Medžioklės reikmenys

Apsisaugoti nuo erkių. Kokios galimybės?0


Šunų erkė (lot.Dermacentor variabilis)
Šunų erkė (lot.Dermacentor variabilis)
Dermacentor variabilis

Erkės įkandimas ne šiaip nemalonus, bet gali būti pavojingas sveikatai ar net gyvybei. Be to, medžiotojai yra rizikos grupėje, nes dažnai būna erkių pilnoje aplinkoje. Infekuotos erkės įkandimas gali sukelti erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Pirmąjį sukelia virusas, tad nuo jo yra efektyvi vakcina, bet Laimo ligą sukelia bakterijos borelijos. Kad nuo to apsisaugotumėte, reikia pasirinkti efektyvią priemonę. Yra purškiklių, tepalų, kitų profilaktinių priemonių, o dabar populiarėja ir speciali medžioklinė apranga. Lietuvoje jau žinoma kompanija Rovince siūlo aprangą, impregnuotą permetrinu.

Permetrinas
Formulė: C21H20Cl2O3

Pagrindinis erkinio encefalito infekcijos rezervuaras yra erkės ir smulkieji graužikai, kuriuose cirkuliuoja virusas. Erkės užsikrečia siurbdamos sergančio gyvūno kraują. Užsikrėtusios erkės ligą perduoda savo palikuonims. Virusas būna erkės seilių liaukose, tad įsisiurbus iškart patenka į žmogaus kraują. Erkė kanda neskausmingai, todėl žmogus jos gali nepajusti. Ligą nešioja mažosios erkės (nimfos), kurias sunku pastebėti, todėl žmogus dažnai nežino, kad erkė apskritai įsisiurbė.

Erkių patelės įsisiurbia ilgesniam laikui, o patinėliai kraują siurbia trumpai, todėl jų galima ir nepastebėti. Susirgus erkiniu encefalitu mirštamumas yra 1 proc., bet ilgalaikių komplikacijų pasitaiko net 20 proc. atvejų. Kadangi nėra efektyvaus gydymo, geriausia priemonė nuo šio viruso yra vakcinacija.

Laimo ligą platina erkės, ji pasireiškia dermatologiniais, reumatologiniais, neurologiniais ir kardiologiniais sutrikimais. Ši liga aprašyta 1977 metais, kai Laimo mieste vaikams, vasarą praleidusiems kaimo namelyje, pasireiškė poliartritas. Paaiškėjo, kad juos sukandžiojo erkės, o įkandimo vietoje nustatyta eritema – ryškiai raudonos ar melsvai raudonos dėmės. Infekciją sukėlė borelija.
Kasmet Lietuvoje fiksuojami net keli tūkstančiai ligos atvejų.

Olandų Rovince

Ši apranga apsaugos ne tik nuo erkės įkandimo, bet ir nuo uodų. Apranga impregnuota permetrinu, kuris imobilizuoja vabzdžius. Tai reiškia, kad nei uodas, nei erkė tiesiog nebegali įkasti. Iš savo patirties pastebėjau, kad erkė ant Rovince aprangos išsilaiko ne ilgiau kaip kelias minutes. Šios technologijos iš tiesų efektyvios, tik reikia suprasti, kad niekas neapsaugos visais 100 proc., tačiau saugumo jausmą padidina. Apranga patogi, ją prižiūrėti nesudėtinga. Ji nepraranda savo atbaidomųjų savybių kelerius metus. Vis dėlto nebus taip, kad skraidantys vabzdžiai visai neatskris, jie tiesiog negalės įkąsti per drabužį.

Apranga išbandyta – ji ekologiška ir nekenkia žmogaus odai. Efektyvi iki pat 80 skalbimų. Kompanija siūlo tiek vyriškų, tiek moteriškų modelių. Dizainas galėtų būti labiau apgalvotas, bet pagrindinė šios aprangos užduotis – apsaugoti nuo erkių.

Rovince
Rovince

Sweadteam Antibite

IR3535 – Etilbutilacetilaminopropionatas
Formulė: C11H21NO3

Prekės ženklas Sweadteam jau labai seniai pažįstamas ir įsitvirtinęs kaip stiprus konkurentas kitiems medžioklinės aprangos gamintojams. Šiemet sukurta apranga Antibite skirta apsaugoti nuo įvairių kraują siurbiančių vabzdžių. Antibite – nauja audinio apdorojimo vabzdžius atbaidančia priemone technologija. Kaip repelentas naudojama medžiaga IR3535, kuri rinkoje žinoma jau 30 metų. Ją gaminant naudojamos natūralios aminorūgštys, o impregnuojant audinį IR3535 taikomos nanotechnologijos.

Vabzdžiai aplinkoje orientuojasi pagal uoslę. IR3535 gamybai naudojamos natūralios aminorūgštys sukuria tam tikrus kvapo signalus, kurie atbaido vabzdžius. Antibite technologija greičiau atbaido, o ne nužudo. Vabzdžiai šiai medžiagai neįgyja atsparumo, ji nepaveikia jų dauginimosi. Taip pat ši medžiaga nedirgina odos, neįsigeria į odą, ji bekvapė ir neturi šalutinio poveikio. Ji ekologiška, nekelia pavojaus nei žuvims, nei žinduoliams.

Medžiaga įsigėrusi į audinio pluoštus, todėl bus efektyvi dar po 80 skalbimų. Anot gamintojo, dėvint šią aprangą nereikia papildomų vabzdžių repelentų. Kadangi aktyvioji medžiaga yra aprangoje, žmogus bus apsaugotas tol, kol ją vilki. Impregnavimo procesas jokiu būdu nepaveikia aprangos kokybės ar išvaizdos.

Nuotrauka: iš archyvo

Hart Komar technologijos

Rinkoje pasirodė dar vienas žaidėjas – ispanų kompanija Hart. Ši aprangos linija apdorota Vital Protection technologija, kuri garantuoja efektyvią apsaugą nuo įvairių kraujasiurbių. Taip pat ši technologija neleidžia susidaryti bakterijoms ir atsirasti nemaloniems kvapams. Ši technologija užtikrina ilgalaikį poveikį, ji saugi aplinkai, efektyvi. Šio prekės ženklo aprangą galima įsigyti parduotuvėje Medzioklis.com. Marškinėlių kaina – 67 Eur, kelnių – 82 Eur.

HART Komar

IR3535 prieš DEET

IR3535 apsauga panaši kaip kitų vabzdžių repelentų. Ji apsaugo nuo erkių, yra bekvapė, nepalieka dėmių nei ant odos, nei aprangos, nedirgina odos. Lyginant su kitomis efektyviomis vabzdžių baidymo priemonėmis, DEET turi įvairių pastebimų šalutinių poveikių, nors jis ilgą laiką laikytas itin efektyviu repelentu. 2009 metais Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad DEET yra 35 proc. efektyvesnis už IR3535. Vis dėlto tiriant buvo naudojamas labai stiprus DEET koncentratas, kuris prilygintas prekyboje prieinamam IR3535.

DEET efektyviai saugo nuo maliarinių uodų rūšių, geriausiai jis veikia būtent šių uodų gyvenamuose regionuose. DEET taip pat plačiai naudojo kariai per Vietnamo karą. IR3535, kaip ir DEET, tepamas ant odos. Poveikis paprastai trunka 4–8 valandas. Netepkite šalia akių ar burnos ir venkite tepti šalia žaizdų. Nors IR3535 nelaikomas toksišku, jis laikytinas toliau nuo maisto ar maisto gaminimo vietų. Taip pat nereikėtų juo tepti vaikų rankų.

Priemonės nuo erkių

Nauja Hillman kolekcija

Susiję straipsniai

Dar viena šių metų naujiena – iš Hillman, kurios aprangos linijoje Cheetah 2020 yra nuo vabzdžių apsaugančių drabužių. Šis prekės ženklas naudoja Insectprotect, apsaugančią nuo erkių. Hillman produktų dizainas ergonomiškas, jų medžiaga lengvai prižiūrima, pralaidi orui. Striukės kaina 129 Eur, kelnių 119 Eur. Taip pat parduodami termodrabužiai, marškinėliai ir kepurės.

Nuotrauka: iš archivo

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv