Patirtis

Vaizdas Kėdainiuose liūdina gyventojų akis: nebežino, ką daryti0

Teksto autorius: Dmitrijus Kuprijanovas

Šaltinis: portalas Tv3.lt

Bebrai Nevėžio upėje – ne naujiena. Tačiau pastaruoju metu jie vis drąsiau šeimininkauja pačiame miesto centre, visai netoli senamiesčio pėsčiųjų tilto.

Gyventojai skambina pavojaus varpais, mat randa vis naujų viešnagės ženklų – upės šlaite nuo Kauno gatvės pusės bebrai jau nugriaužė kelis medžius. Nepadeda net repelentai Kėdainių miestą kertančioje upėje pamatyti plaukiantį bebrą nėra jokia naujiena, tačiau medžių, bent jau senamiesčio teritorijoje, jie negrauždavo, tačiau dabar situacija pasikeitė. „Gamta yra gamta ir bebrai ateina ir į senamiesčio zoną. Mes jau kalbėjomės ir su aplinkosaugininkais, ir su medžiotojais.

Kėdainiai nėra kažkokia išimtis. Bebrai karaliauja ir Vilniaus centre. Teiravomės ir mums sakė, kad net repelentai nepadeda. Tepk medį kuo nori, jei bebras norės – nugrauš ir viskas.

Geriausia yra apdengti medžio kamieną kažkokiu tinklu. Matysim, jei problema bus, reikės spręsti, galvoti“, – „Rinkos aikštei“ sakė Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius. Pagelbėti gali tik vielinis tinklas Medžiotojai sako, kad bebrai graužia medžius, šakeles ir nešasi juos į urvus. Tvirtais dantimis šie gyvūnai įveikia įvairaus storio augaliją, nevengia ir aitrokos spygliuočių medienos – jiems tai ne kliūtis. Specialistai rekomenduoja gyventojams savo medelius saugoti, aptveriant juos vieliniu tinklu, kurio gyvūnas nepragraužtų ir neprisibrautų iki kamieno.

Čia reikia pridurti, kad kitų miestų patirtis rodo, kad metalinis tinklelis nuo suaugusių bebrų neapsaugos. 30 kilogramų svorį galinčiam pasiekti gyvūnui, kurio dantys yra daugiau nei centimetro pločio, net gana storas metalinis tinklelis nėra kliūtis.

Bebrai turi graužti. Graužikų dantys auga nuolat. Jei bebras negraužia, jo dantys nebus aštrūs ir labai greitai įaugs į kaukolę ir gyvūnas mirs iš bado.

Kitas pavojus, kuris iš karto nepastebimas, yra bebrų buveinės – urvai, kuriuos jie kasa upių ir kitų vandens telkinių pakrantėse, dažnai po keliais ir geležinkelio bėgiais ar net kokiais nors pastatais. Laikui bėgant žemė šiose vietose griūva ir tai gali kelti grėsmę eismo dalyviams bei žmonių turtui.

Nuotrauka: iš archyvo

Būtinas leidimas

Bebrai paprastai medžiojami gavus signalą, kad kur nors jie tvenkia ūkininkų laukus, kelius, tačiau miestai, kaimai, kapinės yra ne medžioklei skirtos teritorijos, tad tokiose vietose norint sumedžioti bebrus, reikia specialaus leidimo. Beje, bebrų mėsa yra valgoma, skani. Medžiotojai galėtų gaudyti bebrus spąstais, tačiau tokį leidimą jiems turėtų suteikti aplinkosaugininkai. O šie tokius leidimus išduoda savivaldybėms, seniūnijoms prašant.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv