Patirtis

5 patarimai kaip gyventi ir medžioti ekologiškiau0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tekstas: Emilija Mariševa

Vis dažniau žiniasklaidoje pasirodo naujienų apie klimato problemas, taršą ir kitas problemas, su kuriomis tiesiogiai ar netiesiogiai susiduria kiekvienas iš mūsų. Nors ir netrūksta pagrįstų bei logiškų iniciatyvų, dažnai į dėmesio centrą patenka banaliausios idėjos, kurių laikytis ragina žmonės, nepelnytai vadinantys save gamtos aktyvistais. Ar teisus tas, kuris garsiausiai rėkia, tegu sprendžia ir vertina kiekvienas. Tačiau nepaneigsi, kad už ateitį esame atsakingi tik mes patys, todėl verta pagalvoti apie kelis labai paprastus niuansus, kad galėtume gyventi ir medžioti tvariau ir ekologiškiau.

Nenaudok vienkartinių indų!

Ankstų rytą, atsikėlus dar prieš aušrą, ranka pirmiausia siekia puodelio karštos kavos, tačiau ne visada atsiranda laiko jos išgerti namuose, todėl idealus variantas atrodo artimiausia degalinė. Dauguma renkasi savo rytiniu gėrimu mėgautis iš degalinių siūlomų vienkartinių puodelių su gamtai labai žalingais plastikiniais dangteliais. Vietoj jų verta įsigyti nedidelį termosą ar termopuodelį, kuris, pirma, leis išvengti nereikalingo plastiko vartojimo, antra, išsaugos gėrimą šiltą gerokai ilgiau nei vienkartiniai puodeliai, trečia, neleis skysčiui išsilieti, net jei puodelis automobilyje ar kuprinėje apsivers. Be to, pastaruoju metu vis daugiau degalinių ir kavinių gėrimams duoda simbolinę nuolaidą, jeigu piliesi į savo indą, taigi termosas ilgainiui atsiperka.

Terminis puodelis
Nuotrauka: Emīlija Mariševa

Tas pats tinka kalbant apie plastikinius vandens butelius. Nors ir paprasčiau atrodo kaskart nusipirkti ir netrukus išmesti, tačiau iki tol jie pustuščiai ilgokai mėtosi automobilyje prie keleivių kojų – nepatogu ir negražu. Juos irgi galima pakeisti daugkartinėmis gertuvėmis, kurios nekainuoja astronominių sumų, užtat gerokai sumažina šiukšlių kiekį.

Važiuok vienu automobiliu vietoj dviejų

Neretai medžioklė yra vienintelė priežastis susitikti medžiotojams iš įvairių šalies kampelių, todėl ne visada keliems žmonėms įmanoma susėsti į vieną automobilį. Vis dėlto kartais net šalia gyvenantys kaimynai į mišką atvažiuoja savais automobiliais, o tai galų gale nei finansiškai, nei ekologiškai neapsimoka. Nors nešulių paprastai gana daug, taip pat reikia įtalpinti šunis, pasitelkus vaizduotę sutilpti įmanoma. Be to, kuro kainą galima pasidalyti tarp keleivių, o praleistas laikas atrodo trumpesnis ir vairuotojo neima miegas, kai gali pasikalbėti su bendrakeleiviu ar net pasikeisti prie vairo.

Susirink iššautas tūtas

Tuščios visų įmanomų spalvų ir dar surūdijusios tūtos tikrai nesudaro malonaus įspūdžio apie visą medžiotojų bendruomenę, kai jas miške paliktas ir nesurinktas užtinka grybautojai ar poilsiautojai. Be to, iššautos lygiavamzdžio tūtos dažnai būna padengtos švinu ir, kaip bet kuris kitas plastikinis gaminys, gamtoje nesuyra kelis šimtus metų.

Puiku, jeigu ranka siekia ne tik savo iššautų tūtų, o ir kokio aplaidaus kolegos, bet tai mūsų visų sąžinės ir atsakomybės reikalas. Kai kurie medžiotojai ant tuščių tūtų pasižymi datą ir laimikį, taip materializuodami patirtą nuotykį ir įspūdžius. Kai kurie jas pertaiso, o kūrybiški protai iš jų pagamina įvairių unikalių daikčiukų nuo raktų pakabukų iki kamščiatraukių.

Pasodink medį

Nors miškų plotai Lietuvoje kasmet didėja, mes, medžiotojai, turėtume būti tie, kurie savo darbais ne tik rūpinasi jaunuolynų apsauga nuo kanopinių žalos, bet ir patys sodina medelius. Tai galima daryti ne tik medžioklės plotuose, bet ir artimiausioje teritorijoje prie namų, galbūt net paverčiant tokį renginį kasmetine tradicija.

Rinkdamasis amuniciją įvertink situaciją

Susiję straipsniai

Ir Europoje, ir visame pasaulyje itin diskutuojama apie švininės amunicijos naudojimą medžioklėje. Švinas – sunkusis metalas, tad jis kenksmingas tiek žmogaus organizmui, tiek aplinkai, tačiau ne visose situacijose kategoriškas jo draudimas turės optimalų efektą. Šiuo metu nustatyti švininės amunicijos apribojimai vandens paukščių medžioklėje, ir to priežastys visiškai suprantamos, bet kitokiose medžioklėse pasirinkimas, sakyčiau, turi priklausyti pačiam medžiotojui. Viena vertus, naudodami švininę amuniciją negalime šimtu procentų garantuoti, kad mėsoje nebus švino mikrodalelių. Kita vertus, švininė amunicija yra gerokai saugesnė kolektyvinėje medžioklėje.
Nė vienas variantas nėra vienareikšmiškai geras ar blogas – reikia mokėti pačiam įvertinti savo poreikius ir konkrečią situaciją.

Nuotrauka: Emīlija Mariševa

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.