Patirtis

Antrieji ar tretieji: ar galima nustatyti pagal dantų spalvą?0


Du viduriniai krūminiai dantys tamsesni, nes keičiasi pirmiau už kitus
Du viduriniai krūminiai dantys tamsesni, nes keičiasi pirmiau už kitus
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Ne, šiuo atveju kalbėsime ne apie dentino atspalvį, pagal kurį galima nustatyti stirnino amžių. Įsigalėjęs mitas, kad vyresnių stirninų dantų emalis tamsesnis, o jaunesnių – šviesesnis. Vis dėlto tai priklauso ne nuo amžiaus, o nuo genetikos ir ėdesio. Bendraujant su patyrusiais medžiotojais galima sužinoti daug įdomaus. Štai dar vienas pasiūlymas, kaip nustatyti stirnino amžių.

Medžioklėje svečiuose pasisekė sumedžioti jauną selekcinį stirniuką. Nuomonės išsiskyrė. Man atrodė, kad tai tretieji ragai. Sprendžiau iš ryškių rožių, o iš toli padaryta nuotrauka rodė, kad šviesi kaukė buvo matoma ne tik apie nosį, bet iki pat apatinių akių vokų. Mane lydėjęs medžiotojas laikėsi nuomonės, kad tai antrieji ragai.

Iš tolo atrodo net vyresnis nei trejų metų
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Patyrinėję gyvūną žiūronais nustatėme, kad stirninas selekcinis ir medžiotinas. Apžiūrėję iš arčiau abu pasilikom prie savo nuomonės, nes nebuvo galima aiškiai pasakyti. Ragai keisti, du priekiniai dantys smulkučiai, gelsvoki, o likusieji – normalūs, kaip jauno stirnino.

Atvėrus žandikaulį mano patyręs kolega atkreipė dėmesį, kaip skiriasi krūminių dantų spalva. Po du vidurinius krūminius dantis abiejose žandikaulio pusėse pasikeitę anksčiau, o likusieji dantys – vėliau. Pirmi išaugę dantys naudojami ilgiau, taigi, pirmi pakeičia spalvą. „Priekiniai ir galiniai krūminiai dantys keičiasi vėliau, todėl jie šviesesni“, – paaiškino medžiotojas.

Turint omenyje, kad stirninai visus dantis pakeičia būdami 18 mėnesių amžiaus, galima spręsti, kad šis stirniukas buvo su antraisiais ragais. Trečiaisiais metais visi dantys būtų vienodo atspalvio, bet vasarą, sulaukus metų, stirnų dantys dar nebūna iki galo pasikeitę.

Kad tai antrieji ragai, patvirtina ir rožės, nes pirmieji ragai rožių neturi. Ir dar vienas požymis, kad jie nėra pirmi, – tai nutrinti ragai, stirninas brūžino juos į krūmus, nudilindamas smaigalių spalvą.
Dėl kokios priežasties ragai buvo neįprastos formos, galima tik spėlioti.

Kas yra dentinas?

Susiję straipsniai

Dentinas (lot. Dentinum) yra mineralizuoti dantų audiniai, sudarantys didžiąją dalį danties masės. Dantų išorė padengta emaliu, o vidinė dalis pripildyta cemento. Dentinas atlieka danties pamato funkciją ir laiko emalį.

Du šernai ir vienas stirninas. Medžiotojos dienoraštis #2

LA.lv