Patirtis

Portretas. Sugyventi su vilkais0


Vilkas (lot. Canis Lupus)
Vilkas (lot. Canis Lupus)
Nuotrauka: Shutterstock

Kai miške sustaugia vilkas, pašiurpsta oda. Žinau tai, esu girdėjusi. Žmogaus pasąmonėje nuo senų laikų įsišakniję, kad vilkas blogas, vilkas plėšrūnas, ėdantis mažus ožiukus ir raudonkepuraites. Be vilkų neįmanoma, bet su jais irgi sunku.

Iš tolo vilkas gali atrodyti gražus laukinis klajūnas, jungiantis bendrystę (būrys) ir laisvę (girios ir laukai), bet iš arti jis nėra toks romantiškas, pūkuotas, švelnus ir taurus sutvėrimas. Vilkai yra plėšrūnai – avantiūristai, ieškantys lengviausio būdo pramisti. Tai ne tik sanitarai, pasirūpinantys ligotais ir nugaišusiais žvėrimis. Vilkai nugalabys avis, sudraskys medžioklinius šunis, iš kiemo išneš namų sargį. Vilkai ėda mėsą, o kad jos gautų, kažkas turi mirti! Dėl to ši rūšis tokia prieštaringa.

Europoje kovojama, kad būtų atnaujintos vilkų populiacijos, ir daug kur tai pradeda pavykti. Į šiuos projektus investuojamos didžiulės lėšos, o kai vilkai pripranta prie aplinkos, jie pradeda ėsti ir žmonių turtą. Sapnas apie šį gyvūną subliūkšta susidūrus su realybe, nes ūkininkas gins savo avis, nesvarbu, kiek milijonų investuota į vilkų populiacijos atnaujinimą. Kai kuriose šalyse vilkai išnaikinti jau prieš 400 metų, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, bet jie greičiau pamokys kitus, o ne bus pasirengę su šiuo plėšrūnu sugyventi.

Baltijos šalys gali pasigirti labai stabilia vilkų populiacija, nes retai kur Europoje vilkai medžiojami taip, kaip pas mus. Vilkas yra prestižinis trofėjus, bet kartu ir konkurentas. Nors niekas neneigia, kad vilkų mūsų krašte turi būti, bet medžiotojai sakys, kad jų vis tiek turėtų būti mažiau. Su vilkais reikia išmokti sugyventi, o tai mums visai gerai pavyksta! Kaskart, žiūrėdami į savo mažąjį medžioklės draugą šunį, prisiminkite, kad ir jame gyvuoja dalelė vilko.

Vilkas (lot. Canis lupus)

Didžiausias šunų genties atstovas.
Vilko pėdų atspaudai didesni, ilgesni ir siauresni nei šuns.
Vilkų balsus galima girdėti naktimis antrojoje vasaros pusėje.
Ekologiškai lanksti rūšis, galinti prisitaikyti gyventi įvairiuose biotopuose.
Daugindamasi ir augindama jauniklius šeima lieka pasirinktoje teritorijoje ir medžioklės plote.
Guolį įsirengia gerai paslėptose, sunkiai prieinamose, bet sausose vietose.
Guolis paprastai nebūna toliau kaip 500 metrų nuo vandens.
Savo medžioklės plotą vilkai aktyviai saugo.
Žiemą prasideda vilkų klajojimo laikotarpis. Jų teritorija išplinta iki kelių šimtų kvadratinių kilometrų.
Žiemą vilkai gali rengti grupines medžiokles.

Pilkasis vilkas (Canis lupus). Filmavo Darius Babelis/Facebook: Rima Biskytė

Pilkasis vilkas (Canis lupus). Filmavo Darius Babelis

Posted by Rima Biskytė on Svētdiena, 2020. gada 12. aprīlis

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.