Patirtis

Kaip atskirti – vilko ar šuns pėdsakas?0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Žurnalo redakcija dažnai gauna nuotraukų su pėdsakais ir prašymu padėti suprasti – ar tai buvo vilkas, ar šuo. Paprastai atsakome vangiai, nes iš patirties žinome – iš vieno įspaudo neįmanoma nustatyti, kieno šis pėdsakas.

Svarbu ir tai, kad nuotraukoje būtų koks daiktas, leidžiantis suprasti dydį: žiebtuvėlis, šovinys, telefonas. Būta net atvejų, kai straipsniuose naudojame nuotraukas su vilko pėdsakais, bet skaitytojai nurodo, kad tai „šimtaprocentinis šuns pėdsakas“! Aišku tik viena – nėra taip paprasta, kaip daugelis galvoja.

Reikia konteksto: pėdsako vieta, kokiu būdu įspausti kiti pėdsakai, kokioje aplinkoje, ar vilkas apskritai ten eitų.

Pabandėme vieną eksperimentą. Feisbuke paskelbėme nuotrauką su pėdsako įspaudu ir paprašėme balsuoti, ar tai vilko, ar šuns pėdsakas. Prieš prasidedant diskusijai 90 proc. balsavo už vilko pėdsaką. Kažkas net rašė: „Vilkas, labai ryškus pėdsakas.“

Tipiška vilko eisena – pėda į pėdą
Tipiška vilko eisena – pėda į pėdą

Pirmas požymis

Remiantis aprašymais knygose, šuns pėdsakas yra tarsi apvalesnis, o vilko – labiau ištemptas. Tačiau problema ta, kad gyvūnas nėra statiškas – jis juda, bėga, šuoliuoja, risnoja. Pėdsakai keičiasi. Dėl to pagal vieną pėdsako įspaudą negalima tiksliai nustatyti, kas jį paliko.

Antras požymis

Vilkas žingsnį deda tiksliai vieną už kito, tarsi modelis ant podiumo. Net jeigu eina gauja, gyvūnai gali eiti pėda į pėdą. Pagal tokį požymį jau galima geriau nuspėti, kas ėjo.

Trečias požymis

Iš principo tai vienas svarbiausių požymių – kontekstas ir aplinka. Kur pėdsakas rastas – miške ar netoli gyvenvietės? Ėjo vienas ar būrys? Ar apylinkėje anksčiau pastebėta vilkų, o gal valkataujančių šunų? Aplinkybės padeda geriau suprasti situaciją ir tiksliau nustatyti – kas gi paliko pėdsaką.

Feisbuke publikuotas pėdsakas yra šuns – didelio šuns, kuris sustojo ant šviežio sniegelio. Štai ir pėdsako kontekstas!

Vilkų pėdsakai

Išvados

Matome, ką norime matyti, todėl skaitydami pėdsakus labai atidžiai įvertinkite visas aplinkybes. Pagal vieną pėdsako įspaudą praktiškai neįmanoma nustatyti, kas tą pėdsaką paliko.

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Greta
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Pėdsako autorė – Greta
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Vilko pėdsakas sniege. Per proskyną link griovio ėjo 6–7 vilkų gauja
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Vilko pėdsakas giliame sniege
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Vilko patelė pažymėjo teritoriją
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.