Medžioklės reikmenys

Reiklesnis ir sumanesnis medžiotojas. Funkcionalumas virš dizaino0

Nuotrauka: Indulis Burka

Patyręs peilių meistras ir įmonės AAknives savininkas Anris Ananinis pastebi, kad medžiotojai vis plačiau domisi peiliais, taigi ir darosi reiklesni. Dėl to renkasi vis praktiškesnius įrankius, mažiau dėmesio skiria dizaino elementams. „Medžiotojai renkasi tokius peilius, kurie kuo ilgiau išlieka aštrūs, tačiau taip pat įvertina ir galimybes savo peilius pagaląsti, – aiškino A. Ananinis. – Siūlydamas peilius visada išsiaiškinu, kaip peilis bus galandamas. Neprotinga pirkti labai kieto plieno peilį, su kuriuo savo jėgomis praktiškai bus neįmanoma susitvarkyti. Žinoma, visada yra galimybė atvežti peilį pagaląsti ir pas mus.“

Peiliai

Iki kokio kietumo galima susitvarkyti pačiam?

Svarbus ne tik ašmenų metalo kietumas, kuris galandant rankiniu ar elektriniu galąstuvu neturi viršyti 60–61 HRC, bet ir tai, ar peilis pagamintas iš nerūdijančiojo ar kitokio plieno. Nors nerūdijančiojo ar kitokio plieno peiliai bus vienodo kietumo, jiems pagaląsti reikės skirtingų pastangų. Iš anglinio rūdijančio plieno pagamintus peilių ašmenis pagaląsti bus lengviau.

„Aš medžioklėje, kur reikia pjauti ne tik mėsą, bet ir odą bei sausgysles, pirmenybę teikiu angliniam plienui. Šių rūšių plienas pasižymi agresyvesnėmis pjovimo ypatybėmis nei nerūdijančiojo plieno. Nerūdijančiojo plieno ašmenys tarsi slysta pjaunamu paviršiumi, o anglinio plieno šis paviršius yra plėšiamas mikrolygiu. Lygiaverčio kietumo nerūdijantysis plienas ilgiau išlieka aštrus. Žinoma, yra kai kurių išimčių – tai šiuolaikinėmis technologijomis pagamintas miltelinis plienas. Tačiau iš šios medžiagos pagaminti peiliai taip pat bus ir gerokai brangesni. Didžiausias nerūdijančiojo plieno pranašumas – jį lengviau pagaląsti. Tai ypač svarbu tiems peilių savininkams, kurie savo peilius galanda elektriniais ar rankiniais galąstuvais. Tų, kurie turi profesionalius peilių aštrinimo prietaisus su kokybiškais deimantiniais galąstuvais, kietumo klausimas nejaudina“, – pasakoja peilių meistras.

Įdomu tai, kad potencialus peilio pirkėjas, sužinojęs, kad peilis pagamintas iš anglinio plieno, pirmą akimirką pagalvoja, kad jis prastesnis. Tik tada, kai papasakojama apie paties metalo ypatybes, jis supranta, ko norėjo atsisakyti. Viso labo tereikia išmokti juo rūpintis. Žinoma, bus situacijų, kai nerūdijančiojo plieno peilis net ir netiks.

Galąstuvo higiena

Deimantiniai galąstuvai yra itin abrazyvūs ir skirti būtent kietajam plienui, tad minkštajam jie netiks. Deimantinė galąstuvo danga nuo minkštesnio plieno peilio pašalins per daug medžiagos ir peilis greičiau dils. Pats galąstuvas taip pat gali aplipti per minkšto metalo drožlėmis. Deimantiniais galąstuvais nereikėtų galąsti peilių, kurie iš pat pradžių nebuvo skirti pjaustyti, o, pavyzdžiui, sviestui tepti, taip pat labai seniai pagamintų peilių, kurių ašmenys yra ploni ir nežinia iš kokio metalo.

Pagalandus peilį bet kokį galąstuvą reikia nuvalyti, nes ant jo lieka smulkių metalo drožlių, mažinančių galąstuvo šiurkštumą. Todėl ir kyla jausmas, kad iš pradžių gerai aštrinęs galąstuvas daugiau nebeima. Kuo smulkesnis galąstuvas, tuo greičiau jis aplimpa. Galąstuvas valomas vandeniu bei plastikiniu šepečiu su šeriais. Geras pagalbininkas bus ir šiurkštesnė valymo priemonė, pavyzdžiui, valymo pastos, milteliai. Puikiai tiks autoservisų darbuotojams skirtos priemonės rankoms plauti. Riebaluotas daleles puikiai nuplauna ir indų plovikliai, tačiau reikia atsiminti, kad peilius prieš galandant būtina (!) nuplauti! Riebalus nuo galąstuvo daug sunkiau nuvalyti nei metalo drožles. Labai apsivėlusius galąstuvus nuvalys tirpiklis. Galąstuvą juo nuplaukite ir nuvalykite tuo pačiu plastikiniu šerių šepečiu.

Peilių meistras pataria

„Vidutinės kainos kategorijoje yra trys populiariausi metalai, iš kurių pagamintus peilius aš ir rekomenduoju medžiotojams. Pirmasis – tai D2 plienas. Tai kaltinis įrankių plienas, kurio kietumas yra 60–62 HRC. Šis plienas, jei taip galima sakyti, yra per vidurį tarp anglinio ir nerūdijančiojo plieno – jis rūdija lėtai. Jei jis nebus prižiūrimas, ant jo gali atsirasti smulkių rūdžių taškelių, nes chromo jame yra 12 proc. (nerūdijančiajame pliene chromo dalis sudaro nuo 13 proc.). D2 plienas yra vienas geriausių ašmenims.

Kitas, kurį rekomenduoju, yra Elmax. Jo kietumas yra 60 HRC. Elmax peiliai nerūdija. Šio plieno ašmenys yra itin atsparūs šoninėms apkrovoms ir lenkimui. Elmax taip pat yra viena labiausiai paplitusių miltelinio plieno rūšių ir yra tarp geriausių peilių plieno prekių ženklų. Peiliui iš šio plieno pagaląsti reikės deimantinių galąstuvų, jie turi būti šiuolaikiški. Šį plieną taip pat galima galąsti geros kokybės akmens galąstuvais, tik jie turi būti nesudilę.
Mano mėgstamiausias yra Bulat plienas, kuriam naudojamos kelios plieno rūšys. Šio legiruotojo plieno kietumas yra 62–63 HRC. Tokio kietumo peilis yra ir lankstus. Tai labai svarbu medžiotojui, nes nereikia bijoti laužyti sąnarių. Iš anksčiau minėtųjų būtent Bulat plienas aštrumą išlaikys ilgiausiai. Žinoma, visada esame atviri konstruktyviai kritikai ir stengiamės, kad peilių kokybė būtų aukščiausia. Visiems peiliams suteikiama garantija, o jei peilis sulūžta, jį pakeičiu“, – aiškina A. Ananinis.

Madingi filė peiliai

Sumedžiotiems gyvūnams pjaustyti medžiotojai vis dažniau renkasi kaltinius filė peilius, kurie puikiai tinka ir nukaulinti, ir plėvėms atskirti.

„Sukūrėme filė peilius iš įvairaus lankstumo plieno. Kietesni vidutinio lankstumo peiliai skirti specialiai medžioklei. Jų ploni ašmenys sukurti mėsai pjaustyti“, – sako A. Ananinis.

Kiekvienam peiliui siūlomas dėklas, įskaitant sulankstomus peilius. Naujiena – peilių dėklai, sudaryti iš dviejų dalių. Tai patogu, jei reikia nueiti į parduotuvę, o medžiotojas nenori, kad ant diržo atvirai kabėtų peilis. Vidinę dėklo dalį, tvirtinamą prie diržo, galima nuimti. Tai taip pat patogu važiuojant ar sėdint medžioklės bokštelyje – peilis netrukdo sėdėti ir pasisukti.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv