Medžioklės reikmenys

Šeši nepakankamai įvertinti medžioklės kalibrai0

Nuotrauka: iš archyvo

Diskusijos apie kalibrus visada tokios emocingos. Nė vienas straipsnis šia tema neišvengė kritikos, kontrargumentų, kartais net labai įsiaudrinusių nuomonių. Pavyzdžiui, mes Latvijoje naudojame visame pasaulyje populiarius ir pripažintus kalibrus – šiuo požiūriu nelabai skiriamės nuo pasaulinių tendencijų. Tačiau yra nemažai gerų medžioklinių kalibrų, kurie neįgijo populiarumo ir pripažinimo, kai kurie galbūt mūsų kraštuose net nėra žinomi!

1. .338 Win Mag

Kadaise, kai su vienu ginklu buvo noro apkeliauti visą pasaulį, buvo reikalingas būtent šis kalibras. Jis galingas, su gana tiesia balistine kreive, tikslus ir pasižymi gera stabdomąja jėga. Tačiau tada pasaulis išvydo .338 Lapua ir .338 Win Mag liko šešėlyje. Šio kalibro kulkos skersmuo yra 8,6 mm. Jį 1958 m. sukūrė Winchester Repeating Arms, jį įkvėpęs šovinys yra .375 H&H Magnum. Šį kalibrą Aliaskoje tebenaudoja rudųjų lokių medžioklėje gidai, kai klientas suklysta pirmuoju šūviu, nes .338 Win Mag pasižymi labai didele stabdomąja jėga. Šio kalibro 14,6 g kulka vamzdžio gale skris 850 m/s greičiu su 5312 džaulių energija. Šis kalibras net labai populiarus Šiaurės Amerikoje, todėl daugybė gamintojų siūlo tokio kalibro karabinus, įskaitant Ruger, Browning, Kimber, Remington, Savage, Weatherby, Mossberg, Howa, taip pat Winchester. Europoje .338 Win Mag kalibro ginklus siūlo Blaser, Mauser, Sako ir Tikka.

2. .338 Federal

Tai subalansuotas ir itin galingas kalibras, kuris buvo pasimiršęs kitų konkurentų maišalynėje. Šį kalibrą galima sėkmingai naudoti antilopių, briedžių ir lokių medžioklėje. Juo smagu šaudyti ir jis pasižymi gera stabdomąja jėga. Tiek Federal, tiek Savage bando atgaivinti šį kalibrą suteikdami jam antrą šansą. Tai naujas kalibras, kurį 2006 m. sukūrė Federal Cartridge ir Sako, jis skirtas stambiųjų žvėrių medžioklei su gana švelnia atatranka lengviesiems ginklams. Apie šį kalibrą informacijos nėra daug, bet kai kuriuos skaičius internete galima rasti: 14 g kulka vamzdžio gale skris 800 m/s greičiu, energija vamzdžio gale bus 4373 džauliai, o 12 g kulkos greitis ir energija vamzdžio gale bus atitinkamai 860 m/s ir 4300 džaulių.

3. 7×57 Mauser

Tai kalibrų senelis, bet pakankamai galingas. Šiandien žinomas greičiau kaip istorinis, bet iki šiol plačiai naudojamas medžioklėje, ypač stambių medžiojamųjų gyvūnų. Sukurtas 1892 m., tuo metu jis buvo moderniausias iš kariuomenės kalibrų. Panašu, kad nuo tų laikų nebuvo gyvūno, kuris nebūtų sėkmingai sumedžiotas šiuo kalibru. Vis dėlto šiuo metu jį naudoja palyginti mažai medžiotojų.

Tai pirmosios kartos bedūmio parako kalibras, kurį savo įmonėje sukūrė Paulas Mauseris. Jau 1893 m. savo kariuomenės reikmėms jį pradėjo naudoti Ispanija. Tuo metu tai taip pat buvo labai populiarus medžioklės kalibras, kurį išgarsino britų ginklų gamintojai John Rigby, Holland&Holland, Westley Richards ir kiti. 8 g kulka iš vamzdžio išskrenda 900 m/s greičiu ir 3240 džaulių jėga, o 10,5 g kulka – atitinkamai 800 m/s ir 3360 džaulių.

Foto: 7×57 Mauser šalia 7.5×55 Swiss / GP11, .308 Winchester ir .223 Remington (NUOTRAUKA: WIKIPEDIA)

4. .257 Roberts

Buvo laikas, kai nebuvo nieko geresnio už .257 Roberts – jis siūlė viską, ko medžiotojas galėjo norėti. Šis kalibras buvo sukurtas remiantis tokiu gerbiamu kalibru kaip 7×57 Mauser. Tačiau dar nepasibaigus praėjusio šimtmečio ketvirtajam dešimtmečiui jis jau nebebuvo šiuolaikiškas ir savo vietą užleido kalibrui .243 Winchester. Jis iki šiol tebeturi būrelį sekėjų, manančių, kad tai puikus kalibras elnių ir antilopių medžioklei. Be to, dėl šiuolaikinių amunicijos gamybos principų jis tinka šiuolaikiniams medžiotojams. Palyginimui keletas skaičių: 6,5 g kulka vamzdžio gale skris 920 m/s greičiu, o jos energija bus 2746 džauliai. O štai 8 g kulkos greitis bus 870 m/s, o energija – 2842 džauliai.

5. .25-06 Remington

Medžiotojai, kurie išbandė šį kalibrą, jį vertina teigiamai, ir tam yra daug priežasčių. Jis užtikrina galią ir greitį, tačiau daug populiaresnis už šį yra .257 Weatherby.

Daugelis šį kalibrą laiko iki galo neįvertintu. Jis atsirado 1912 m. iš visame pasaulyje žinomo .30-06 Springfield, susiaurinus jo kakliuką. Dauguma 25 kalibro kulkų turi aukštą balistinį koeficientą. Kulka nėra sunki ir kartu su gana dideliu parako užtaisu užtikrina pakankamai didelį greitį vamzdžio gale be didelės atatrankos. Su šiuo kalibru 7,6 g kulka vamzdžio gale skris 980 m/s greičiu ir su 3400 džaulių energija. Šio kalibro atatranka yra mažesnė nei .30-06 Springfield, nes naudojamos lengvesnės kulkos.

6. .308 Winchester

Vis dar labai populiarus ir plačiai naudojamas kalibras. Nors vis daugiau medžiotojų ir šaulių renkasi naujus ir patrauklesnius kalibrus, vis dėlto šis tebėra vienas žinomiausių. Jo atatranka vidutinė, balistika pakankamai gera, jis užtikrina puikų tikslumą, pakankamai galios, kad juo būtų galima efektyviai sumedžioti. Tai tebėra kalibras, su kuriuo reikia skaitytis. Nuo 1952 m. šis kalibras buvo naudojamas medžioklės, policijos, kariuomenės, sporto ir savigynos reikmėms. Šiandien jis laikomas daugelio šalių medžioklės standartu, jis pritaikytas vidutiniams ir net stambiems medžiojamiesiems gyvūnams. Palyginimui: 8 g kulka vamzdžio gale gali pasiekti 940 m/s greitį, o energijos – 3617 džaulių. 10 g kulka skris 860 m/s greičiu, o jos energija vamzdžio gale bus 3590 džaulių.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv