Uncategorized

“Ūkininko patarėjas” šiandien. Vilkai nusitaikė į veislinę prancūziškų avių bandą0

Autorius: Stasys BIELSKIS, ŪP korespondentas

Naktį iš rugpjūčio 1-osios į 2-ąją didžiulė žala padaryta šalia Dotnuvos (Kėdainių r.) ūkininkaujančio Augio Rimkevičiaus avių bandai. Vilkai išskerdė dvi „Ile de France“ veislės avių bandas. Vakar ryte nuostoliai dar tik buvo skaičiuojami, tikrieji skaičiai paaiškės vėliau, nes sužeistų avių yra tikrai nemažai.

Kruvinos, perkąstais kaklais…

Ūkininko avių ūkio vedėja Rūta Lukoševičiūtė ŪP korespondentui pasakojo: „Iš pradžių radau papjautas dešimt ėriavedžių, paskui – dar dvi. Neseniai parsivežiau dar vieną perkąstu kaklu ir nebegyvą.

Dar mačiau porą ištinusiais kaklais, joms nuo kaktos bėgo kraujas. Manau, kad suaugusių aukų bus penkiolika. Vienas ėriukas tikrai negyvas, o kiti vilkų apkandžioti – arba šlaunys iš vidinės pusės, arba kaklai. Tokių bus gal kokie septyni ar aštuoni, o gal ir daugiau. Iš pradžių ėriukai buvo išsigandę, stengėsi bandoje laikytis, stovėti, o dabar jau gulinėja, atsilieka nuo jos. Teritorija didelė, sunku taip greitai visas avis apeiti, apžiūrėti.“

R. Lukoševičiūtė teigė, kad vilkai daugiausia siautėjo maitinančių ėriavedžių su jaunikliais bandoje. Šalia, už aptvaro esančioje bandoje, – besilaukiančios ėriavedės, kurių keturios papjautos. Šiemet iš Prancūzijos buvo parvežta 40 veislinių ėriavedžių, nuo vilkų nasrų žuvo ir šių dvi. Pasak Rūtos, vaizdas baisus – šitos avys ištaškytos po visą lauką. Prancūzijoje įsigytos jos su parvežimu kainavo daugiau nei po 300 Eur.

Pasak Lietuvos avių augintojų asociacijos (LAAA) vadovės Gintarės Kisielienės, ūkininkas A. Rimkevičius dalyvauja avių veisimo programoje, laiko apie 600 „Ile de France“ veislės avių. „Mačiau pagal numerius, kad dalis jų atvežta iš Prancūzijos, dalis – iš Latvijos. Šiems veisliniams gyvuliams įsigyti buvo skirta mūsų valstybės parama. Atsitinka taip, kad valstybė remia lyg ir jų įsigijimą, paskui remia vilkus. Panaudoja pinigus, o vilkai sudrasko tokias puikias ėriavedes ir pinigai nueina veltui. Tada valstybė dar turės mokėti kompensacijas už padarytą žalą“, – tvirtino G. Kisielienė.

Jos teigimu, A. Rimkevičius dar turi audinių fermą ir jam šiais metais tikrai nesiseka. Kažkas prirašė skundų, tad pas jį ir VšĮ „Tušti narvai“ veikėjai buvo įsibrovę. Ūkininkas turi daug rūpesčių.

„Dabar tikėtina, kad tie vilkai dar sugrįš. Parašiau laiškelį Lioniui Stanevičiui, Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkui. Jis atsakė, kad medžiotojai niekuo padėti negali, nes dar ne vilkų medžiojimo sezonas. Pasidomėjus, kaip gauti specialų leidimą vilkams išnaikinti, jis atsiuntė kažkokį telefono numerį, neva skambinkite ten“, – piktinosi G. Kisielienė.

Atsargiai! Realistiški vilkų aukų vaizdai.

Praverstų Latvijos pavyzdys

Latvijos valstybinės miškų tarnybos (VMT) „Facebook“ paskyroje rašoma: „2021 m. liepos 15 d. prasideda vilkų medžioklės sezonas. Valstybinė miškų tarnyba nustatė leistiną vilkų medžioklę – 280 gyvūnų.

Vilkas yra viena labiausiai tyrinėjamų medžiojamų gyvūnų rūšių Latvijoje, duomenys rodo, kad jų populiacija Latvijoje stabili ir medžioklė jų nepablogina. Dėl medžioklės prarastų vilkų skaičius ne tik sėkmingai kompensuojamas, bet yra ir nedidelis populiacijos padidėjimas.

Vilkų medžioklės limitas turi būti nustatytas kaimo gyventojų atžvilgiu ir gerbiant ūkininkų interesus. Kiekvienais metais vilkai atakuoja gyvulius ir kitus augintinius, dėl to gyvulininkystės ūkininkai patiria finansinių nuostolių. Šiais metais VMT pranešta apie 13 patvirtintų vilkų atakų. Medžioklė užtikrina, kad gyvulininkystėje šių plėšrūnų daroma žala tampa minimali ir kad kaimo žmonės jausis saugiau. Be to, vilkų medžioklė prisideda prie palankios jų populiacijos būklės išsaugojimo ir išlaikymo, užtikrindama vilkų, kaip vienos ir funkcionalios gyvosios gamtos komponento buvimą žmonių gyvenamuose ir tvarkomuose kraštovaizdžiuose, padedant visuomenei kartu gyventi su vilkų populiacija.“

Lietuvoje 2020–2021 metų medžioklės sezonui buvo nustatytas tik 175 vilkų sumedžiojimo limitas.

G. Kisielienės teigimu, gerai, kad latviai patvirtino 280 vilkų kvotą ir medžioti pradėjo nuo liepos 15 dienos – tai sektinas pavyzdys. „Logikos yra, nes dabar prasideda vilkiukų mokymas ir bus puldinėjami gyvuliai. Kol Lietuvoje ateis ta spalio 15-oji, bus daug padėta galvų. Verta pagalvoti apie operatyvų specia­lių leidimų išdavimą probleminiams vilkams sumedžioti. Juk jis sugrįžta į bandą kitą dieną.

Išduoti specialius leidimus užtrunka apie 3–4 savaites, vilkas būna jau tikrai kitur. Taip pat verta ankstinti medžioklę ir imti pavyzdį iš latvių, nes nuo liepos mėnesio prasidėjo vilkiukų mokymas medžioti. Jie mokomi ieškoti grobio – pjauti avis. Kam jiems vargti lakstant paskui stirnas, jei avys yra lengvesnis grobis“, – „ŪP“ teigė LAAA vadovė G. Kisielienė.

Susiję straipsniai

Ji patikslino, kad prieš metus mūsų šalyje buvo pakeista laukinių gyvūnų padarytos žalos kompensavimo tvarka, kurioje teigiama, kad kompensacijos dydis turėtų būti adekvatus veisliniams gyvuliams. Ir šį kartą komisijai bus pateikti kilmės pažymėjimai, bus skaičiuojama, už kiek avys buvo įsigytos. Juk tai nėra paprastos avys, kainuojančios po 60 eurų.

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.