Medžioklės reikmenys

FOTO! Dėmesio, naudoti ginklai! Kaip nenusipirkti katės maiše?0


Būk atsargus, rinkoje – naudoti ginklai!
Būk atsargus, rinkoje – naudoti ginklai!
Būk atsargus, rinkoje – naudoti ginklai!

Tekstas ir nuotraukos: Egilis Panevičius

Ne visada yra galimybių ir noro įsigyti naują ginklą, nes ir tarp naudotų galima rasti gerų, ilgai ir patikimai veikusių šautuvų. Tačiau yra dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį einant tokio pirkti!

Paėmus elnią už ragų ir atėjus į parduotuvę naudoto ginklo, reikėtų atsižvelgti į šautuvo susidėvėjimą ir galimus funkcionalumo pokyčius. Pirmiausia ginklų meistras rekomenduoja paprasčiausiai įvertinti vizualiai. Paėmus ginklą jį verta apžiūrėti iš visų pusių dvigubai įdėmiau, nei perkant naują ginklą, kur aišku, kad įprastoje situacijoje defektų nebus. Apie buožę – jei ši iš kompozitinės medžiagos, tai didesnių matomų ir techninių pažeidimų neturėtų būti, bet apžiūrėti, žinoma, reikia. Medinę buožę šioje situacijoje greičiausiai teks įvertinti rimčiau.

Stipriai sudėvėta medinė buožė
Stipriai sudėvėta medinė buožė

Pirmas dalykas, kurį darome: apžiūrime bendrą vizualinę būklę, iš kurios galime daryti išvadą, ar ginklas buvo prižiūrėtas ir kaip su juo elgėsi ankstesnis savininkas. Nusilupęs buožės lakas, įvairūs įlenkimai ir įbrėžimai, subraižymai rodys sunkų darbą tokiomis pat sunkiomis sąlygomis. Buožės gale greičiausiai nebebus originalių varžtų, kuriais tvirtinamas atatrankos kompensatorius arba buožpadis. Jis neturi klibėti ar būti išsikišęs už pačios buožės kraštų. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kiek kokybiškai pritvirtintas buožpadis arba sutrumpinta buožė, ar apdorota pjovimo linija. Jei matyti plėštų griovelių, tai reiškia savadarbystę, netinkamą pjūklą ir pjovimą be atramos. Taigi yra didelė tikimybė, kad buožės pjovimo kampas nebėra kaip originalaus. Tokie niuansai nebus pražiūrėti, jei ginklas buvo meistro rankose – tada medis bus apdorotas ir pakeitimai nebus matomi.

Reikia patikrinti, ar diržo laikiklis yra savo vietoje ir ar jo tvirtinimo elementas neišlūžęs. Medinės buožės dažniausiai įtrūksta dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – jei buožė trumpinta, tikėtina, kad nupjovus galą varžtai buvo atgal įsukami nepagilinus varžto skylės grąžtu. Varžtą jėga įsukant nors vieną centimetrą tiesiai į medieną, ši skils. Tokiame įtrūkime kaupiasi drėgmė, kuri pradeda gadinti medieną su metaliniu varžtu. Antras atvejis – buožė įskyla ar net deformuojasi (pasitaiko nedažnai) dėl klaidingo džiovinimo. Po medžioklės lietingu ar drėgnu oru ginklas dedamas šalia arba ant radiatoriaus, o greitai džiūdama mediena pradeda suktis ir neišvengiamai skyla.

Taip yra ir su apsodo loveliu. Vizualiai lovelį reikia įvertinti kaip buožę: susidėvėjimas, vizualiai pastebimi pažeidimai ir įvairios savadarbės manipuliacijos, kad lovelis neklibėtų. Niekas neturi klibėti. Kartais dėl to lovelį bandoma pastorinti lipnia juosta ar kokia nors kita medžiaga. Klibėjimo priežastys gali būti įvairios. Tačiau, jei ginklas buvo intensyviai naudotas, tikėtina, kad jis tiesiog fiziškai nusidėvėjęs ir jį reikia keisti arba duoti meistrui įvertinti, o ne bandyti taisyti patiems. Lovelyje įmontuotas mechanizmas jam nuimti.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Jei buožė trumpinta, tikėtina, kad nupjovus galą varžtai buvo atgal įsukami nepagilinus varžto skylės grąžtu. Varžtą jėga įsukant nors vieną centimetrą tiesiai į medieną, ji skils.

Atkreipkite dėmesį į lovelio techninę būklę. Jis neturėtų būti surūdijęs, o nuimant lovelio mechanizmas turėtų būti gana tvirtas, nuleistukas turi atsitraukti lygiai, be trakštelėjimų ir nestrigdamas. Jei užstringa ir traška, reikėtų patikrinti, ar nepažeista vidinio mechanizmo spyruoklė, ar mechanizme nėra ko nors pašalinio: smėlio, purvo, medžio drožlės, akmenuko ar bet ko kito, kas fiziškai trukdo sklandžiai judėti spyruoklei ar kitai mechaninei daliai. Teoriškai mechaninėje dėžėje viskas turėtų būti tvarkinga, jei ginklą perkate parduotuvėje, o ne iš rankų internetu. Vis dėlto darome prielaidą, kad pardavėjas yra gana sąžiningas ir, paėmęs ginklą parduoti, prieš tai jį patikrino.

Stovėdami parduotuvėje prie prekystalio į mechanizmo dėžę neįlįsite, tačiau yra keli dalykai, į kuriuos būtina atsižvelgti. Visų pirma, žinoma, saugumas. Būtina patikrinti, ar veikia saugiklio mechanizmas, ar blokuoja nuleistuką ir neleidžia iššauti. Saugiklis turi būti tvirtas, stabilus ir neklibėti, niekur niekas negali traškėti. Judėti turi sklandžiai, nestrigti, nekelti vargo nei atblokuojant, nei užblokuojant. Būna ir automatinių saugiklių, kurie, pastūmus užrakto svirtį šautuvui perlenkti, automatiškai užrakina ginklą, – reikia patikrinti, ar tai veikia.

Lygiai tokie patys reikalavimai galioja ir gaiduko mechanizmui bei spynos rankenai – viskas turi veikti sklandžiai, be jėgos. Perkant dvivamzdį graižtvinį šautuvą su vienu nuleistuku reikia patikrinti, ar veikia vamzdžio perjungimo funkcija. Paspaudus nuleistuką į priekį turi būti juntamas nežymus spragtelėjimas. Imituojant šūvį imitaciniu šoviniu reikia įsitikinti, ar iššovė reikiamas vamzdis. Imitacinio šovinio galima paprašyti parduotuvės darbuotojo.

Verta atkreipti dėmesį į mechanizmo dėžę: ar ji ne per daug užteršta, ar gerai prižiūrėta. Kaip reguliariai valome vamzdžio kanalą, taip būtina valyti ir mechanizmo dėžę. Daužikliai turi būti apvaliais galais, o ne buki, mechaniškai nudilę, sulūžę. Kiti mechaniniai dalykai jau yra meistro kompetencija ir atsakomybė. Nuimant vamzdį reikia žiūrėti, kokios būklės yra vamzdžio rėmas su uždarymo kabliukais (arba vamzdžio pagrindas) ir lankstas, kur šie kabliukai užsikabina uždarant ginklą.

Abi šios dalys linkusios mechaniškai nudilti, tokiu atveju uždarytas ginklas papurčius kliba, barška vamzdžio ir buožės su mechanizmo dėže jungtis. Jei ginklas papurčius atrodo tvirtas ir viskas tvarkinga, vis tiek reikia nuimti vamzdį ir įsitikinti, kad per fiksavimo kabliukus nedaužyta plaktuku jiems sulenkti, siekiant kompensuoti sudilusius milimetrus ir kad jie tvirčiau užsikabintų už lanksto, neleisdami laisvai judėti. Vamzdžiai gaminami iš gana minkšto ir lankstaus plieno, o vamzdžio sienelės nėra pernelyg storos, todėl ginklą reikėtų saugoti nuo aštrių smūgių kietais daiktais, pavyzdžiui, metaliniu plaktuku.

Vertinant išorinę vamzdžio techninę būklę, reikėtų atsižvelgti į išorinius defektus. Labai geras būdas yra atskirti vamzdį nuo lovelio ir per visą jo ilgį kelis kartus perbraukti pirštų galiukais. Taip pajusite bet kokius įdubimus, atsiradusius ginklui nukritus. Ant vamzdžio esantys burbuliukai gali rodyti vamzdžio išsipūtimą ir išgraužas, o tai gali kelti pavojų žmogaus gyvybei ar sveikatai. Tokio vamzdžio metalo struktūra yra pakeista ir tvirtumas sumažėjęs. Kiekvienas kitas šūvis gali būti lemtingas, vamzdis gali neatlaikyti amunicijos slėgio ir sprogti.

Taip pat kulka gali būti mėtoma po vamzdį, o tai lemia nekontroliuojamą ir netikslų šūvį, savo ruožtu keliantį pavojų kitiems ir pačiam ginklo naudotojui. Renkantis dvivamzdį graižtvinį šautuvą reikia per visą vamzdžių ilgį patikrinti, ar nėra tarp jų plyšių. Vamzdžio išsipūtimas arba išgraužos atsiranda naudojant netinkamą ir pernelyg galingą amuniciją. Tokį ginklą naudoti griežtai draudžiama.

Vizualiai patikriname vamzdžio galą, ar jis nepažeistas, ar nėra išmušimų ar įskilimų. Būtinai reikia patikrinti skleistuvų sriegių būklę, jei tokių yra. Paprašykite pardavėjo skleistuvų rakto ir patikrinkite, ar jie lengvai įsisuka ir nėra sudegę – tai parodys, ar ankstesnis savininkas ginklą atsakingai valė. Ilgą laiką neišimant skleistuvų, nevalant ir nesutepant sriegių, jie gali pridegti ir gali kilti sunkumų išsukant, kai to reikia.

Po sutrumpinimo nepagilinus varžto skylės grąžtu skilusi buožė
Po sutrumpinimo nepagilinus varžto skylės grąžtu skilusi buožė
20221111_101313.jpg
20221111_101313.jpg


Tada pereiname ir prie pačių vamzdžių kanalų įvertinimo. Pakreipę vamzdį į šviesą įsižiūrime į jo vidų ir įsitikiname, kad jo vidinis paviršius yra švarus, lygus, blizgus ir be rūdžių. Vidinėje vamzdžio pusėje neturėtų matytis jokių šovinių paliktų įbrėžimų. Neturėtų matytis jokių įtrūkių, įbrėžimų ir įlenkimų. Jei pirmiau apžiūrinėdami ginklą vamzdžio išorėje pastebėjote įmušimą ar kokį nors nelygumą, vamzdžio vidinei pusei skirkite dar daugiau dėmesio. Gali būti, kad viduje bus vamzdžio defektas, kuris trukdys šūviui.

Jokiu būdu negalima pamiršti apie ežektorius, ekstraktorius arba tūtų ištraukiklius. Jų paskirtis yra po šūvio perlenkus ginklą išmesti iššautą šovinio tūtą. Ežektorių turi būti įmanoma įspausti nykščiu ir atleidus jis gana tvirtai turi grįžti į pradinę padėtį. Taip galime įsitikinti, kad spyruoklės tvarkingos, o ežektoriaus bėgeliai nėra sulinkę ar kitaip sugadinti. Užtaisius ginklą tuščiu ar imitaciniu šoviniu ir paspaudus nuleistuką, imitavus šūvį ir perlenkus ginklą, ežektorius šiuos šovinius turėtų išmesti. Pasitaiko, kad ežektorius nesuveikia, jei nėra sureguliuotas, o tai galima padaryti varžtu, nuėmus lovelį. Arba kitas variantas – jei jis yra sudilęs. Dildamas ežektorius veikia, bet neužkabina šovinio pagrindo ir šis lieka ginkle. Tokiu atveju jį būtina pakeisti.

20221111_101821.jpg
20221111_101821.jpg
20221111_101048.jpg
20221111_101048.jpg
Ežektoriaus įduba negali būti sudilusi, ji turi pajėgti ištraukti šovinį
Ežektoriaus įduba negali būti sudilusi, ji turi pajėgti ištraukti šovinį
20221031_135055.jpg
20221031_135055.jpg
Pažeistas vamzdžio galas. Reikia įsitikinti, kad įmanoma įsukti skleistuvus, ir patikrinti šūvio tikslumą
Pažeistas vamzdžio galas. Reikia įsitikinti, kad įmanoma įsukti skleistuvus, ir patikrinti šūvio tikslumą
Viršutinės dalies kabliukas jungiasi prie mechanizmo dėžės lanksto. Nudilus neretai jį bandoma prilenkti prie vamzdžio daužant plaktuku ir taip šį sugadinant
Viršutinės dalies kabliukas jungiasi prie mechanizmo dėžės lanksto. Nudilus neretai jį bandoma prilenkti prie vamzdžio daužant plaktuku ir taip šį sugadinant
Mechaninis dėžės lankstas ir varžtai ežektoriui reguliuoti
Mechaninis dėžės lankstas ir varžtai ežektoriui reguliuoti







Apžiūrint karabinus ir pusiau automatinius lygiavamzdžius ginklus reikėtų atkreipti dėmesį į tas pačias rekomendacijas, jei kalbėsime apie buožę ir vamzdį. Pažymėtina, kad pusiau automatinio ginklo mechaninės dėžės konstrukcija sudėtingesnė. Parduotuvėje nelabai patikrinsi, kaip veikia išmetamųjų dujų sistema ir ar po šūvio ginklas užtaisomas iš naujo ir šoviniai išmetami. Idealus variantas visais atvejais – eiti su ginklu į šaudyklą ir įsitikinti ginklo technine būkle juo porą kartų iššovus ir įsitikinus, ar jis užtaisomas iš naujo, ar išmeta šovinius ir, galiausiai, ar tiksliai šaudo į taikinį bei nematyti jokių kitų paslėptų trūkumų.

Perkant karabinus papildomai reikėtų atkreipti dėmesį į taikiklių tvirtinimo vietas – ar jos nėra fiziškai pažeistos. Ar duslintuvui skirtas sriegis nėra mechaniškai pažeistas. Būtina įsitikinti, kad visos saugos sistemos veikia. Norint patikrinti užrakto būklę, jį reikia išimti. Ar patraukiant užraktą judesys laisvas, lygus, o šoviniai neužstringa ir nestringa užtaisant ginklą. Lygiavamzdžių atveju ant vamzdžio dar kažką galima pamatyti be boroskopo, bet norėdami nustatyti, kiek susidėvėjęs ar pažeistas yra graižtvuotas vamzdis, be jo neapsieisite.

Susiję straipsniai

Apibendrinant reikia pasakyti, kad viskas nėra taip blogai ir sudėtingai, kaip galėtų pasirodyti. Naudotas ginklas taip pat gali būti geras, jei tik jam skiriama pakankamai dėmesio. Priimdami sprendimą įsigyti tokį ginklą būkite atsargūs ir atidūs. Išbandykite ginklą šaudykloje! Jei nesate tikri savo gebėjimais tinkamai nustatyti ginklo techninę būklę, nesidrovėkite klausti patarimo. Kolegos klube ar kiti medžiotojai, kuriuos pažįstate ir kuriais pasitikite, neatsisakys padėti ar duoti patarimų. Galų gale – medžiotojų linijoje stovėsite kartu su savo medžioklės kolega.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv