Medžioklės reikmenys

Medžioklinis peilis. Ar dydis turi reikšmės?0

Nuotrauka: Indulis Burka

Frazę „dydis svarbu“ galima suprasti dviprasmiškai, ypač kai ją juokaudami ištaria medžiotojai. Vis dėlto, kalbant apie medžioklinius peilius, dydis išties turi reikšmės. Tai patvirtina patyręs peilių meistras Anris Ananinas. „Kiek žmonių – tiek nuomonių, bet vis tiek su vienais peiliais bus lengviau išleisti laimikio vidurius, su kitais – padalyti, su trečiais – pasiruošti medžioklės vietą ar pasigaminti pietus“, – teigia meistras.

Kuo peilis trumpesnis, tuo lengviau juo dirti kailį. Yra medžiotojų, šiam darbui užsisakiusių peilių 3–4 cm ilgio geležtėmis.

Didieji (1 pav.). Vadinti juos peiliais sunkoka, greičiau tai mačetės ir kukri peiliai. Abu puikiai pasitarnaus miške ką nors kertant. Įrenginėjant medžioklės aplinką, stebėjimo aikšteles ir spindžius toks įrankis prie šono puikiai tiks. Taip pat tiks ir prireikus prasiskinti per tankynę taką, paruošti kelią dideliam laimikiui išvilkti. Tokie peiliai bus puikūs ir dalijant laimikį, kai prireiks perkirsti kokią įprastam peiliui per kietą kremzlę. Tokio įrankio pjaunamasis kraštas itin tvirtas. Kirsti tinkamesni darbo įrankiai, pagaminti iš anglies pluošto ir plieno. Žinoma, tokie peiliai pagal užsakymą gaminami ir iš nerūdijančiojo plieno.

Peilių formų ir dydžių įvairovė
Nuotrauka: Indulis Burka

Antrame paveiksle matomi dideli peiliai pasižymi skirtingomis ypatybėmis. Peilis su Karelijos beržo kriaunomis ir labai siaura, smailia 18 cm ilgio geležte ir apsauga skirtas nudurti sužalotą gyvūną. Antras peilis oranžinėmis kriaunomis yra ilgais lenktais ašmenimis, kad su juo būtų galima patogiai išleisti vidurius dideliems medžiojamiesiemss gyvūnus, įskaitant analinės angos apipjovimą. Kuo geležtė ilgesnė, tuo lengviau atlikti šį darbą. Kartkartėmis gali trukdyti apsauginis kabliukas, bet jis apsaugos rankas nuo negrabių judesių pasekmių.

Trečiame paveiksle pavaizduoti peiliai yra standartinių medžioklinių peilių ilgio (apie 10,5–11 cm) ir pločio (3,5 cm). Geležtės forma mėgstama ne tik latvių, bet ir kitų Europos šalių medžiotojų. Tokios formos geležte labai lengva nudirti kailį ir jį perpjauti, nepažeidžiant vidaus organų. Šie peiliai turi apsaugą, tad tokius renkasi 80–90 proc. medžiotojų, nes tai apsaugo ranką, šiai ėmus slysti kriaunomis. Dažniausiai tai gali nutikti spaudžiant šaltukui, kai rankos būna sustingusios.

Anri Ananins, aaknives.eu
Anri Ananins, aaknives.eu

Mažiausio dydžio peiliukai (4 pav.), įskaitant sulankstomus, taip pat tiks kailiui lupti. Kuo trumpesnis peilis, tuo lengviau bus juo nudirbti šį darbą. Yra medžiotojų, tam užsisakiusių peilių su 3–4 cm ilgio geležte. Taip pat tiks medžiotojams, kuriems nepatinka nešiotis peilio prie šono ir kurie nori laikyti jį vidinėje kišenėje. Žinoma, įdėtą į dėklą.

Sulankstomas peilis (5 pav.) užims perpus mažiau vietos nei tokio paties dydžio nesulankstomas peilis. Su juo bus galima nuveikti tą patį darbą, kaip ir su nesulankstomu peiliu. Užtat daugiau laiko teks skirti peilio priežiūrai.
Reikšmės turi ir peilio kriaunų spalva. Daugelis medžiotojų renkasi peilius ryškiomis kriaunomis, kontrastuojančiomis su aplinkos spalvomis. Tokiam peiliui nukritus ant žemės bus daug lengviau jį surasti. Vis dėlto toks peilis labiau kontrastuos ir su apranga, bet tai jau stiliaus klausimas.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.