Patirtis

Priežastis vilkų populiacijos padidėjimas arba tai natūralus procesas? Vilkai masiškai pjauna kaimo šunis0

Nuotrauka: unsplash.com

Portalas Lrt.lt rašo apie dar vieną įtemptą žmogaus ir laukinės gamtos konflikto tarp gamtosaugos interesų ir žmogaus poreikių situaciją.

Lietuvos ir Latvijos pasienio kaimų gyventojai skundžiasi negalintys atsiginti vilkų. Plėšrūnai sėlina į kiemus ir pjauna mažesnius šunis. Per mėnesį užfiksuoti keli tokie atvejai.

Latvijos pasienyje esančiame Vaineikių kaime lojančių šunų negirdėti. Kai vilkas viename kieme dieną papjovė šunį, žmonės augintinius saugo ir laiko juos namuose. Vainekių kaimo gyventojas Juozas pasakoja, kad savo lauke laikomą augintinį pamaitino apie 16 val., o greitai po to šuns nebeliko. Jis spėja, kad augintinį užpuolė vilkas. Aplinkiniuose kaimuose fiksuotas ne vienas toks atvejis.

Gretimo Daunoriškės kaimo gyventojai sako taip pat gyvenantys neramiai. Vilkas ne kartą buvo atklydęs ir į šį kaimą.

„Girdėjo žmona, kad naktį cypė apie kokį 3 val. nakties <...>. Rytą, sako, pabundu, ateinu ir tik palikęs lenciūgėlis. Nieko, nė jokių palaikų. Šuo nedidelis, matyt, griebė jį visą ir nusinešė“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Daunoriškės kaimo gyventojas Jonas.

„Šiek tiek baisu naktį vaikščioti, nes pažįstamas iš medžiotojų sakė buvo matęs tarp miško prabėgusius 5 tokius klajūnus“, – tikina to paties kaimo gyventojas Šarūnas.

Pasak vietos seniūnaičio Gedimino Vitkausko, vilkai siaučia keliuose Joniškio rajono kaimuose. Dažniausiai renkasi nuošalesnes sodybas. Vilkų išpuoliais esą skundžiasi ir latviai.

„Gal prieš kokį mėnesį kokie 6 kilometrai nuo šitos vietos buvo sudraskytas šuo, pririštas prie grandinės. Rado šeimininkai tik galvą ir ten kelis kaulelius. Prieš dvi savaites kažkur sužinojau, kad du šuniukai visai netoliese taip pat buvo sudraskyti. Vienu atveju buvo per sniegą pėdsakai, aiškiai galėjome atsekti, kad tai yra vilkas“, – teigia seniūnaitis.

Į Joniškio rajoną buvo atvykęs ir mokslininkas, stambiųjų plėšrūnų tyrinėtojas Petras Adeikis. Sako, kaimuose greičiausiai siautėja sergantis arba vienišas vilkas, ieškantis lengvo grobio. Toks plėšrūnas yra probleminis ir jį būtina sumedžioti, bet tai padaryti bus sunku, nes vilkas migruoja tarp Lietuvos ir Latvijos.

„Reikėtų, kad greičiau praneštų apie tuos atvejus žmonės. Ir patys turi rūpintis tokiais dalykais. Jeigu jie greičiau praneštų būtų galima lengviau surasti tą vilką. Jeigu jau jis maitinasi šunimis, o, kaip suprantu, 8–9 šunys Latvijoje ir Lietuvoje papjauti, tai jau tas vilkas greičiausiai ir maitinsis“, – sako Ekosistemų apsaugos centro pirmininkas P. Adeikis.

Pasak valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Lietuvoje gyvena apie 100 vilkų šeimų. Tai yra gerokai daugiau, nei leidžia Vilko apsaugos plane numatyta maksimali populiacija – 62 šeimos. Aplinkos ministro įsakymu nuo 2023-ųjų spalio iki šių metų kovo pabaigos leista sumedžioti 341 vilką. Per šį sezoną sumedžiota daugiau nei 240 vilkų. Šaltinis čia

Skaitytojas portale komentuoja, kad Kupiškio ir Panevėžio rajono ribose sausio 20d. apsilankė vienišas vilkas. “Netekom vieno šunelio. Jis tiesiog buvo suvalgytas. Radom tik pėdsakus”, – teige liudininkas.

Pranešimų apie vilkų išpuolius prieš naminius šunis ir kates kartkartėmis sulaukiama ir iš kitų regionų, taip pat gaunama stebėjimo kamerų medžiaga, kurioje fiksuojami plėšrūnų apsilankymai.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv