Patirtis

Kaip užsiauginti auksinį stirniną? Rizikos veiksniai0

Žiema – sunkiausias laikas stirnoms. Dėl snieguotų ir šaltų žiemų nuo 2009 iki 2011 metų Latvijoje žuvo apie 60 proc. stirnų populiacijos. Lietuvoje šis skaičius buvo mažesnis, o Estijoje – dar didesnis.

Kad gautum auksinį ar tiesiog medalinį stirniną, turi ne tik sėkmingai sumedžioti, bet ir pasistengti, kad sutaptų daug sąlygų. Pirmiausia, genai: pusė jų yra stirnos, pusė stirnino. Esame įpratę rūpintis tik tais 50 proc. iš patino pusės, bet pateles ir jų genetiką pamirštame. Pirma, sunku suprasti, kuri stirna yra kurio stirnino mama, antra, stirnų medžioti iš tiesų niekas neskuba, nors daugelis ir sako, kad reikia. Dar labai svarbi prieinama maisto bazė ir mineralinės medžiagos. Kai kuriuose regionuose nuolat randama medalinių stirninų trofėjų, bet kitur jų reta. Įdomu, kad nuo prieinamų mineralinių medžiagų priklauso ir ragų svoris. Trečia svarbi sąlyga – sėkmė: ar stirninui pasiseka išgyventi iki tikslinio amžiaus. Mat riziką didina valkataujantys šunys, plėšrūnai, automobiliai, brakonieriai, netinkamu laiku medžiojantys medžiotojai, ligos, parazitai, konkrečios žiemos sąlygos, įvairios traumos… Šį sąrašą galima tęsti ir tęsti. Vadinasi, gauti medalinį stirniną yra didelė sėkmė. Ir tada, kai atrodo, kad visos sąlygos įgyvendintos, stirninas vis tiek žiemą nugaišta nuo viduriavimo arba užeina tokie šalčiai, kad išgaišta net 60 proc. populiacijos.

Reikia pradėti nuo selekcijos
Kai stirnų populiacija atsigavusi ir auga, gamtoje pasirodo vis daugiau įvairių keistuolių mažais, pūkuotais, kreivais rageliais. Kai kurie medžiotojų būreliai vasaros pradžioje laikosi puikios strategijos – medžioja tokius, kurių ragai po ausimis arba pūkuoti. Su pūkuotaisiais yra taip: vienareikšmiškai medžiotini tada, kai ragai pūkuoti ir po ausimis. Su ilgesniais pūkiais reikia būti atsargiems. Paplitusi nuomonė, kad ragų vasarą nenusivalo sveikatos problemų turintys gyvūnai, vadinasi, jie lyg ir medžiotini. Bet yra ir kita nuomonė, kad stiprūs stirninai, kuriems trūksta kokių mineralinių medžiagų, ragus valosi vėliau, kartais net vasaros viduryje. Užmetus akį sunku pasakyti, ar stirnino ragai nenusitrynė todėl, kad jis galingas, ar dėl ligos. Kolega atsiuntė birželio viduryje sumedžioto stirnino nuotraukų – ilgais, pūkuotais ragais. Klausimas – medžiotinas ar tausotinas? Pirmas požymis, į kurį atkreipiame dėmesį – dar nepakeistas stirnino kailis. Iš nosies matyti, kad ragai vis dėlto pirmieji, nes pusmėnulis ryškus. Kolega sakė, kad ragai buvo minkšti, o ne kieti, ir pūkuoti. Galima sakyti, kad gyvūno ragai dėl nežinomų priežasčių vystėsi lėčiau. Labiau norisi tikėti, kad buvo sveikatos problemų, o ne trūko mineralinių medžiagų. Vis dėlto išvengti klaidų, kai nesi įsitikinęs, padės vienintelis metodas – nespausti nuleistuko. Kitas kolega nurodė, kad net nereikia galvoti apie auksinių trofėjų užauginimą, jeigu gegužę ir birželį medžiojami jauni stirniukai ilgais ir pūkuotais ragais.

Baltijos šalyse didžiausias selekcininkas yra žiema, aišku, negalima pamiršti ir plėšrūnų poveikio. Vis dėlto naudos irgi yra – žiema atrenka silpnus ir mažiau išsivysčiusius gyvūnus, išgyvena stipriausieji, o praėjus 5–6 metams po žvarbios žiemos galima tikėtis vertingų trofėjų. Kuo didesni ragai, tuo stirninui lengviau įrodyti savo pranašumą ir tuo jis stirnoms mielesnis. Šis mechanizmas gamtoje yra tam, kad tik pats stipriausias ir sveikiausias rūšies atstovas pratęstų giminę. Didžiausius ragus gyvūnas turi tam tikru gyvenimo laikotarpiu, kad tuoktuvėse nedalyvautų per jauni ir per seni – jie giminei tęsti netinka. Mūsų klimato sąlygomis didžiausi stirninų ragai išauga 5 ar 6 gyvenimo metais. Nuo 7 metų gyvūnas pradeda senti ir ragai išauga trumpesni, su mažiau šakų. Labai seno stirnino gali būti trumpi, strypo pavidalo ragai, bet storesni negu jauno. Jeigu pirmieji stirnino ragai yra it trumpi strypukai, tik 3–4 cm ilgio, greičiausiai jam nelemta turėti galingų ragų. Jeigu pirmųjų ragų galuose susidariusios dvi nedidelės šakos, tai perspektyvaus stirnino požymis. Tai žinant bus aišku, kuriuos iš jaunųjų gyvūnų medžioti, kad jie negalėtų perduoti savo genų.

Trečiasis ragas gali nebūti išsigimimas
Taip pat reikia medžioti gyvūnus, turinčius nenatūralios formos ragus, pavyzdžiui, X formos. Tačiau reikia būti atsargiems: galbūt nepaprasta ragų forma susidarė todėl, kad augant gyvūnas patyrė kokią traumą – ragai tiesiog susilenkė. Taip pat rage esanti medžiaga, augant ištekėjusi iš odos, gali tęsti augimą, sudarydama trečią nepaprastos formos ragą. Kitais metais tokio gyvūno ragai bus įprastos formos, tad yra rizika, kad bus sumedžiotas perspektyvus gyvūnas. Jeigu nepaprastos ragų formos priežastis yra kokia liga, sugadinusi ragų kamieną, tada gyvūną galima medžioti – tokie ragai gali būti pavojingi kitiems stirninams per rują.

Taip pat išsigimusios formos ragai gali rodyti kokį vidinį negalavimą – organizmas nukreipė energiją ligotai vietai gydyti ir ragams susidaryti jos neužteks. Gyvūno sveikatos problemas rodo ir ragai, kurie iki rujos dar nenuvalyti. Stirnino ragai pradeda formuotis žiemą. Labai šaltu oru ragai gali apšalti ir jų galai atrodys tarsi apdegę, atpleišėję. Tai tikrai nėra išsigimimo požymis!

Raguotos ir patelės
Vyresnės stirnos irgi gali turėti ragus, kai organizmas gamina per daug vyriškų hormonų. Dažnai joms susiformuoja tik ragų kamienai, kurie, kol gyvūnas nesumedžiotas, po oda nepastebimi. Dėl didelių hormonų pokyčių gali išaugti net labai dideli ragai. Sumedžiojęs tokį gyvūną, medžiotojas iš tiesų labai nustemba, neradęs kitų vyriškumo požymių.

Reikia žinoti, kaip atrodo vidutiniai kiekvienos amžiaus grupės stirnino ragai, taip pat pravartu išmokti gana tiksliai nustatyti gyvūno amžių. Tik tada bus galima įvertinti potencialų laimikį ir suprasti, ar šį gyvūną galima sumedžioti, ar jis saugotinas.

Kuo labiau patyręs, tuo atsargesnis
Taip pat reikia išmokti nustatyti, kur tiksliai miške gyvena trofėjinį amžių pasiekę stirninai. Dažniausiai į medžiotojo akiratį pirmas pakliūva jaunas, nepatyręs gyvūnas, prie kurio lengva prisėlinti net pradedančiajam. Pasibaidęs stirniukas lodamas nubėgs. Tačiau jeigu tik išgirdote, kaip gyvūnas nubėgo, o loti pradėjo vėliau, tai visiškai užtikrintai yra patyrusio stirnino požymis. Taip jis praneša ne apie savo išgąstį, o tai, kad jis čia yra svarbiausias. Jis atsargus ir atėjūną pastebės daug anksčiau nei jaunėlis.

Augant ragai pasidengia oda. Prieš rują stirninas juos nutrina į medžius ir krūmus. Yra dėsnis, kad senesni, stipresni ir geriau išsivystę elniniai rudenį greičiau numeta ragus ir jiems jie atauga pirmiau. Taip pat jie pirmesni ragus nusivalo. Štai ir požymis, pagal kurį jau pavasarį prieš medžioklės sezoną galima pradėti ieškoti stipriausio stirnino buvimo vietos. Stirninas nepalieka išsirinktos vietovės. Jeigu kovo pabaigoje – balandžio pradžioje pastebite vietą, kur maždaug 50 cm aukštyje nuo medelių nuvalyta žievė (tai galima matyti per žiūronus), tai jau vienas iš požymių, kad čia gyvena stiprus, gerai išsivystęs stirninas. Vėliau, per rują, jis bus netoli. Galima sakyti, kad jis jums iš anksto paliko savo vizitinę kortelę.

Druska
Kad stirninas turėtų galimybę užsiauginti gerus ragus, medžiotojas turi pasirūpinti, kad gyvūnai turėtų pakankamai reikiamų mineralinių medžiagų. Stirninas reguliariai eis į druskos laižyklą būtent pavasarį, kai auga ragai. Na, o stirna užeis visą laiką, ypač vasarą, kai žindo mažylius. Parduotuvėse galima įsigyti specialių miško žvėrims skirtų druskos laižalų ir pastų, o medžioklės reikmenų parduotuvėse – net specialiai skirtų kokybiškam trofėjų vystymuisi. Galima maišyti ir druskos laižalą, ir kvapiąsias pastas. Jeigu medžioklės plotuose padedama druskos, išmedžiojami neperspektyvūs ir tausojami stipriausi stirninai, yra galimybė, kad ilgainiui populiacijoje pradės vystytis geri trofėjai.

Apibendrinimas
Kaip nustatyti amžių – patarimai
Stebint iš toli, ne visada įmanoma tiksliai nustatyti gyvūno amžių, nes maždaug 20 proc. individų sensta netipiškai. Svarbu reguliariai stebėti gyvūnus ir bandyti įvertinti jų amžių. Žinant požymius, su laiku išmokti gana tiksliai įvertinti amžių nėra taip sudėtinga.
– Svarbu suprasti, kad gyvūną objektyviai įvertinti galima tik žiūronais, o ne optiniu taikikliu, kuris skirtas tik tiksliam šūviui atlikti.
– 5–6 metų amžiaus stirnino bus stipriau išsivystęs kaklas ir krūtinė. Taip pat tai yra geras požymis mums, medžiotojams. Su kuo palyginti? Per rują greta visada būna stirna. Stirnino iki pat 4 metų kaklas toks pat kaip suaugusios patelės, o 5–6 metų – daug masyvesnis.

Kaip auskinis stirninas išvijo luošą

Susiję straipsniai

– Paprastai gerais žiūronais galima įžiūrėti ragų rožes. Iki 6 metų rožių kraštai būna lenkti į viršų, vyresnių – į apačią. Vis dėlto rožių formos gali skirtis, tad šiuo požymiu ne visada galima sėkmingai vadovautis.
– Taip pat apie amžių galima spręsti iš ragų kamienų išsivystymo. Jeigu jie nukreipti į vidų – gyvūnas jaunas, jeigu paraleliai – vidutinio amžiaus, jeigu nukreipti į kraštus – senas.
– Svarbi ragų apimtis prie rožių. Jeigu ragai ploni – jaunas, stori – suaugęs.
– Geriausio stirnino reikia ieškoti ten, kur gyvūnams geriausios gyvenimo sąlygos. Tokioje vietoje turi būti geros ganyklos, todėl tinkamiausi yra nauji kirtimai – iškirsti šią ar praeitą žiemą.
– Stirnos vasarą mėgsta ne tik žolę, bet ir jaunas lapuočių atžalas. Be to, per tokį kirtimą eina ir uogautojai, grybautojai ir turistai, sudarydami stirnoms ramias sąlygas.
– Žiemos pabaigoje telieka apvažiuoti medžioklės apylinkę ir išsiaiškinti, kur šviežios proskynos, bei įrengti jose bokštelį stirnų medžioklei vasarą.
– Vienas niuansas: prasčiausia vieta medžioklės bokšteliui yra pamiškė. Vietą reikia rinktis taip, kad gyvūnas negalėtų medžiotojo apeiti nepastebėtas.
– Kol neapvaisintos dauguma stirnų, patinai net į labai gerai pamėgdžiotą garsą gali neatsiliepti. Jie labai greitai įmena netikrus garsus, be to, ne tik dėl tono. Suklydus, tą sezoną konkrečioje vietoje stirnino antrą kartą prisišaukti nepavyks.
Pradedančiajam geriau pradėti nuo raginių ar medinių vilbynių su atviru liežuvėliu. Varžteliu reguliuojamas garso aukštis.
– Niekada negalima pradėti cypsėti tuoj pat atėjus – reikia išlaukti bent 20 minučių be garso ir judesių! Tada galima pradėti mėgdžioti.

Dvi geriausios vilbynės stirninams + Eksperimentas!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.