakeisti FCH šovinius į Target ir su tuo pačiu ginklu sumedžioti lapę ar kiškį.

Fox Target kulkos yra tokios pat formos kaip FCH, tik be antgalio ir nesideformuoja atsitrenkusios į kliūtį. Jos tinka ir smulkių kailinių žvėrelių medžioklei, tačiau iš esmės šios kulkos buvo sukurtos paukščių medžioklei.

Ar yra kokių nors kultūros, tradicijų ar etikos aspektų, kurie turėjo įtakos sprendimui pradėti gamybą?

Dar prieš mums įkuriant gamyklą naudojau bešvinius šovinius. Kam nuodyti savo maistą? Tada geriau visai nemedžioti. Tai buvo viena iš idėjų, bet, kaip sakiau, pagrindinė priežastis buvo ta, kad žmonės labai norėjo tų ABC kulkų ir mes supratome, kad tai gali suveikti.

Kaip vystėsi gamyklos darbas?

Keletą metų bendradarbiavome su kitais gamintojais, kurie užtaisydavo šovinius naudodami Fox Bullets, tačiau nuo praėjusių metų visą ciklą atliekame patys. Įmonė ką tik persikėlė į naują pastatą ir šiuo metu mūsų komandoje dirba aštuoni žmonės. Šoviniams užtaisyti pasirinkome Lietuvos įmonės GGG (ggg-ammo.lt) ir PPU (prvipartizan.com) tūtas, dėl to galima išlaikyti konkurencingą kainą nemažindami šovinių kokybės.

Pernai pagaminome pusantro milijono kulkų. Fox Bullets parduodama daugelyje Europos šalių.

Norėčiau paklausti apie šaudymo nuotolius

Palyginti su kita bešvine amunicija, mūsų kulkos atsidaro esant daug mažesniam greičiui, todėl jos stabdymo galią išlaiko didesniu atstumu. Tarp mūsų klientų yra medžiotojų iš Mongolijos. Maralų medžioklėje atstumai neretai būna iki 500 metrų, bet net tokiu atstumu tokį didelį gyvūną jie sėkmingai sumedžioja. Tai tik įrodo, kad mūsų amunicija gali būti naudojama gana dideliais atstumais.

Tas pats yra su lėtais kalibrais, pavyzdžiui, .308 Win. 165 gr kulka gali pribaigti stirniną 300 m atstumu, tai niekaip nepablogins kulkos veikimo.

Mūsų kulkos sukurtos taip, kad geriausiai veiktų 50–200 metrų atstumu. Tai įprastas šaudymo nuotolis daugeliui medžiotojų. Tuo pačiu metu, jei reikia, galima medžioti ir didesniu atstumu, kulka vis tiek atsidarys, o jos poveikis nesusilpnės. Mes nesiekiame patenkinti absoliučiai visų medžiotojų reikalavimų, mūsų idėja yra padaryti laimingais tik daugumą jų.

Nuotrauka: nuotraukos iš Fox bullets įkūrėjo asmeninio archyvo

Galbūt yra kokių nors konkrečių patarimų?

Mūsų kulkos atsidarymas, sakykime taip, yra agresyvus. Klientams paprastai patariu pasiimti sunkesnių kulkų, ypač šaudant netolimais atstumais. Kaip jau sakiau, mes sukūrėme kulką, kuri veikia panašiai kaip šoviniai, kurių sudėtyje yra švino, ir renkantis kulkos svorį galima taikyti tą patį požiūrį ir filosofiją, kaip ir medžiojant švino šoviniais.

Maži Ispanijos šernai su didžiulėmis iltimis. Medžiotojos dienoraštis #23

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv