Uncategorized

Pavojingiau kopti į kalnus nei eiti medžioti!0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kasmet… Pastaraisiais metais medžiotojai dar peršauna vienas kitą, bet jei jau patys neatpažįsta saviškių, kokia tikimybė, kad atsitiktiniam grybautojui ar išėjusiam pasivaikščioti žygių mėgėjui kartą kulka neprašvilps pro šalį?

Tokį klausimą po pranešimo apie nelaimingo atsitikimo metu žuvusį medžiotoją savo Twitter paskyroje kelia vienas visuomenės atstovas. „Mes reguliariai lankomės miškuose ir kitose vietose, kurios nėra priemiesčio parkai. Kodėl turėčiau nerimauti, kad kažkas netoliese šaudo? Čia juk ne kokios JAV, kodėl dešimtmečius taip kvailiojama? Nors ir nesu medžioklės fanas ir galvoju, kad tuo turėtų užsiimti (vadovaudamiesi mokslininkų išvadomis, kai to reikia) tik tarnyboms priklausantys asmenys, apmokyti naudotis šaunamaisiais ginklais, čia ne apie tai. Tai klausimas apie saugumą miškuose, kurie priklauso (!!!) mums visiems.“

Šiemet per nelaimingus atsitikimus keliuose jau žuvo ar buvo sunkiai sužalota šimtai žmonių, įvyko keli tūkstančiai eismo įvykių, tačiau kažkodėl visuomenė ir žiniasklaida dėl to nekelia tokio triukšmo, koks kyla dėl vieno nelaimingo atsitikimo per metus medžiojant? Gerai, kalbėsime kiek sarkastiškai, bet, pavyzdžiui, Latvijoje statistiškai miške labiau reikėtų baimintis galimo lokių užpuolimo nei nelaimingo su medžiokle susijusio nutikimo… Tikėkimės, šiemet taip ir išliks, nes pastarųjų dvejų metų nelaimingų atsitikimų medžioklėje statistika buvo katastrofiška.

Kokie sprendimai?

Pasigirdo nuomonė, kad galima priimti privalomą reikalavimą per medžioklę su varovais medžiotojų stovėjimo vietas įrengti stovimuosiuose bokšteliuose, t. y. uždrausti galimybę stovėti ant žemės. Taip pat buvo siūlymų medžioklėje su varovais uždrausti ir naudoti graižtvinius šautuvus. Tačiau, pasikalbėjus su įvairių šalių atstovais, išryškėjo, kad egzistuoja santykinė koreliacija tarp medžioklės kursų griežtumo, kartotinių šaudymo patikrinimų ir nelaimingų atsitikimų skaičiaus.

Slovėnijoje yra apie 20 tūkst. medžiotojų, o nelaimingų atsitikimų skaičius medžioklėje yra itin menkas. Slovėnijos medžiotojų asociacijos vykdomasis direktorius Srečko Žerjavas aiškina tai tuo, kad, pirma, prieš medžiotojų egzaminą kiekvienas turi išklausyti kursą apie saugumo reikalavimų laikymąsi, elgesį su ginklu, taip pat išlaikyti egzaminą. Antra, šalyje egzistuoja dar viena svarbi sąlyga: jei medžiotojas nori medžioklėje naudotis graižtviniu šautuvu, kasmet prieš medžioklės sezoną turi išlaikyti tam tikrą šaudymo egzaminą, organizuojamą medžiotojų klubo.

Kai kurie naudojasi šaudyklomis, bet dažniausiai bandymai vyksta medžioklės plotuose, kur leidžiama, laikantis saugumo reikalavimų, organizuoti šaudymo treniruotes. Šaudoma su karabinu į stovintį taikinį. Tai galima daryti nuo atramos, nuo rankos – kaip kuriam norisi, bet reikia surinkti nustatytą taškų skaičių. Egzamino neišlaikius jį galima kartoti, kol pavyksta. Šį reikalavimą nustatė Slovėnijos medžiotojų asociacija, o įdomiausia tai, kad visi medžiotojai šiai iniciatyvai ne prieštaravo, o noriai pritarė.

O štai Bulgarijoje, kurioje yra 130 tūkst. medžiotojų, prieš kelerius metus kasmet įvykdavo po aštuonis mirtinus nelaimingus atsitikimus. Pastaraisiais metais statistika pasitaisė, nes Bulgarijos medžiotojų asociacija šiam klausimui skyrė daug dėmesio, siūlydama medžioklės vadovams dalyvauti kursuose, kuriuose kalbama apie ginklų naudojimą, informaciją teikia medikai ir policija.

S. Žerjavas pripažįsta, kad vienas svarbiausių veiksnių šiuo klausimu Slovėnijoje yra būtent mokymai ir medžiotojų švietimas. Kalbėdamas apie karabinų naudojimo medžioklėje su varovais draudimą S. Žerjavas nurodė, kaip yra JAV, kur medžioklėje išvis uždrausta naudoti graižtvavamzdžius, bet nelaimingų atsitikimų tai nesumažina: „Viskas priklauso nuo saugumo reikalavimų laikymosi!“ Tiek Slovėnijoje, tiek Bulgarijoje medžiotojų kursai trunka apie tris mėnesius, ir ne tik teorinė dalis, bet ir išsamūs praktiniai mokymai.

Svarbiausia problema visoje Europoje

Prancūzijoje, kur yra kone milijonas medžiotojų, šiemet įvyko apie 90 nelaimingų atsitikimų, aštuoni iš jų mirtini, o du žuvusieji buvo ne medžiotojai. Nors tai ir atrodo daug, vis dėlto statistika rodo, kad per pastaruosius dvidešimt metų nelaimingų atsitikimų skaičius sumažėjo 46 proc., o mirtinų nelaimių medžioklėje sumažėjo 74 proc.

Taip pat statistika Prancūzijoje rodo, kad medžioklė yra dešimt kartų saugesnė nei, pavyzdžiui, kalnų sportas. Eismo įvykiai, susiję su partrenktais gyvūnais, sukelia daugiau traumų nei medžioklė. Taip pat medžioklėje nelaimių, įvykusių pavartojus alkoholio (9 proc.), būna mažiau nei su alkoholiu susijusių eismo įvykių (13–28 proc.). Latvijoje tokių medžioklės atvejų, susijusių su alkoholio vartojimu, skaičius lygus nuliui – nė vienas iš pastaraisiais metais įvykusių nelaimingų atsitikimų neįvyko apgirtus. Svarbiausia priežastis buvo saugumo reikalavimų nesilaikymas.

Prancūzijoje, vykdant tyrimą apie nelaimingų atsitikimų skaičių medžioklėje, svarbiausia viena išvada: du trečdaliai nelaimingų atsitikimų atvejų įvyksta tada, kai nesilaikoma elementarių saugumo reikalavimų. Tą patį pripažįsta ir Slovėnijos medžiotojų asociacijos vadovas: „Dvi svarbiausios priežastys, kodėl įvyksta nelaimių, – tai šovimas palei medžiotojų liniją ir tai, kad medžiotojas savavališkai palieka savo medžioklės stovėjimo vietą, apie tai neinformavęs kitų medžioklės dalyvių.“ Tai reiškia, kad mes šiuo atžvilgiu ne išskirtiniai.

Prancūzijoje nuo 2014 metų, norint gauti medžiotojo bilietą, nustatyti griežtesni saugumo reikalavimai. Padarius bent vieną saugumo klaidą egzaminas neišlaikomas. Per egzaminus atkrinta apie 30 proc. naujų medžiotojų. Nuo 2019 metų Prancūzijoje nustatytos naujos saugumo reikalavimų sąlygos medžioklei su varovais: ryškių spalvų drabužiai, informacinės nuorodos apie vykstančią medžioklę. Saugumo reikalavimų kursus privaloma kartoti kas dešimt metų.

Susiję straipsniai

Daug reikalavimų reikia laikytis ir Lietuvoje. Daugiau dėmesio būtų galima skirti pakartotiniams medžioklės vadovų ir medžiotojų kursams, skirtiems būtent saugumo reikalavimams. Vis dėlto paprastai realiame gyvenime šiuo klausimu susiimama tik įvykus nelaimei. Todėl tikrai norimą poveikį duos ne ginklų tipų draudimas ar, pavyzdžiui, privalomų stovimųjų bokštelių įvedimas, o medžiotojų švietimas.

Nepavyko prenumeruoti metams? Prenumeruokite nuo vasario 2 d. iki metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.