Medžioklės reikmenys

Ginklų istorija. Istorinis Rigby šiandien0

Nuoyrauka: iš archyvo

Pasaulyje yra daug kalibrų ir šovinių, tačiau jų atsiradimo ir naudojimo istorija daugeliui miglota. Visame pasaulyje gerai, o pas mus kiek mažiau žinomas Londono ginklų gamintojas John Rigby & Co sukūrė daugybę šovinių. Dabar kompanija sukūrė visiškai naują kalibrą .416 Rigby No 2.

Johnas Rigby įkūrė savo įmonę siekdamas plėtoti naujas idėjas. Pačioje pradžioje jis sukūrė šovinį Sneider .577, kuris vėliau naudotas ne tik medžioklės, bet ir karinėms reikmėms visame pasaulyje. Vėliau J. Rigby sukūrė reikšmingų šovinių būtent medžioklei. Dvivamzdžiams karabinams buvo pritaikytas .450 Nitro Express. Jis pradėtas gaminti 1898 metais, naudojant dūminio parako tūtą. Tai buvo pereinamasis laikotarpis nuo dūminio parako iki šiuolaikinių šovinių, todėl reikėjo šį tą patobulinti sukuriant naujo tipo paraką, kad šovinys ir vamzdžiai galėtų atlaikyti didesnį užtaiso slėgį.

Vietoj dūminio parako panaudotas korditas, kuris kėlė 2390 kg/cm2 slėgį – daug daugiau nei dūminio parako šovinys, kurio slėgis buvo 1547 kg/cm2. Tai lėmė šovinio tūtos deformacijas. Niekas nenori susidurti su problema, kai negali iš ginklo išimti tūtos, stovėdamas akis į akį su pavojingu stambiu gyvūnu, todėl buvo sukurta nauja, patvaresnės konstrukcijos žalvarinė tūta. Taip pat šios versijos tūtos mažesnis kordito užtaisas – taip sumažėja šilto klimato sukeliamas slėgis.

Išsprendus pradines problemas, .450 kalibras labai išpopuliarėjo. Iš vamzdžio 655 m/s greičiu išlekianti 480 gr (31 g) kulka – gana stiprus užtaisas, galintis nugalabyti bet kurį Afrikos ar Indijos gyvūną.

Retas gali pasigirti karabinu nušovęs skrendantį didelį taikinį, bet kariui Richardui Cooperiui tai pavyko kalibru .450 Nitro Express – per Pirmąjį pasaulinį karą jis numušė tris vokiečių lėktuvus, kurie skrido virš jo galvos. „Padariau didelį užmetimą. Lėktuvas krito kaip fazanas, taip pat ir kitas, kuris sekė pirmąjį. Turėjau laiko pertaisyti ginklą ir iššauti į trečiąjį lėktuvą prieš jam nuskrendant, ir jis taip pat nukrito“, – vėliau pasakojo R. Cooperis.

.450 kalibras patyrė nuosmukį Didžiosios Britanijos valdžiai nusprendus uždrausti jį Indijoje, nes nuogąstauta, kad karinis kalibras gali patekti į maištininkų rankas. Medžiotojai rado naudingą pakaitalą – Joseph Lang .470 Nitro Express. Vėliau Rigby savo ginklus pritaikė .470 kalibrui – šis įgijo puikią reputaciją ir yra naudojamas iki šiol.

Pasak istorikų, .275 Rigby, kuris yra angliška vokiečių 7×57 (7mm Mauser) versija, yra klasiškiausias kompanijos kalibras. Iki Antrojo pasaulinio karo parduota daug Rigby-Mauser ginklų. Taip pat kalibrui .275 pirmenybę teikė daugelis Škotijos tauriųjų elnių medžiotojų, kai kurie medžiotojai jį rinkosi drambliams medžioti, o tai buvo labai netipiška. Vis dėlto turbūt garsiausias šio kalibro naudotojas buvo britų medžiotojas, natūralistas ir pėdsekys Jimas Corbettas, kuris naudojo šį kalibrą medžiodamas (ir sumedžiodamas) ne tik žmones draskiusį tigrą, bet ir leopardą Indijos Rudraprajago mieste, taip pat kitų gyvūnų per ateinančius trisdešimt metų. J. Corbetto karabinas dabar yra J. Rigby kolekcijoje.

1904 metais įmonė sukūrė kalibrą .350 Rigby Magnum, kuris buvo dar viena Mauser versija. Juo buvo galima iššauti 225 gr (14,7 g) kulką 786 m/s greičiu. Šis kalibras tapo labai populiarus tarp Afrikos medžiotojų ir naudotas iki pat šimtmečio vidurio, kai jį pakeitė Holland&Holland .375 Magnum. Po ankstesnių kalibrų sėkmės 1911 metais sukurtas .416 Rigby – įspūdingas kalibras, paleidžiantis 410 gr (26,5 g) kulką 722 m/s greičiu. 1924 metais šio kalibro karabinas pavadintas Model No. 5 Bore Big Game. Šis kalibras pateko tarp geriausių ir geidžiamiausių sunkiųjų kalibrų medžioklei Afrikoje, taip pat jį renkasi daugelis profesionalių medžiotojų. Šiandien Rigby vėl siūlo .416 Magnum Mauser stambių gyvūnų medžioklei.

Nuotrauka: Rigby

Kita įmonės naujiena pasirodė 1994 metais, kai buvo nuspręsta perdaryti .450 Rigby Nitro Express, kad šį kalibrą būtų galima naudoti ir su klasikiniais karabinais. Jis tapo žinomas kaip .450 Rigby.

Šiemet Rigby sukūrė dar vieną naują kalibrą – .416 Rigby No. 2, kuris skirtas naudoti naujuosiuose dvivamzdžiuose karabinuose, nes tai yra šoninio dūžio kalibras.

Naujojo šovinio slėgio ir greičio rodikliai panašūs į senojo, ir tai buvo svarbus pasiekimas. Įdomu, kad senasis .416 Rigby tapo kitų pasaulyje žinomų kalibrų pagrindu, pavyzdžiui, .378 Weatherby Magnum, .450 Dakota ir gerai žinomo .338 Lapua Magnum.
.416 Rigby yra gana lankstus kalibras norintiems taisyti šovinius patiems. Pavyzdžiui, 450 gr (29,1 g) užtaisyta Woodleigh kulka skrieja 696 m/s greičiu, o jos energija – įspūdingas 7081 J. Štai 350 gr (22,7 g) užtaisytos Barnes kulkos greitis – 796 m/s, o energija – 7191 J.

Manoma, kad šis kalibras turi daug galimybių. Jį galima plačiai naudoti medžiojant oriksus, kanus ir dar daug pavojingesnius gyvūnus.

Faktai

John Rigby & Co įsteigta 1775 m. Dubline
J. Rigby anūkas, irgi Johnas, Londono filialą atidarė 1865 m.
John Rigby & Co gamina karabinus Mauser pagrindu
Iš viso kompanija sukūrė aštuonis skirtingus pasaulyje žinomus kalibrus: .450 Nitro Express, .275 Rigby, .400/.350 Nitro Express, .350 Rigby ir .350 Rigby No. 2, .416 Rigby, .275 No. 2 Magnum, .450 Rigby Magnum Rimless ir .416 Rigby No. 2.
Rigby kurtus ginklus naudojo karalienė Elisabeth II, seras Winstonas Churchillis, Didžiosios Britanijos karaliai Edwardas VII, George’as IV, George’as V, George’as VI, Lichtenšteino princas Franzas Josephas II, taip pat garsusis nuotykių ieškotojas, rašytojas ir tapytojas W. D. M. Karamojo Bellas.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.