Patirtis

Verta žinoti. Kaip matuojama bebro kaukolė0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Su trofėjinio gyvūno kaukolių matavimu viskas lyg ir aišku. Susumavus plotį ir ilgį gaunami taškai pagal CIC (Tarptautinės medžioklės ir medžiojamosios faunos apsaugos tarybos) kriterijus. Tačiau kiekvieno medžiojamojo gyvūno trofėjus turi savų ypatumų, į kuriuos turi atsižvelgti kiekvienas trofėjų ekspertas. Ne išimtis ir bebro kaukolė.

Latvijos nacionalinės kategorijos ekspertas Erlendas Sebris pasidalijo bebro kaukolės matavimo patirtimi. „Kaukolės plotis matuojamas plačiausioje skruostikaulių vietoje, o ilgis nustatomas nuo pakaušio kaulo iki viršutinio žandikaulio priekio, t. y. iki priekinių dantų pagrindo. Matuojant naudojamas tikslus slankmatis, tačiau kiekvieno bebro pakaušis unikalus. Pakaušio kaulo linijos įlinkis gali turėti kelių milimetrų paklaidą, jeigu instrumentas nepritaikytas“, – aiškina ekspertas.

E. Sebris vilko, bebro, lūšies ir meškos kaukolei matuoti naudoja patobulintą slankmatį. Prie jo prilydyta papildoma metalinė plokštelė, kuri tiksliai priglunda prie kaukolės pakaušio kaulo, nepriklausomai nuo jo užpakalinės linijos įlinkio.

Nuotrauka: Kataryna Šterna
Nuotrauka: Kataryna Šterna


„Nunešiau instrumentą pas meistrą, kad prilydytų metalinę plokštelę, o paskui slankmatį papildomai sukalibravau. Dabar jo tikslumas – milimetro šimtoji“, – sako ekspertas. Be to, jis pademonstravo, kaip šiuo instrumentu galima išmatuoti bebro kaukolės pločio ir ilgio rodmenis.

PRENUMERUOKITE Žurnalą iki 2023 metų pabaigos!

Susiję straipsniai

Naujas žurnalo numeris jau greitai prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.