Medžioklės reikmenys

Kompaktinė klasė. Pulsar Merger LRF XQ35 šiluminių žiūronų apžvalga0


Merger LRF XQ35
Merger LRF XQ35
Gamintojo reklaminė nuotrauka

Šis straipsnis buvo sukurtas bendradarbiaujant su Pulsar
Nuotraukos: Yukon Advanced Optics Worldwide, Ilgvaras Zihmanis

Pulsar Merger šiluminių žiūronų seriją papildė kompaktiški žiūronai LRF XQ35 su 3–12 kartų skaitmeniniu didinimu, lazeriniu tolimačiu ir santykinai draugiška kaina. Šių žiūronų matymo laukas patogus, yra 384 × 288 pikselių šiluminis jutiklis, kurio NETD šiluminis jautrumas <25 mK. Vaizdo kokybe vis dėlto atsilieka nuo Pulsar įrangos su geresniu jutikliu, tačiau praktikoje žiūronų naudojimo patogumas tai nusveria. Merger LRF XQ35 platintojas yra parduotuvė Ieskaties.lv, o kaina – 3300 Eur.

Jaunesnysis brolis

Merger serijos šiluminiai žiūronai yra Pulsar produkcijos flagmanai, kurių kaina siekia 5–6 tūkst. eurų. O naujasis Merger LRF XQ35 yra akivaizdžiai kompaktiškesnis ir kainos požiūriu žymiai draugiškesnis nei du vyresnieji broliai. Kainą padėjo numušti mažesnis 35 mm germanio objektyvas ir ne tokių aukštų rodiklių, jei taip galima pasakyti, šiluminis jutiklis. XQ35 naudoja 17 mikronų dydžio 384 × 288 pikselių jutiklį, todėl geba nuo aplinkinio fono atskirti mažesnius nei 25 tūkstantųjų laipsnio dalių temperatūros skirtumus.

Gamintojo teigimu, tauriojo elnio dydžio gyvūną galima įžiūrėti net 1,35 km atstumu. Visa tai gerokai kukliau nei kainos požiūriu apytikriai lygiaverčio monoklio Pulsar Telos. 1024 × 768 pikselių ekranas yra toks pat kaip Telos ir jo dviejų vyresniųjų brolių, tačiau naudojimo patogumo požiūriu žiūronai gerokai lenkia monoklį.

Šiluminių žiūronų vaizdas stebimas abiem akimis, todėl akys taip nepavargsta, o smegenims toks vaizdas atrodo didesnis, aiškesnis ir natūralesnis nei matomas monokliu. Stebimą objektą plačiame matymo lauke galima užfiksuoti daug greičiau. Be to, kompaktiškasis XQ35 matmenų ir svorio požiūriu prilygintinas Telos monokliui.

Merger LRF XQ35
Gamintojo reklaminė nuotrauka

Laikome rankose

XQ35 išvaizda, svoriu ir korpusu primena klasikinius 8 × 42 optinius žiūronus. Kietas magnio lydinio korpusas atsparus vandeniui pagal IPX7 standartą, todėl prietaisui nekenks nei drėgmė, nei įmerkimas į vandenį. Tikrąją esmę perteikia šeši valdymo mygtukai, dviem eilėmis įmontuoti korpuso viršuje, tiesiai po pirštais. Prietaiso apačioje, po guminiu dangteliu, yra USB tipo C jungtis, kuria galima prijungti žiūronus prie kompiuterio ar išorinio maitinimo bloko.

Pagrindiniai žiūronų valdymo principai taip pat pasiskolinti iš įprastos dieninės optikos. Okuliarų ryškumas reguliuojamas juos sukant kaip ir įprastus žiūronus. Jei okuliarų padėtis atrodo per plati arba siaura, užtenka tvirtai suimti juos pirštais ir pastumti į šonus. Šiluminio jutiklio ryškumą galima patogiai reguliuoti be vargo sukant žiedą ant žiūronų objektyvo (juo labiau todėl, kad naudojant termovizorių jutiklio ryškumą reikia reguliuoti dažnai).

Iš XQ35 privalumų paminėtina ir tai, kad šie žiūronai vienu įkrovimu veikia žymiai ilgiau nei kiti išbandyti Pulsar šiluminiai prietaisai. Pavyzdžiui, tas pats Telos monoklis kambario temperatūroje pajėgia veikti 8,5 valandos, o XQ35 – visas 11. Kaip ir du vyresnieji broliai, XQ35 turi tuos pačius du akumuliatorius – vienas iš jų įmontuotas, o kitas keičiamas ir išvaizda primena lygiavamzdžio šovinį. Pirmiausia žiūronai maitinami iš keičiamo akumuliatoriaus, o įmontuotųjų rezervų imasi tik vėliau. Be to, akumuliatorių galima pakeisti net neišjungus žiūronų – tereikia paspausti mygtuką žiūronų priekyje tarp objektyvų, ir akumuliatorius išsikiša visai kaip šovinys iš lizdo.

Pulsaro naujienos ir specialisto patarimai vartotojams

Įjungiame

Reikia pripažinti, kad padėjus greta vienu metu išbandytą monoklį Pulsar Telos LRF XP50 su 640 × 480 pikselių jutikliu, kurio NETD šiluminis jautrumas yra <18 mK, XQ35 žiūronų vaizdo kokybė akivaizdžiai kuklesnė. Tačiau nors vaizdas ne toks ryškus ir švarus, praktikoje žiūronai savo funkciją atlieka apytikriai taip pat gerai. Žiūronų vaizdas atrodo didesnis, geriau suvokiamas ir atrodo tarsi erdvesnis (kiek apskritai erdvumą galima sieti su termovizoriaus vaizdu). Kaip įprasta Pulsar, termovizorius turi du meniu – mažą ir didelį. Mažajame greitajame meniu galima rasti vaizdo ryškumo, kontrasto ir skaitmeninio artinimo reguliavimą. Didžiajame meniu yra visa kita, įskaitant vaizdo spalvų režimus, pačių žiūronų reguliavimą ir belaidžio interneto ryšio jungtį. Po meniu naršoma mygtukais, trumpai arba ilgai juos paspaudžiant. Trumpai spustelėjus galima ką nors pasirinkti, o ilgai paspaudus – ką nors įjungti, išjungti ar perjungti. Maloni smulkmena – prijungus Merger USB laidu prie kompiuterio kraunamas ir įmontuotasis akumuliatorius (bet ne keičiamas). XQ35 gali fotografuoti ir filmuoti iki penkių minučių trukmės vaizdo klipus, kurie saugomi vidinėje 16 GB atmintyje, o vėliau USB laidu arba belaidžio interneto ryšiu perkeliami į išmanųjį įrenginį. Tik dar kartą reikia pasakyti, kad gyvas vaizdas žiūronų ekrane atrodo žymiai geriau nei užfiksuotos nuotraukos, nes jos yra labai mažos raiškos ir tik 200–300 KB dydžio. Yra ir garso įrašymo funkcija (tik ją reikia įjungti per meniu) bei galimybė naudotis programėle Pulsar Stream Vision 2, kuri susieja žiūronus su išmaniuoju įrenginiu. Jei norisi kontūrus paryškinti, galima padidinti vaizdo kontrastą arba pakeisti jutiklio jautrumo lygį (angl. Amplification) iš Normalus į Aukštas arba Ultra. Pasirinkus Ultra vaizdas taps pastebimai grūdėtesnis. Kaip ir du vyresnieji broliai, XQ35 taip pat turi artinimo jutiklį (angl. Proximity sensor) – patogią funkciją, kuria negali atsidžiaugti. Ši funkcija automatiškai įjungia ekraną žiūronus pridėjus prie akių ir išjungia akimirka po to, kai žiūronai padėti. Taip ekrano šviesa neprasiskverbia pro įrenginio okuliarus tamsoje ir nedemaskuoja naudotojo. Jau nekalbant apie galimybę taupyti energiją.

Lauke

XQ35 buvo išbandytas vienu metu su Pulsar Telos LRF XP50 monokliu ir tokiomis pačiomis palankiomis sąlygomis – gruodžio pradžioje, esant minusui, kas gerokai padidina šilumos kontrastą aplinkiniame fone. Trumpai tariant, Telos vaizdas yra geresnis, bet XQ35 naudojimo patogumas tai garbingai kompensuoja, ir pakankamai geras, kaip sakoma, visada yra užtektinai geras. Pulsar šiluminiai vaizdai apskritai yra su švelniu, natūraliu kontūru, o vaizdo apdorojimo algoritmai nepamiršta nei taikinio kontūrų, nei fono detalių.

Tamsoje po pirmųjų pūgų gyvūnai vėl pradeda rodytis atvirose vietose. Už kokių 300 metrų krūmuose guli briedis, kuris kraipo galvą ir graužia šakas, o tada atsistoja ir lėtai nueina per apsnigtą lauką. Ragų vis dėlto nematyti – galbūt jų apskritai nėra, gal jau numetė, o gal tiesiog atstumas per didelis. Kitame lauke prie miško ribos 960 m atstumu matyti šviesios dėmės, panašios į šernus. Lėtai artėjant pusės kilometro atstumu iš dėmių formų, išsidėstymo ir judesių darosi aišku, kad tai tikrai yra prie griovio sniege besirausianti šernų banda. Dar kitur, toli per pievą, prie pat miško, greitai juda trys maži, neryškus kontūrai. Atstumas gerokai viršija kilometrą, todėl tolimatis negelbsti. Tai greičiausiai vilkai, tikrinantys, kas vyksta prie ten esančios bebrų užtvankos.

Išvados

Pagrindiniai Merger LRF XQ35 koziriai yra gana draugiška kaina ir paprastas naudojimas, vis dėlto vaizdo kokybė, jei atvirai, už tokią kainą praktikoje yra gana gera. Pridėsime dar įspūdingą XQ35 11 valandų veikimo laiką (kambario temperatūroje), artumo jutiklį, kuris automatiškai įjungia prietaiso ekraną, ir galiausiai – tolimatį, kuris veikia kaip laikrodis. Apie trūkumus… Jei vaizdo kokybė vis dėlto svarbiau, tuomet geriau rinktis monoklį Telos XP50, bet jei leidžia finansai – kurį nors iš Merger serijos vyresniųjų brolių.

Specifikacijos

+ Kompaktiška, patogiai naudojama žiūronų forma su patogiais valdymo mygtukais
+ Didelis, gerai suvokiamas dvigubas vaizdas, platus matymo laukas
+ Draugiška kaina ir gana priimtina vaizdo kokybė
+ Artinimo jutiklis (angl. Proximity sensor), kuris automatiškai įjungia žiūronus pridėjus prie akių
+ Gerokai ilgesnė veikimo trukmė kartą įkrovus – dviem akumuliatoriais kambario temperatūroje veikia 11 valandų
+ Labai patogus šiluminio jutiklio ryškumo reguliavimas sukant ant objektyvo esantį žiedą
+ Įmontuotas lazerinis tolimatis, kuris sėkmingai veikia net 800–900 m atstumu

− Esant didesniam didinimui vaizdas pastebimai susilieja, o tai trukdo atpažinti objektą didesniu atstumu
− Vaizdo kokybė vis dėlto atsilieka nuo Pulsar monoklių su geresniu jutikliu už lygiavertę kainą

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv