Patirtis

Sumedžiotas vilkas namų kieme – pavojaus signalas, rodantis situaciją visoje šalyje?0


Plėšrūno dantys. Sprendžiant iš jų, vilkas jaunas
Plėšrūno dantys. Sprendžiant iš jų, vilkas jaunas
Nuotrauka: iš asmeninio archyvo

„Buvo antradienio vakaras. Žiūrėjome televizorių ir staiga vienas mūsų šuo, mano medžioklės kompanionas, pradėjo loti ir draskyti lauko duris, norėdamas išeiti. Išėjau į kiemą. Iš pradžių pagalvojau, kad kažkur netoli vaikšto stirnos ir todėl jis loja, bet tada staiga už dešimties metrų pamačiau vilką. Jis ramiai stovėjo šalia mano automobilio ir žiūrėjo į mūsų antrą šunį – vokiečių aviganę, kuri tuo metu buvo lauke“, – taip savo pasakojimą apie vilko vizitą pradėjo vienas Pietų Kuržemės savivaldybės medžiotojas Deividas.

Toliau viskas vyko žaibiškai. Medžiotojas abu šunis pakvietė į namus. Jis atidarė seifą, paėmė karabiną ir išskubėjo į lauką. Ryškiai švietė mėnulis. Vilką Deividas įžiūrėjo jau išeidamas, maždaug už 70 metrų nuo namų. Nuskambėjo šūvis. „Tą vakarą trofėjaus ieškoti nėjome. Kitą rytą apsirengiau medžiokliniais drabužiais, pasiėmiau savo medžioklinį šunį ir ėjome ieškoti vakarykščio svečio. Net dabar sunku suprasti visus jausmus.

Džiaugtis pirmuoju gyvenime pilkio trofėjumi ar jaudintis, kad vilkas kone pro duris į namus lindo? Visi žino, kad vilkų populiacija Latvijoje yra didelė ir kelia problemų, bet kiekvienas galvoja, kad jo tai nelies. Viskas gerai, kol naktį atidarius duris į kiemą priešais tave už kelių metrų nestovi vilkas“, – dviprasmiškais jausmais dalijosi trofėjaus savininkas. Pasak Deivido, visas namų kiemas ryškiai apšviestas, tačiau vilkas šviesos nebijojo, jis įžengė į teritoriją ir artėjo prie namų sargo.

„Man skambino iš vietos laikraščio ir klausė, gal vilkelis atėjo pas šunį kieme pažaisti? Atsakiau jiems, kad žudikas su peiliu rankose į namus turbūt irgi ateina pažaisti. Kartais žmonių supratimas ir požiūris į vilkus stebina. Vilkas ateina iki šuns kieme, kad jį papjautų ir suėstų, ne kitaip“, – pabrėžė Deividas.

Vilkas namų kieme

Vilkas atėjo vienas, bent jau tą naktį medžiotojas apylinkėje kitų nepastebėjo. Anksčiau čia vilkų nebuvo matyta. Pasak Deivido, gana dažnai prie namų esantys laukai stebimi termokameromis. Užtat šiuo atveju medžiotojas sulaukė labai daug skambučių iš vietos gyventojų ir valsčiaus medžiotojų. Panašių problemų ir susitikimų įvyksta visur ir netgi dažnokai. Vilkai prie žmonių eina vis arčiau!

Iš viso per 2019–2020 m. medžioklės sezoną Latvijoje leidžiama sumedžioti 280 vilkų.

„Miestiečiai toli, jie niekada gyvenime nėra susidūrę su plėšrūnais, o tikrame miške gal ir buvo, bet tik kokį kartą gyvenime. Jie nesugeba ir neturi teisės spręsti apie situaciją ir dar reikalauti uždrausti vilkų medžioklę. Jau dabar šiame Latvijos valsčiuje žmonės bijo vaikus leisti į lauką sutemus. Tik laiko klausimas, kada nukentės koks nors vaikas! Tada medžiotojai vėl bus kalti, tik dabar dėl to, kad nemedžioja?“ – nesupratimą reiškė medžiotojas.

Žemėlapis, kuriame matyti, kur Latvijoje sumedžiota vilkų

Deividas paminėjo kelias kitas situacijas, apie kurias sužinojo iš kolegų medžiotojų ir vietos gyventojų: „Su vilkais didžiausios problemos. Viename mano medžioklės kolektyvų sako, kad medžioklės plotuose gyvūnų praktiškai nebėra – visi papjauti. Miškas pilnas kaulų, o keliai nupėduoti, randama vilkų išmatų. Kiekvienoje krūvelėje yra vilnos, pagal kurią galima pasakyti, ką jie ėdė: briedžiukus, šerniukus, stirnas, mangutus. Įsivaizduokite, kolega per medžioklę su varovais dienos šviesoje matė keliu einančius tris didelius vilkus. Netoli mūsų esančiame miestelyje, šalia daugiaaukščio gyvenamojo namo, dvyliktą valandą dienos trys vilkai papjovė pievoje besiganantį veršiuką.

Mano kaimynui, kuris gyvena kitapus miško, dieną važiuojant namo pietauti priešais automobilį išbėgo vilkas su stirniuku nasruose. Jauna moteris iš ryto vedė dukterį į mokyklą, o šalia jos, per šimtą metrų, užartu lauku sekė suaugęs vilkas. Vaikas išsigando, mama buvo šokiruota. Skambino ir iš kitų valsčių bei savivaldybių, kur situacija panaši. Apie tai niekas nekalba, bet problemos didžiulės ir reikėtų rasti sprendimą.“

Deividas surašė atitinkamą sumedžioto vilko aktą ir pranešė valstybinei miškų tarnybai, kaip reikalauja Latvijos medžioklės taisyklės. Gyvūno kaukolė bus atitinkamai apdorota ir pagarbiai paversta medžioklės trofėjumi, kuris primins to vakaro įvykius ir užims garbingą vietą medžiotojo kolekcijoje.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv