Patirtis

Medžiotojas priima sprendimą, užuot šaudęs kairėn ir dešinėn. Redaktorės skiltis0


Žurnalo Medžioklė vyriausioji redaktorė  Linda Dombrovska
Žurnalo Medžioklė vyriausioji redaktorė Linda Dombrovska
Nuotrauka: iš archyvo

Jau ne pirmus metus ši tema kartojasi, argumentai visada ir visur tokie patys, diskusijos prasideda iš naujo ir, deja, baigiasi tuo, kad draudimas nepanaikinamas. Kalbame apie naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje.

Latvijoje naktiniai taikikliai, duslintuvai, o nuo praėjusių metų – ir terminiai taikikliai, yra visiškai legalūs. Duslintuvams didelių ribojimų netaikoma, o naktiniais ir terminiais taikikliais tamsiuoju paros metu leidžiama medžioti tik šernus, lapes ir usūrinius šunis. Šios rūšys nenurodytos Berno konvencijoje. Dieną naktiniais ir terminiais taikikliais galima medžioti viską, ką tuo metu leidžiama medžioti, nes šviesiuoju paros metu šie prietaisai iš esmės nesuteikia jokio pranašumo.

Reikia priminti, kad šie prietaisai tarptautiniuose norminiuose aktuose buvo uždrausti daugiau nei prieš trisdešimt metų, o įvairiuose dokumentuose, skaitant anglų kalba, akivaizdu, kad draudimas galioja būtent medžioklei naktį. Tuo metu šie prietaisai technologinės raidos požiūriu buvo dar vystykluose ir dar nebuvo įmanoma įsivaizduoti, kaip šios technologijos vystysis. Pagrindinė dvejonė visada buvo, neva medžiotojai dabar išeis ir tamsoje nesirinkdami žudys viską, kas juda. Taip, tai perdėta, bet tokia pagrindinė mintis.

Juk jei nustatytas sezonas ir sumedžiojimo limitas, teoriškai mąstant, koks skirtumas, jei valstybės nustatytas limitas sumedžiojamas skirtingais metodais? Įstatymus gerbiantis pilietis vis tiek nepažeis įstatymų, neviršys limito ir nešaudys ne sezonu. Apie brakonierius tai jau kita istorija, bet jie ir taip iš principo nesilaiko įstatymų, tai koks jiems skirtumas, kas juose parašyta.

Leidžiant naktinius taikiklius Latvijoje vienas pagrindinių draudimo argumentų buvo tai, kad dabar bus daug nelegalios medžioklės, viskas bus iššaudyta, mažės gyvūnų populiacijos. Bet nieko panašaus neįvyko. Brakonieriavimo sparčiai nepadaugėjo, gyvūnų skaičius dėl šios priežasties nesumažėjo. Priešingai – tamsiuoju paros metu medžiodami šernus medžiotojai galėjo priimti argumentuotą ir įvertintą sprendimą. Ne šauti pasišviesdami žibintuvėliu tam tikra kryptimi ir paskui stebėtis, kas krito, o atidžiai stebėti ir tada nuspręsti, kurį šerną sumedžioti.

Susiję straipsniai

Daugelis Lietuvoje yra sakę, kad medžiotojai dar nėra pasiruošę tokiam sprendimui, kad jie naudos šiuolaikines technologijas nelegaliai medžioklei. Reikia pasakyti, kad brakonieriai šiuos prietaisus naudoja jau dabar – ir būtent nelegaliai. Taip pat jau šiuo metu medžiotojai stirnas ir šernus gali medžioti neribotai, bet ar dėl medžiotojų sumažėjo šių gyvūnų? Net ir dabar medžiotojai teoriškai galėtų nekreipti dėmesio į medžioklės sezoną, bet to nedaro, nes reikia atsiminti vieną dalyką: jie yra suinteresuoti, kad miške būtų kuo daugiau medžiojamųjų gyvūnų. Jei jų nėra, nėra medžioklės. Todėl prielaidos, neva dabar šiuolaikinėmis technologijomis viskas bus iššaudyta, yra nepagrįstos – ir ne daugiau. Brakonieriai yra pažeidėjai, kuriuos reikia bausti, o dauguma medžiotojų tokie nėra.

Nei pūkų, nei plunksnų!
Linda Dombrovska

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv