Medžioklės reikmenys

Medžiotojams – apie pneumatinius ginklus sportui ir treniruotėms0

Nuotrauka: iš archyvo

Tekstas: Janis Zandbergas

Pradėsiu straipsnį priminimu: pneumatiniai ginklai nėra žaislai – neatsargiai juos naudojant ir pažeidžiant saugos taisykles kyla rimtas pavojus tiek naudotojo, tiek aplinkinių sveikatai ir gyvybei.

Šį kartą apžvelgsime ne tokius galingus pneumatinius ginklus, skirtus sporto ir treniruočių reikmėms. Šiame straipsnyje pabandysiu padėti medžiotojams susidaryti konkretų vaizdą apie medžioklės reikmenų parduotuvėse prieinamos pneumatikos asortimentą, techninius skirtumus ir naudojimo specifiką, kad suprastume, kaip pneumatiniai ginklai naudojami ir padeda tobulinti šaudymo įgūdžius. Beje, daugiausia kalbėsiu apie ilgavamzdžius pneumatinius ginklus, o ne pneumatinius pistoletus.

Istorija

Pneumatinius ginklus galima laikyti seniausiais medžiokliniais ginklais. Pneumatinių ginklų pirmtaku galima vadinti pučiamąjį ginklą (angl. blow gun) – mažo skersmens ilgą medinį vamzdį. Toks ginklas veikė medžiotojo plaučių jėga: į vamzdį įdėtas užtaisas į taikinį paleidžiamas stipriai įpučiant oro. Pučiamuosius ginklus naudojo jau seniai išnykusios pirmykštės civilizacijos, o šiais laikais jie išliko kaip rimtas sportinis ginklas. Tokie ginklai daugiausia būdavo naudojami medžiojant smulkius žvėrelius. Kai kurios civilizacijos buvo išradusios specialių nuodų, kurie į gyvūno kraujotaką patekdavo per nedidelę žaizdą, paliktą meistriško medžiotojo tiksliai paleisto užtaiso.

Pučiamieji ginklai buvo plačiai naudojami paukščių medžioklėje: medžiotojas, prisidengęs džiunglių lapais, prisėlindavo prie ant šakos tupinčio grobio ir tiksliu šūviu pataikydavo į efektyviausią vietą pilve. Tiesa, toks šaudymo būdas, kai laimikis tiesiai virš galvos, turi ir trūkumų: pavyzdžiui, netiksliai paleistas užtaisas netrukus grįžta pas medžiotoją su beveik tokia pačia energija, kokia buvo paleistas, ir dažnai labiausiai patyrusius medžiotojus buvo galima atpažinti pagal rimtas žaizdas ant veido ir akių tvarsčius. Bilde – Indonezijos medžiotojas, 1920 m.

Pokalbiai apie medžioklę #17. Lina Baužė: apie parduotuvę, stirnų medžioklę ir šaudymą

Kitu žymiausiu pneumatiniu ginklu istorijoje galima pavadinti Tirolio išradėjo Bartholomäus Girardoni 1779 metais išrastą pneumatinį šautuvą. Austro pneumatiniai šautuvai veikė naudojant iš anksto suspaustą orą (angl. precharged pneumatics – PCP), kurį šaulys prieš tai užpumpuodavo rezervuare specialiai tam skirta rankine pompa. Norint užpildyti B. Girardoni šautuvą maždaug 30 šovinių, rankine pompa tekdavo pumpuoti bent 1500 kartų. Patyrusiam šauliui tai užtrukdavo 20 minučių.

Vis dėlto, nepaisant techninių niuansų, šis ginklas šaudė 11,7 mm (.46 kalibro) skersmens kulkomis ir pasaulio ginklų istorijoje buvo pirmasis greitai užtaisomas šautuvas su 20 kulkų dėtuve. Efektyvus B. Girardoni pneumatinio ginklo veikimo nuotolis, anot skirtingų šaltinių, yra maždaug 110 metrų ir, lyginant su tada labai populiariomis muškietomis, kurios iššaudavo tik vieną šovinį, galėjo iššauti 20 kartų. Šis ginklas ypatingas dėl to, kad buvo naudojamas Austrijos armijos ginkluotėje ir minimas aprašant legendinę Šiaurės Amerikos atradėjų Lewiso ir Clarko ekspediciją (1804–1806) iš rytinės į vakarinę JAV pakrantę.

Kaip šis ginklas pateko į Šiaurės Ameriką, niekam nėra iki galo aišku, bet, anot Lewiso ir Clarko ekspedicijos įrašų, šis ginklas atliko kritiškai svarbų vaidmenį bendraujant su indėnų gentimis. Kaskart susitikus su šių genčių vadais, buvo demonstruojamos B. Girardoni ginklo galimybės – tikslūs, greiti ir galingi šūviai, kuriais, kaip nurodo daugelis istorikų, čiabuviams įvaryta baimė ir sukeltas pagarbos jausmas. Tai leido ekspedicijos dalyviams sėkmingai tęsti kelią laukinių genčių apsuptyje, nebijant būti nuskalpuotiems. Bilde – B. Girardoni pneumatinis šautuvas, 1779 m.

Šiandien pneumatiniai įrenginiai naudojami daugybėje sričių – sporte, medžioklėje, gamtos apsaugoje, statybose, net žaisluose ir kt.
Principai išlikę tie patys, bet technologijos yra modernios ir kai kuriais atvejais net pranoksta savo laiko tendencijas. Svarbiausi pneumatikos rodikliai yra tikslumas, šūvių pakartojamumas, ergonomika ir atitinkamas unikalus sprendimas kiekvienai užduočiai.

Olimpiniame šaudyme pneumatinio ginklo užduotis yra reguliariai paleisti kulką tiksliai į taikinį, išlaikant pakankamą atsparumą aplinkai ir galią, kad popieriuje būtų išmušta graži skylutė, pageidautina į dešimtuko centrą. Šiai užduočiai paprastai naudojami PCP sistemos pistoletai ir ilgavamzdžiai šautuvai su 4,5 mm kalibro kulkomis.

Medžioklėje prioritetai kiti. Svarbiausia yra sąlyginai tiksliai iki gyvūno paleisti kuo didesnės ir efektyvesnės energijos kulką, kad jis būtų sėkmingai sumedžiotas ir jam nebūtų sukelta nereikalingų kančių. Tai atitinka visuotinai priimtinus humaniškos medžioklės principus, todėl ir medžioklėje naudojami tik didelės galios pneumatiniai ginklai, kurių kulkos diametras – nuo 5,5 ir 6,35 mm. Keletą pastarųjų metų pneumatinių ginklų galimybės, daugiausia dėl patvarių ir lengvų metalo lydinių, augo tiek galios, tiek kalibrų prasme, tad medžiotojams ir sportininkams siūloma naujų galimybių ir ginklų su nuo 7,62 iki net 9 mm kalibro ir didesnėmis kulkomis. Pneumatiniai ginklai pritaikomi, kad būtų galima šaudyti ir strėlėmis.

Pneumatikos tipai

Pagrindinis pneumatinių ginklų skirtumas yra energijos, kuria išjudinama kulka, šaltinis. Pagal techninę sandarą pneumatiniai ginklai skirstomi į spyruoklinius-stūmoklinius (PPP), angliarūgštinius (CO2), PCP ir multikompresinius, bet iš esmės jie visi veikia suspaustų dujų principu.

PPP šautuvai yra labiausiai paplitę, nes jų veikimas paremtas gana elementaria sistema. Užtaisoma prisukant ginklo kovinę spyruoklę, taip raumenų energiją, skirtą vienam šūviui, koncentruojant į spyruoklę. Nuleistuko mechanizmu atlaisvinta spyruoklė nukreipia stūmoklį pirmyn, o šis suspaudžia ginkle esantį orą, kuriam patekus į vamzdžio kanalą iššaunama.

Pagrindinis tokios pneumatikos privalumas – šūvis praktiškai nieko nekainuoja ir jį galima kartoti tiek, kiek reikia. Trūkumas – šaunant, kai atlaisvinama spyruoklė, ginklą apima labai stipri vibracija, atsirandanti spyruoklei išsitiesinant: spyruoklės gale esantis stūmoklis stipriai trenkia į ginklo cilindro galą maždaug tada, kai užtaisas išlekia iš vamzdžio. Šios vibracijos gerokai paveikia šūvio tikslumą, nors reikia pasakyti, kad kai kurie gamintojai sugebėjo šį destrukcinį efektą sumažinti iki minimumo.

Vis dėlto tokios pneumatikos kaina yra daug aukštesnė už vidutinę. Kai kurie gamintojai vietoj mechaninės spyruoklės siūlo rinktis pneumatinę spyruoklę, kuri iš esmės sumažina vibracijas ir pagerina šaudymo komfortą ir tikslumą. Dar vienas trūkumas: užsuktą kovinę spyruoklę paprastai laiko masyvus, galingas nuleistuko mechanizmas, kuris per visą veikimo laiką, palyginti su kitomis pneumatikos sistemomis, turi atlaikyti daug didesnį krūvį, todėl dažnai tokio ginklo spūdis yra ilgas, nepaslankus ir pats savaime neigiamai veikia šūvio tikslumą.

Angliarūgštė yra vienos populiariausių dujų, plačiai naudojamų ir maisto industrijoje, ypač gazuotiems gėrimams gaminti. Pneumatikoje angliarūgštė naudojama gana plačiai dėl mažų sąnaudų ir gerų savybių. Esant maždaug 5 atmosferų slėgiui, šios dujos keičia savo agregatinę būseną ir suskystėja, o tai leidžia gana nedideliame tūryje sutalpinti palyginti daug dujų.

CO2 yra pigus ir kompaktiškas energijos šaltinis, bet pagrindinis tokios pneumatikos trūkumas yra tai, kad dujoms plėstis (iš skystų virsti dujomis) reikia šilumos energijos, o tai praktiškai pasijaučia, kai intensyviai šaudant dujų rezervuaras stipriai atšąla ir net apšarmoja. Šis efektas turi esminį poveikį pradiniam užtaiso greičiui – jį sumažina, taigi stipriai atsiliepia pataikymo vietai.

Todėl pneumatiniuose šautuvuose naudojamus angliarūgštės balionėlius apibūdinantis vienetas yra ne slėgis, o dujų, pripildytų tam tikro dydžio balionėliuose, svoris. Populiariausi dydžiai yra 12 ir 88 gramai. Kad CO2 balionėlį būtų galima naudoti šaudant, skystoji angliarūgštė balionėlyje turi tapti dujomis, todėl balionėliai nėra visiškai pripildyti – palikta vietos, kur dujos gali plėstis. Vidutinis slėgis balionėlyje yra maždaug 60 atmosferų, tačiau jis yra labai jautrus aplinkos temperatūrai.

Kadangi angliarūgštė yra inertiškos dujos, slėgis balionėlyje bus pastovaus lygio, kol jame bus bent truputis skystos būsenos dujų. Vis dėlto intensyviai šaudant slėgis neišvengiamai kris ir dėl to kris temperatūra, todėl naudojant šio tipo šautuvus tarp šūvių reikėtų daryti nedideles pauzes, kad išlaikytumėte tikslumą.

PCP pneumatika naudoja iš anksto suslėgtą orą, kuris laikomas specialiuose, net iki 300 atmosferų slėgio rezervuaruose. Oras laikomas tokiuose pačiuose aukšto slėgio balionuose, kokius naudoja narai. Visuose PCP tipo ginkluose yra specialūs oro rezervuarai, kurie per specialią užpildymo stoties jungtį pripildomi reikiamu kiekiu oro. Prie PCP ginklų prijungti oro rezervuarai būna įvairios sandaros – cilindriniai arba kolbos tipo, skirtingų dydžių: pradedant nuo visai nedidelių 0,12 l tūrio, baigiant net 0,5 l ir didesniais.

Tokie oro rezervuarai pagaminti taip, kad saugiai atlaikytų didelius ir staigius slėgio amplitudės pokyčius nuo 90 iki 200 atmosferų (tam tikrais atvejais net iki 300). Ir patys oro rezervuarai skirstomi į dvi kategorijas – su oro reduktoriumi ir be jo. Pagrindinė oro reduktoriaus užduotis – užtikrinti nekintantį oro slėgį kiekvienam šūviui. Dažniausiai šie reduktoriai į vamzdžio kanalą leidžia patekti ir žemesniam slėgiui, palyginti su tuo, koks yra oro rezervuare. Pavyzdžiui, jeigu rezervuare slėgis svyruoja nuo 100 iki 200 atmosferų, už reduktoriaus jis nuolat yra 100 atmosferų, taip garantuojant puikų tikslumą ir šūvio pakartojamumą.

PCP pneumatiniai ginklai plačiai naudojami sporte, daugiausia dėl jų tikslumo ir galimybės universaliai ir patogiai pritaikyti ginklo balistinius rodiklius skirtingoms šaudymo užduotims.

Multikompresinė pneumatika naudoja mechanine oro pompa ir raumenų jėga iš anksto suspaustą orą, kuris kaupiamas nedideliame rezervuare ir skirtas vienam šūviui. Multikompresinių šautuvų galią galima reliatyviai dozuoti, papildant vieną kartą, arba prireikus pildyti pakartotinai pagal ginklo technines galimybes. Tokios sistemos šautuvai sujungia geriausias PPP ir PCP pneumatikos savybes – jokių išlaidų norint atlikti šūvį ir tikslumas, nes šaunant nenaudojamos spyruoklės, keliančios ginklo vibraciją.

Medžiotojas ir šaudymas

Akivaizdi tiesa, kad kiekvienam medžiotojui dera ir privalu mokytis šaudymo meno. Kuo daugiau laiko medžiotojas skiria šaudymo įgūdžiams lavinti, tuo tiksliau jis šaudo medžioklėje. Vis dėlto treniruotėse yra kai kas dar svarbiau nei pats šaudymas – tai saugumas ir užtikrinti gebėjimai naudotis ginklu.

Niekur nepasakyta, kiek tiksliai laiko reikia praleisti šaudykloje, mokantis šaudyti. Vis dėlto aišku viena: tai turi daryti kiekvienas medžiotojas, ir reikia rasti laiko bei galimybių įsigyti šovinių pakelį ir šaudykloje įtvirtinti šaudymo ir saugaus ginklo naudojimo įgūdžius, kad medžioklė būtų rezultatyvi ir saugi pačiam medžiotojui bei jo kolegoms.

Kartkartėmis pasigirsta nelaimės istorijų apie pašautą medžioklės dalyvį ir nelaimingus atsitikimus su medžiokliniais ginklais. Laikantis saugos taisyklių galbūt kai kurių šių įvykių pavyktų išvengti. Taigi prisimintina: į medžioklę einame su savo artimiausiais draugais ir dažnai vedamės pačius brangiausius – žmoną, vaikus, todėl verta susimąstyti, koks svarbus ir lemtingas gali būti sau skiriamas laikas, skirtas tobulinti šaudymo įgūdžius šaudykloje.

Kiekvienam medžiotojui derėtų tą patį paskatinti daryti savo kolegas, o jeigu kartą visi susirinkote šaudykloje, tai kodėl gi šios treniruotės nepaversti įdomiomis meistriškumo varžybomis, kad ir kokia būtų šaudymo disciplina?

Pokalbiai apie medžioklę #10. Virgilijus Grybė: „Nepataikai medžioklėje? Treniruokis šaudykloje!“

Pneumatika parduotuvių lentynose

Šį kartą apžvelgiau kelių didžiausių medžioklės reikmenų parduotuvių tinklų lentynose esančių mažos galios pneumatinių ginklų pasiūlą. Gavau aštuonis skirtingo gamintojo ir tipo pneumatinius šautuvus, kuriuos daviau patyrusiems pneumatinių ginklų žinovams – Latvijos siluetų šaudymo taurės trečiojo etapo dalyviams. Mano tikslas buvo apibendrinti jų žinias, gauti individualų vertinimą bei komentarą apie kiekvieną šautuvą ir šia informacija pasidalyti su kuo daugiau medžiotojų.

Darbo metodas – bandymo dalyviai užpildo apklausos anketą, kad rezultatus būtų galima palyginti. Su ginklais buvo atliktas pradinio greičio matavimo bandymas. Spyruokliniais ginklais buvo iššauta 20 kartų naudojant chronografą, taip siekiant nustatyti kiekvieno šūvio pradinio kulkos greičio stabilumą.

PCP sistemos ginklais buvo šaudoma tol, kol pradinis greitis nukrito iki lygio, kai pataikymo vieta pradeda iš esmės skirtis.
Ginklus prišaudė kviestinis ekspertas – tarptautinės klasės šaudymo sporto meistras Agnis Dombrovicas.

PCP sistemos pneumatika

Bandymui buvo naudojami du PCP sistemos pneumatiniai šautuvai. PCP šautuvams būdinga tai, kad su kiekvienu šūviu oro rezervuare sumažėja slėgis, o tai atsiliepia pataikymo vietą veikiantiems veiksniams, pavyzdžiui, pradiniam kulkos greičiui. Dažnai būna taip: oro rezervuare mažėjant slėgiui, pradinis kulkos greitis didėja, nes kovinei spyruoklei atsimušus į oro vožtuvą jį lengviau atverti, ir į vamzdžio kanalą patenka daugiau oro ir galios.

Šis efektas aiškiai matyti lentelėje. Vos užpildžius oro slėgį ginkle, pradinis kulkos greitis yra mažesnis nei po kelių šūvių. Sportiniuose ginkluose šis neigiamas efektas pašalinamas įdiegiant specialų oro slėgio reduktorių, kuris, nepriklausomai nuo oro rezervuaro slėgio, šaunant į vamzdį leidžia patekti tik konkrečiam, nekintamam slėgiui. Pridursiu, kad 2–3 m/s kulkos pradinio greičio pokytis nėra kritinis ir yra visiškai priimtinas rezultatas.

GAMO yra labai didelę patirtį ir pneumatinių ginklų pasiūlą turintis ispanų gamintojas. Ginklą Coyote Black užpildžius vieną kartą, galima atlikti net 420 šūvių. Vidutinis šūvių greitis – 152 m/s. Patogi ir labai ergonomiška buožė, kurią galima pritaikyti pagal šaulio reikmes. Nuleistuko mechanizmas dviejų pakopų, reguliuojamas. Ginklas masyvus, bet labai patogus.

Komplekte yra 10 kulkų dėtuvė. Ginklas skirtas šaudyti iš gana tolimų nuotolių itin tiksliai. Ginklui nėra skirtų atvirų taikiklių. Renkantis optinį taikiklį, tokiam ginklui patariama ieškoti taikiklio su reguliuojamu paralaksu, pradedant jau nuo 10 metrų – taip bus įmanoma panaudoti visą ginklo potencialą.

Puikus sportinis ginklas, skirtas šaudyti iš 10 metrų. Yra daug įvairių šio ginklo modifikacijų, ir juo prekiaujama kito gamintojo vardu, nors iš esmės tai yra mums gerai pažįstamo gamintojo Česká zbrojovka produktas. Dioptrinį taikiklį galima lengvai pakeisti optiniu taikikliu. Papildomai ant ginklo galima uždėti šaudmenų dėtuvę, bet norint ją tinkamai naudoti irgi reikia tam tikrų įgūdžių. Ginklo nuleistuko mechanizmas yra dviejų pakopų ir visiškai reguliuojamas – net svirtelės vieta reguliuojama pagal šaulio delno ir pirštų dydį. Ginklas labai lengvas ir ergonomiškas.

PPP pneumatiniai ginklai

PPP pneumatinių ginklų šiame bandyme buvo daugiausia dėl jų prieinamumo, kainos ir populiarumo. Šiame segmente vyksta didžiausia gamintojų kova dėl klientų dėmesio, o tai galime matyti iš labai skirtingos ginklų išvaizdos. Vis dėlto dažniausiai šie ginklai yra paprastos konstrukcijos ir su atvirais taikikliais, nes kovinės spyruoklės smūgis šaunant nėra labai gailestingas optiniams taikikliams.
Išmatavome PCP ir PPP sistemos ginklų pradinį kulkos greitį. Šiais matavimais siekėme suprasti, kiek po šūvio išsilaiko šių ginklų pradinis kulkos greitis. Lentelėje apibendrinti ir palyginti šių matavimų rezultatai.

GAMO CFX

Pagrindinė šio ginklo ypatybė – jo vamzdis yra fiksuotas, o ginklas užsukamas specialia svirtele, pritvirtinta po vamzdžiu. Tokios konstrukcijos paskirtis – pagerinti ginklo tikslumą. Užtaisant reikia laikytis tam tikros sekos: kaip įprasta su klasikiniais spyruokliniais orinukais, užsukus ginklą atsiveria vamzdis, į kurį įdedama kulka. Šaulys vienu judesiu turi atverti specialų užtaisymo griovelį, atsargiai į jį įdėti kulką, ją įspausti į vamzdžio kanalą (Bilde – GAMO CFX užtaisymas) ir prieš šaudamas užverti. Ginklas yra gana masyvus, todėl šauti patogu ir malonu. GAMO sukūrė specialų amortizatorių, slopinantį visas vibracijas ir smūgį į petį.

GAMO CFX
Nuotrauka: iš archyvo

BSA Comet Evo

BSA yra anglų pneumatinių ginklų gamintojas, turintis šimtametes tradicijas ir išlaikantis patikrintą kokybę. Jau kurį laiką BSA bendradarbiauja su Ispanijos gamintoju GAMO pneumatikos gamybos srityje ir pagal savo geriausias tradicijas gamina modernius ir plačiai prieinamus pneumatinius ginklus. BSA Comet Evo mūsų bandyme buvo galingiausias ginklas ir kartu vienas tiksliausių. Ginklas yra visai paprastas, bet ir labai kokybiškas. Su tokiu ginklu būtų rekomenduojama pradėti mokytis šaudyti ir galbūt net dalyvauti siluetų šaudymo varžybose. Patyrusiems šauliams tai tikrai būtų puikus būdas kartkartėmis įsitikinti savo šaudymo įgūdžiais ir juos atnaujinti.

Norica Dragon
Nuotrauka: iš archyvo

Norica Dragon

Norica yra dar vienas ispanų pneumatinių ginklų gamintojas, siūlantis aukštos kokybės pneumatinius ginklus. Norica Dragon yra klasikinio stiliaus pneumatinis šautuvas. Ergonomiška sintetinė buožė tinka ir kairiarankiams, ir dešiniarankiams. Praktiškai visuose šio gamintojo pneumatiniuose šautuvuose yra įmontuota 11 mm pločio frezuota pavaža optikai tvirtinti.

Norica Dragon
Nuotrauka: iš archyvo

Norica Spider GRS

Pneumatinių šautuvų pavadinimo dalis GRS reiškia, kad šautuvas turi pneumatinę spyruoklę, kuri iš esmės yra toks pats cilindras, kokį automobilių gamintojai montuoja pakeliamose bagažinės durelėse. Užsukti pneumatinę spyruoklę net labai lengva. Kaip didelis šio ginklo privalumas minima tai, kad šaunant pneumatinė spyruoklė sukelia labai nedidelę vibraciją, tad šūvis yra daug malonesnis ir švelnesnis nei paprasto spyruoklinio pneumatinio šautuvo. Šaunant tokiu ginklu kyla jausmas, kad iš pradžių ginklas buvo suplanuotas daug didesnei galiai ir rimtesnėms užduotims nei skylėms popieriuje išmušti.

Norica Spider GRS
Nuotrauka: iš archyvo

Norica Titan

Norica Titan yra tikras jaunimo šautuvas: lengvas, kompaktiškas ir gana tikslus. Palyginti su kitais išbandytais Norica šautuvais, Titan iš tiesų atrodo kaip miniatiūrinė kopija, bet išvaizda yra apgaulinga – būtent toks ginklas būsimajam medžiotojui leis išsiugdyti visus reikiamus šaudymo įgūdžius.

Norica Titan
Nuotrauka: iš archyvo

Baikal MR 512M

Tai buvo prieštaringiausiai įvertintas ginklas. Daugeliui šaulių tokio tipo šautuvas buvo pirmoji pažintis ir patirtis su pneumatiniais ginklais, įskaitant ir mane. Vaikystėje tai buvo svajonė, išsipildžiusi jaunystėje: maždaug 10 000 kulkų per porą metų buvo iššauta panašiu rytų kaimynės gamintu ginklu. Reikia pripažinti, kad modernizuotos versijos MR 512M netapo daug komfortiškesnis už savo pirmtakus.

Paėmus šį ginklą į rankas, norisi užduoti porą klausimų gamintojams. Vis dėlto po ilgesnio pokalbio su A. Dombrovicu apie praktinius šio ginklo rezultatus reikia pripažinti, kad ir tokio tipo pneumatiniai ginklai randa vietą parduotuvių lentynose. Vien jau todėl, kad dėl nepaslankaus ir standaus spūdžio, lėtos kulkos ir kovinės spyruoklės keliamų vibracijų šis ginklas yra puikus instrumentas įgūdžiams, kurių reikia šaudant lygiavamzdžiu šautuvu, lavinti. Viskas prasideda nuo pagrindų.

Baikal MR 512M
Nuotrauka: iš archyvo

Išvados

Bandymo pradžioje buvau įsitikinęs, kad lyginamosios apklausos rezultatai sutaps su ginklų kaina, bet teko pripažinti, kad brangiausias nebūtinai reiškia geriausią. Pavyzdžiui, PCP sistemos ginkluose nėra jokių vidinių jėgų, vibracijų ar atatrankos, kurios trukdytų šūviui, todėl jie laikomi itin tiksliais iš tolimų distancijų, tačiau jiems po ranka reikia turėti aukšto slėgio balioną, kad po 50–100 šūvių vėl užpildytum oro rezervuarą.

Štai pigiausi PPP sistemos ginklai yra puikūs treniruotėms iš 10 metrų. Jų nuleistuko spūdis yra ilgas ir gana nekomfortabilus. Toks spūdis moko kontroliuoti ginklą visą taikymosi laiką, kol kulka išlekia iš vamzdžio. Kaži ar tokie ginklai padės kažko pasiekti, jeigu bandysite su jais rungtis kokiose rimtesnėse šaudymo varžybose, kur konkurentams leidžiama naudoti PCP sistemos ginklus.

Vis dėlto visi ginklai turi kai ką bendra – jie moko naudotoją tiksliai šaudyti, saugiai elgtis su ginklu ir lavina įgūdžius. Tikslumą dar būtų galima laikyti kiekvieno privačiu reikalu, užtat sauga yra mūsų bendra atsakomybė.

Deja, pneumatikos galimybės neįvertinamos medžioklės situacijose. Šiuo metu galingu medžiokliniu pneumatiniu ginklu leidžiama medžioti keturių rūšių paukščius, tačiau šį sąrašą būtų galima supratingai išplėsti, atsižvelgiant, pavyzdžiui, į Didžiosios Britanijos patirtį, kur pneumatiniai ginklai plačiai naudojami paukščių ir smulkiųjų gyvūnų medžioklėje.

Patarimas Jeigu nusprendėte savo pneumatiniam šautuvui įsigyti optinį taikiklį, rinkitės tokį, kurio paralaksą galima reguliuoti, pradedant bent nuo 10 metrų. Taip galėsite panaudoti visą savo ginklo potencialą ir iki 50 metrų atstumu labiausiai padidintas vaizdas, kurį matysite per tokią optiką, bus daug švaresnis, o šūvis tikslesnis.

Šaukite pro šalį ir būkite saugūs medžioklėje!

Ginklų vertinimas pagal anketos rezultatus

Žurnalo „Medžioklė“ YOUTUBE kanalas


LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.