Patirtis

Įrengti tvorą, įtraukti policijos patrulius, kad būtų galima sumedžioti bebrus0

Nuotrauka: iš arhyvo

Problemos su bebrais Klaipėdoje tęsiasi ir kol kas jų išspręsti nepavyksta. Neseniai atnaujintame Malūno parko tvenkinyje apsigyvenę bebrai vieną po kito į vandenį verčia ir didelius medžius, ir neseniai pasodintus medelius.

Pagal Lrt.lt portalo informaciją, skaičiuojama, kad vien Malūno parke prie tvenkinio bebrai nugraužė apie 30 medžių. Manoma, kad bebrai į Malūno parką atkeliavo iš Danės upės.

Per miestą į jūrą teka Danės upė, kurios bendras ilgis – daugiau nei 60 kilometrų. Upės, ežerai, pelkės visada tarnavo kaip bebrų veisimosi vieta, kuri užtikrina populiacijos plitimą gretimose teritorijose, įskaitant miestus.

Pranešama, kad šį sezoną prie Danės upės medžiotojams pavyko sugauti dešimt bebrų, tačiau šiuo metu medžioklė nebevyksta, nes bebrų motinos laukiasi ir netrukus gims nauja bebrų karta. Tai reiškia, kad pernai gimę bebrų jaunikliai netrukus bus išvaryti iš savo namų ir pradės ieškotis ieškoti gyvenamosios vietos.

Kiekvienas medžiotojas, kuris kada nors medžiojo ar bent jau susidomėjo šių didžiųjų graužikų medžiokle, žino, kad iš esmės yra trys būdai sumedžioti bebrą: naudojant spąstus, naudojant medžioklinį ginklą arba medžioklę su šunimis urvuose.

Galbūt pats laikas pradėti diskusiją apie duslintuvų naudojimą medžioklėje, kuri leistų medžioklę mažiau žlugdyti visuomenę ir sudarytų galimybę spręsti panašias situacijas, kurios tam tikruose miestuose kyla su bebrais ir šernais.

Remdamasis Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) Klaipėdos skyriaus vadovo Valdemaro Zakaro pareiškimu, portalas Lrt.lt rašo, kad mieste bebrus gaudyti galima tik tam tikrai spąstais, tačiau kyla grėsmė, kad į juos pateks gyventojų vedžiojami keturkojai.

„Jeigu ir bebras papultų į spąstus ir žmonės tą pamatytų, tai gali sukelti tam tikrą nepasitenkinimą. Tema yra labai subtili. Juos būtų lengva sumedžioti šaunamuoju ginklu, tačiau tai yra miesto teritorija ir tai yra neįmanoma. Niekas neleis. Medžioklės plotuose, kur nėra žmonių, tai mes juos išgaudome spąstais, su šunimis, galima juos medžioti šaunamaisiais ginklais, tai ten yra truputį lengviau“, – sakė LMŽD Klaipėdos skyriaus vadovas.

Vienas iš galimų sprendimų būtų teritorijos demarkavimas tam tikrais laikotarpiais. Užtvarinė juosta, įspėjamieji ženklai, policijos patruliai galėtų leisti medžiotojams medžioti bebrus su medžiokliniais ginklais.

Žinoma, tai keltų daug klausimų, tačiau jei gyventojai vertina gražius Klaipėdos didžiuosius medžius ir nori juos išsaugoti, galbūt belieka paaiškinti, kad medžioklė nekelia grėsmės nei gyventojams, nei jų augintiniams.

Prie bebrų artintis nerekomenduojama

„Jeigu bebras nebijo žmogaus ir apskritai, jeigu laukinis žvėris nebijo žmogaus, tai jau yra negerai. Bet koks normalus laukinis žvėris bijo žmogaus. Tai yra jo normalios būsenos, sveikatos požymis. Jeigu laukinis žvėris nebijo žmogaus – jau yra negerai. Todėl jeigu bebras prisileidžia, tikrai nepatarčiau nei glostyti, nei varyti. Tai yra galingas gyvūnas. Jis nėra toks mažas. Jis yra, sakyčiau, stirnos dydžio žvėris. Bebras sveria ir 30, ir daugiau kilogramų. Normalus vidutinis bebras sveria gerokai virš 20 kilogramų. Tai nėra mažas žvėrelis. Turint omeny jo ginkluotę, jo aštrius priekinius dantis, kuriais jis nukerta medį, tai jo įkandimas yra ir skausmingas, ir pavojingas. Medžiojant bebrus su šunimis, tai yra pasitaikę ir šunų žūčių, kai bebras perkanda šuniui arterijas ir šuo nukraujuoja“, – medijams pasakė V. Zakaras.

Bebrai yra teritoriniai gyvūnai ir žiauriai kovoja tarpusavyje ir dažnai žaloja vienas kitą. Randai, senos žaizdos, didelės mėlynės – štai ką medžiotojai mato ant beveik kiekvieno medžiojamo bebro kūno ir uodegos.

Dažniausiai bebrai yra atsargūs ir ramūs gyvūnai, tačiau kai kurie gali būti labai agresyvūs. Yra žinomi atvejai, kai bebras užpuolė naminius gyvūnus, kurie priartėja prie jų gyvenamosios vietos ir net žmones. Didelių ir galingų bebro dantų sužalojimai yra labai sunkūs ir gali būti net mirtini, jei nukentėjusiajam laiku nesuteikiama pagalba.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv