Patirtis

Kodėl keturiolika spragtelėjimų – neatsakytas klausimas0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Būrelyje, kuriame medžioju, prieš eidamas ieškoti pirmojo sezono stirnino medžioklės vadovui turi parodyti taikinį su bent trimis pataikymais į centrą, o sklaida negali būti didesnė nei 10 cm. Taip įrodai, kad medžioklinis karabinas prišaudytas ir kulka skries ten, kur reikia.

Bandydamas pasiekti norimą rezultatą, į taikinį šoviau ir aš, tačiau popieriaus lape išsidėsčiusios skylutės manęs visiškai netenkino. Kiekvienas tolesnis šūvis buvo kiek dešiniau ankstesnio. Paskutinis buvo pačiame A4 dydžio lapo krašte… Naudojau .30-06 kalibro Sellier&Bellot amuniciją, kulkos svoris 9,7 g. Beje, amunicija jau buvo išbandyta, ir atrodė, kad problemų nekils.

Gali būti daug priežasčių, kodėl šį kartą nepataikyta į lapo centrą: atsisukęs optinio taikiklio varžtas, tarp vamzdžio ir lovelio patekęs svetimkūnis, galų gale optinis taikiklis galėjo būti baigęs savo „tarnavimo laiką“.

Paprasčiausius dalykus išsiaiškinti nesudėtinga – popieriaus lapu gali patikrinti, ar tarp vamzdžio ir lovelio ko nors nepribirę, raktu įsitikinti, kad varžtai neatsipalaidavę. Patį optinį taikiklį, kuris iki šiol nebuvo nuvylęs, paprašiau patikrinti šaudykloje.

Naudojome tokio paties kulkos svorio Norma šaudmenis. Mano nuostabai, kulkos tankiai sugulė viena šalia kitos… Ne į taikinio centrą, bet į vieną krūvą. Bandžiau šauti pats. Irgi viskas į vieną krūvą, bet į dešinę. Instruktorius sureguliavo taikiklį ir du šūviai sugulė į dešimtuką glaudžiai vienas šalia kito – kulka į kulką. Taikiklio kryželis kairėje iš viso buvo pasislinkęs per 14 spragtelėjimų. Reikia pasakyti – didelis poslinkis, kurio paaiškinti negaliu.

Išvados. Prieš medžioklės sezoną ir per jį pageidautina kartkartėmis įsitikinti, ar kulkos skrieja ten, kur taikaisi. Nesvarbu, kad ginklas nė karto nekrito, nebuvo pamuštas ir nieko nenutiko.

Galbūt mano Tikka vamzdžiui vis dėlto „neskani“ Čekijoje gaminta amunicija, o mano taikymosi klaidos dėl šios priežasties tik padidėjo.
Vis dėlto įmanoma ir tai, kad ilgus metus tarnavusi optika iš tiesų savo laiką atidirbo ir metas įsigyti ką nors nauja. Na, bent dabar esu tikras, kad medžioti stirninų galiu eiti ramia širdimi.

Susiję straipsniai

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv