Medžioklės reikmenys

Iš archyvo. Subtilioji prišaudymo procedūra0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Apie taikiklius ir jų prišaudymą girdėta daug kuriozinių situacijų. Užsiimantys tuo kasdien gali jų papasakoti daugybę, ir gerai, jeigu viskas baigiasi be rimtesnių pasekmių. Vienas medžiotojas kartą keturis kartus šovė į briedį, galvojo, kad pataikė, bet kolegos su šunimis sekė pėdomis ir nieko nerado.

Pasirodo, kulka, šauta iš 80 metrų, nukrito ant žemės dar nepasiekusi pusės nuotolio. Kartą atsitiko, kad medžiotojas su nauju ginklu ir optika nuvažiavo į mišką, šovė į stirniną, bet pro šalį. Paklaustas, ar apskritai šaudykloje lankėsi, jis nustebo – negi reikia? Dar vienas kartą taip priveržė optikos laikiklių varžtus, kad nebegalėjo jų atveržti. Į šaudyklą nuvažiavo, kai jau buvo per vėlu: kampiniu šlifuokliu bandė perpjauti laikiklį ir įpjovė patį taikiklį.

Klausantis šių istorijų, tampa aišku, kaip svarbu prišaudyti optinį taikiklį, taigi klausiame profesionalų, kaip tai padaryti geriau. Turime karabiną Tikka T3 ir optinį taikiklį Zeiss 3–12 × 56, kuris jau kartą prie šio ginklo buvo primontuotas, o paskui nuimtas, kad būtų išbandytas kitas taikiklis.

Geriausia, jeigu šaudykloje yra stalas su specialiomis atramomis, nes šioje procedūroje itin svarbu stabilumas – kad optika būtų tiksliai prišaudyta, ginklas privalo nejudėti. Ar duoti optinį taikiklį prišaudyti profesionalams ir už šią paslaugą susimokėti, ar padaryti tai pačiam be pagalbos? Kaip dažnai įsitikina bene kiekvienas medžiotojas, geriausia šį subtilų reikalą patikėti profesionalui.

Vis dėlto svarbiausia procedūros dalis yra pabaigoje porą kartų iššauti pačiam. Prišaudyti savo ginklą gali kiekvienas, bet turi žinoti, ką darai. Jeigu turite tik šiokios tokios nuovokos, ši procedūra atims daug laiko ir nervų, o amunicijos bus sunaudota gerokai daugiau. Iš esmės taikikliui prišaudyti reikėtų dviejų šovinių.

Prišaudant mažo kalibro ginklą, galima pyškinti, kiek širdis geidžia, bet su graižtviniu šautuvu, kurio vienas šovinys kainuoja apie tris eurus, retas kuris norės beprasmiškai švaistyti amuniciją. Taigi, kol patys nemokate tinkamai prišaudyti taikiklio, to geriau nedarykite. Jeigu turite reikiamų žinių ir pasitikite savimi, tuomet pirmyn!
Prišaudymas skiriamas į keletą žingsnių.

Nuotrauka: Kataryna Štgerna

1 žingsnis – pritvirtinti optinį taikiklį

Yra įvairių laikiklių ir skirtingų sprendimų. Šį kartą turime ginklą, prie kurio primontuoti originalūs suomių gamintojo Tikka žiediniai laikikliai, kurie nėra greitai nuimami. Tokius laikiklius naudoja labai daug Lietuvos medžiotojų. Laikiklio tarpinę reikia įdėti taip, kad jos plyšio vieta būtų šonuose – taip laikikliai pritvirtinami tolygiai.

Prisukant optinį taikiklį laikiklių varžtelius reikia priveržti kryžmai, panašiai kaip montuojant automobilio padangas, kad visus prisuktumėte vienodai. Kol kas laikikliai nepriveržiami iki galo.

2 žingsnis – pritaikyti optinį taikiklį šauliui

Ginklą šaudykloje galima prišaudyti ir nesant savininko, bet geriau, kad šaulys būtų vietoje ir galėtų įsitikinti, kad optinis taikiklis yra toje ginklo vietoje, kur turi būti. Itin svarbus taikiklio atstumas iki akies – jei jis per arti, galima gauti vadinamąjį portugališką bučinį – smūgį į akį taikikliu, kai ginklas iššauna.

Jeigu taikiklis per toli, šaulys niekada nematys viso ir aiškaus vaizdo. Skirtingi gamintojai rekomenduoja tam tikrą atstumą nuo taikiklio iki akies: paprastai tai yra apie 6–7 cm, bet kiekvienas pats turėtų pamėginti, kaip ginklas krinta ant peties, ar ginklą prisidėjus taikiklyje aiškus vaizdas ir nesimato tamsių pusmėnulių, atsirandančių, kai galvos padėtis netinkama.

3 žingsnis – sulygiuoti taikymosi tinklelį

Šiame atsakingame žingsnyje niekada nereikėtų pasikliauti savo akimi, nes ji dažnai būna apgaulinga. Šaudyklose naudojamas specialus gulsčiukas, kad taikiklis būtų primontuotas tiksliai ir nevirstų į vieną ar kitą pusę. Jeigu taikiklis primontuotas netiksliai, tai nėra ko tikėtis tikslių šūvių! Įsitikinus, kad taikiklis pritvirtintas tiksliai, iki galo priveržiami laikiklio varžtai. Jokiu būdu negalima perveržti, nes bus kaip tam medžiotojui su kampiniu šlifuokliu!

Nuotrauka: Kataryna Šterna

4 žingsnis – prišaudyti

Mūsų atveju pats procesas yra greitas ir neskausmingas, nes kartą taikiklis šiam šautuvui jau buvo prišaudytas. Iš pradžių išimama ginklo spyna ir žiūrint per vamzdžio kanalą įsitikinama, kad jis ir taikiklis yra lygiagretūs. Tokiu būdu kryžių galima sureguliuoti iš akies prieš pirmąjį šūvį, kad kulka pataikytų į taikinį ir nereikėtų spėlioti, kuria kryptimi ji nuskriejo.

Puiku, jeigu šaudykloje įmanoma šauti ir į popierių, ir į elektroninį taikinį. Tokiu atveju iš pradžių galima iššauti į elektroninį taikinį, nes jis didesnis. Jeigu laikytasi visų žingsnių, į taikinį tikrai bus pataikyta. Pirmasis šūvis pataiko į devintuką ties devinta valanda. Kelis kartus spragtelime į dešinę ir pataikome į centrą.

Įvairių optikų spragtelėjimų žingsniai skirtingi. Dažniausiai medžioklinių optinių taikiklių spragtelėjimas atitinka 1 cm, nors kai kurių taikiklių vienas spragtelėjimas yra 0,7 cm. Profesionalūs šauliai kalba ne centimetrais, o kampo minutėmis – MOA (angl. minutes of angle). Paprastai MOA reiškiamas coliais, o metrinėje sistemoje 1 MOA iš 100 m yra 2,908 cm.

Prieš prišaudant reikia aiškiai žinoti, kokio dydžio yra optinio taikiklio vertikaliosios ir horizontaliosios ašies reguliatoriaus žingsnis – vienas spragtelėjimas. Žinotina, kokia kryptimi reguliatorius sukamas, kad būtų pasiektas norimas efektas.

Paprastai ant kiekvieno optinio taikiklio reguliatoriaus nurodyta sukimo kryptis. Viršutiniu reguliatoriumi daromi keitimai vertikaliojoje ašyje, o šone esančiu reguliatoriumi – horizontaliojoje ašyje. Ant mūsų taikiklio Zeiss reguliatoriaus nurodyta, kad 1 spragtelėjimas yra 1 cm iš 100 metrų.

5 žingsnis – išbandyti šauliui

Kai optinis taikiklis prišaudytas, ginklu reikia iššauti savininkui, nes be tokio bandymo prišaudymo negalima laikyti baigtu vien todėl, kad kiekvienas žmogus dėl savo įpročių ir fiziologinių ypatybių į taikiklį žiūri vis kitaip, taigi ir pataikoma skirtingai. Būna, kad ginklo savininkas iššauna du kartus iš 100 metrų ir pataiko kulką į kulką, nors atstumas nuo centro abiem atvejais – 2 cm į viršų.

Nuotrauka: Kataryna Štgerna

Nusprendžiame, kad šiuo atveju daugiau nieko nereguliuosime, nes esant tokiam rodikliui kalibru 7 mm Rem Mag medžiotojas galės šauti net iš 200 metrų, negalvodamas apie taikymo pataisą. Palyginus balistinius rodiklius, gamintojo nurodytus ant šovinių dėžutės, šoviniais 7 mm Rem Mag Norma Kalahari ginklas, prišaudytas iš 100 m, iš 50 m pataikys 6 mm žemiau, iš 150 m – 24 mm žemiau, o iš 200 m – 80 mm žemiau. Iš esmės į sėdinčią lapę net iš 200 m galima tiksliai pataikyti be korekcijos.

Išvados

Tinkamas ir tikslus optinio taikiklio prišaudymas yra pirmoji sąlyga, kad šūvis medžioklėje nesibaigtų fiasko – geriausiu atveju sugriauta savigarba, blogiausiu – nelaime.

Nors už taikiklio prišaudymą šaudykloje reikės mokėti, ši procedūra bus greitesnė ir malonesnė. Pačiam eksperimentuoti galima ir reikia, bet tik jeigu žinai, ką darai.

Būna, kad medžiotojas patenkintas, jeigu ginklas prišaudytas iš 100 m, trijų šūvių grupei telpant į vienos arbatinės lėkštelės dydžio taikinį. Jeigu rodikliai tokie, tai pagalvokite, kaip šūviai išsisklaidys iš 200 m! Šaudykloje prišaudant ginklą tokie rodikliai nepriimtini. Jeigu neįmanoma surinkti geros šūvių grupės, tai reiškia, kad reikia ieškoti naujos amunicijos arba yra problemų su taikikliu.

Susiję straipsniai

Šaunamųjų ginklų gamintojai paprastai garantuoja pataikymą, mažesnį nei 1 MOA 3 šūvių grupėje. Suomių įmonė SAKO garantuoja 5 pataikymų grupę per 1 MOA. Taigi, jeigu prišaudant taikiklį pačiam nepavyksta surinkti tinkamos pataikymų grupės, jokiu būdu nereikia pasitenkinti rezultatais, o skubiai vykti į šaudyklą ir prireikus paprašyti profesionalų pagalbos.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Žurnalo „Medžioklė“ „YouTube“ kanalas

https://www.medzioklezurnalas.lt/

Posted by Žurnalas Medžioklė on Ceturtdiena, 2021. gada 1. aprīlis

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.