Patirtis

FACE: Europos Komisija siūlo pakeisti vilko apsaugos statusą Europoje0

Nuotrauka: Darius Babelis

Nuotraukos autorio Facebook profilis

Europos medžiotojų ir gamtos apsaugos asociacijų federacijai (FACE) kreipusis į Europos Komisiją su prašymu ieškoti sprendimų, žengtas pirmasis žingsnis siekiant sumažinti galimą vilkų grėsmę visuomenei.

FACE, atstovaujanti 7 milijonus Europos medžiotojų, palankiai vertina Europos Komisijos (EK) pasiūlymą pakeisti vilkų apsaugos statusą iš „griežtai saugomo“ į „pažeidžiamą“, atsižvelgiant į mokslinius faktus apie populiacijos padidėjimą.

Kreipdamiesi į FACE prezidentą Thorbjerną Larssoną:

„Nors šią žinią vertiname labai teigiamai, tikimės, kad ES aplinkos ministrai palaikys šį moksliškai pagrįstą EK pasiūlymą, tačiau, siekiant užtikrinti sėkmingą sambūvį, į stambiųjų mėsėdžių norminių aktų paketą reikėtų įtraukti ir lokius bei lūšis, akcentuojant dėl jų apsaugos statuso, peržiūrint EB, taip pat gaires ir ataskaitų teikimo sistemą.

Apsaugos statuso pasikeitimas nepanaikina teisinio poreikio apsaugoti vilkus, o leidžia sukurti prisitaikančią valdymo sistemą, kuri labiau tinka rūšiai, kuriai nebegresia ir kuri nuolat auga. Siekiant sumažinti esamus konfliktus, būtina užtikrinti, kad vienu metu būtų galimas ir kontroliuojamas valdymas, ir palankaus statuso suteikimas. Daugiau apie FACE pasiūlymą čia.

Pranešama, kad aplinkosaugos grupė WWF paragino atmesti pasiūlymą, sakydama, kad jis yra „pasipiktinantis“ ir kad „trūksta mokslinių įrodymų, patvirtinančių tokį svarbų žingsnį“.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen sukritikavo WWF poziciją, kuriai organizacijos biologinės įvairovės ekspertas Sabienas Leemansas teigė, kad pasiūlymas buvo „pagrįstas tik asmeniniais sumetimais“.

Pagrįsdama savo pasiūlymą Europos Komisija paskelbė tyrimą, kuriame skaičiuojama, kad ES yra maždaug 20 300 vilkų, t.y. t.y. daugiau nei pranešta kituose ankstesniuose tyrimuose. Šių stambių plėšrūnų daugėja daugelyje Europos šalių, kai kuriose vietose populiacija pasiekia kritinį skaičių. Vilkų ir žmonių konfliktas gresia pasiekti kritinį tašką, po kurio gali nukentėti ne tik gyvuliai ir augintiniai, bet ir žmonės.

Komisijos užsakymu atliktas tyrimas rodo, kad vilkai ES kasmet numarina mažiausiai 65 000 galvijų: avys ir ožkos – 73 proc. atvejų, galvijų – 19 proc., arklių ir asilų – 6 proc.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv