Patirtis

Žmonės lenda į mišką ir atima iš gyvūnų maistą! Redaktorės skiltis0

Nuotrauka: iš asmeninio archyvo

Skaitant komentarus prie įvairių įrašų socialiniuose tinkluose dažnai stebina pseudožali tekstai apie tai, kad žmogus atimąs iš gyvūnų gyvenamąjį plotą, esą todėl šie ir eina į miestus, puola gyvulius, pridaro žalos. Kiek teritorijos Lietuvoje užima miestai ir kiek miškai, laukai ir pelkės? Ar tikrai miške taip blogai, kad gyvūnas turėtų ieškoti maisto ten, kur žmonės, automobiliai ir pavojus? Ir ką galų gale daryti žmogui?

Sėdėti mieste ir neišvykti iš jo, kad netrukdytų gyvūnams? Šie komentatoriai turbūt neįsivaizduoja, kad jie patys yra tie, kurie rinkdamiesi įvairius patogius dalykus – transportą, būstą, šildymą – iš tikrųjų tik skatina šią invaziją į gyvūnų gyvenamąją erdvę… Čia turbūt pasakojimas apie krislą kito akyje ir rąstą savojoje.

Visi šie teiginiai iš tikrųjų yra absurdiški! Žmogus yra kilęs iš gamtos, jis – gamtos dalis, aplinka per tokią daugybę šimtmečių buvo taip pakeista, kad gamtos dėsniai ne visada veikia, ir geriausia išeitis yra žmogaus pagarba gamtai, o gyvūnams – sveika žmogaus baimė. Tada ir pusiausvyra bus išlaikyta. Medžioklė, nors daugeliui gali ir nepatikti, yra įrankis, kuriuo šį sambūvį galima užtikrinti. Žinoma, tik reguliuojama ir tvari medžioklė.

Neseniai TikTok buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame aplinkos aktyvistė Greta Thunberg dalijasi savo požiūriu apie tai, kaip geriau kariauti nekenkiant aplinkai. Greta visiškai rimtai aiškino, kad esą daug sprendimų, kaip tankus padaryti aplinkai nekenksmingus, kad reikėtų naudoti aplinkoje suyrančias raketas, taip pat pirmenybę reikėtų teikti veganiškoms granatoms. Taip! Esą jau yra veganiškų granatų su atitinkamais užrašais, kurių galima nusipirkti ten, kur granatos parduodamos. Tada pasipylė straipsniai, kad tai dirbtinio intelekto sukurtas vaizdo įrašas ir kad Greta nieko panašaus nėra sakiusi. Na, taip, kuo dabar gali tikėti…

Vis dėlto manau, kad netrūksta žmonių, kurie į tokį pareiškimą žiūri visiškai rimtai, iš tikrųjų – kam naudoti įprastas granatas, jei galima naudoti veganiškas! Lygiai taip pat nemažai žmonių mano, kad vilkų medžioti nereikia, nes jie patys reguliuos gyvūnų skaičių, mažins afrikinio kiaulių maro (AKM) riziką ir pan. Jei vilkai reguliuoja gyvūnų skaičių, kodėl jie ateina į miestus ir kodėl per dešimt metų neįveikė AKM? Bet galbūt vis dėlto gyvūnai ateina į kiemą, nes sprunka nuo vilkų? Tokia mintis niekam neatėjo į galvą?

Taip, plėšrūnų tema daugeliui kelia labai daug emocijų, nors man vis dėlto atrodo, kad ji tokia vaizduojama dirbtinai. Kaskart, kai tik žurnalo Medžioklė paskyroje Facebook publikuojame straipsnius apie vilkus, lūšis, lokius, atsiranda tiek daug neadekvačių komentarų… Toks jausmas, kad yra kažkokia trolių ferma, kuri tik ir laukia, kol bus paskelbta informacija stambiųjų plėšrūnų tema.

Naujausias pavyzdys – Latvijos žurnalo Facebook paskyroje perpublikavome Valstybinės miškų tarnybos pranešimą spaudai apie priemones, kurios turėtų būti įgyvendinamos avims, karvėms bei ožkoms apsaugoti nuo vilkų, būtent apie prevencines priemones išvengti žalos. Komentarai? Visas būrys komentuoja apie tai, kad paliktume vilkus ramybėje. Straipsnio neskaito, nesupranta, ką reiškia žodis prevencija, bet nuomonę – turi! Baisiausia, kad dažnai įstatymai kuriami remiantis tokiomis subjektyviomis ir emocinėmis prielaidomis, o ne faktais!

Kviečiu visus skaityti, pažinti, tyrinėti, įsiklausyti į mokslą ir faktus, nes mokslas nėra tik nuomonė, kurią galima ignoruoti tada, kai nepatinka!

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv