Patirtis

Latvijoje lokys pirmą kartą užpuolė žmogų0

Nuotrauka: iš archyvo

Kovo 15 d. Latvijoje, Žygurių miško masyve (Rytų Latvija), meška užpuolė Latvijos valstybinių miškų įmonės darbuotoją. Tai žurnalui Medžioklė patvirtino įmonės Komunikacijos skyriaus vadovas Tomas Kotovičas.

Nukentėjusysis yra įmonės darbuotojas, per užpuolimą vykdęs savo darbines pareigas ir tyrinėjęs atžalyną. Vyras nugabentas į ligoninę. Įmonės specialistai renka ir analizuoja informaciją.

Latvijos medžiotojų asociacijos valdybos pirmininkas Haraldas Barvikas, komentuodamas įvykį, aiškino, kad medžiotojai jau anksčiau numatė panašaus nutikimo galimybę. Laimė, žmogus buvo tik sužeistas ir įvykis nesibaigė mirtimi. Užpuolus lokiui, įprastai sužeidimai būna labai sunkūs ir dažnai mirtini. „Tai gali būti tik pradžia. Atsakingosios institucijos turėtų gerai pagalvoti, ką daryti, kad situacija nepasikartotų“, – sakė H. Barvikas.

Vietos gyventoja teigia, kad tai buvo meška su mažais lokiukais. Miškininkas netikėtai nustebino mešką, išsigando, puolė bėgti ir pargriuvo. Meška vijosi ir sugriebė jį už kojos.

Pasak mokslininkų, lokiai puola, kai būna netikėtai sutrikdomi miegant, saugo savo grobį ar gina mažylius. Taip pat ir prijaukinta, šeriama meška gali pulti žmogų, reikalaudama iš jo ėdalo.

Pastaraisiais metais Latvijoje meškų padaugėjo – per dešimtmetį apytikriai nuo 16 iki 70 gyvūnų, pagal oficialią 2022 metų apskaitą. Vis dėlto medžiotojai kalba, kad meškų yra mažiausiai 100–150. Ligi šiol atsakingų įstaigų požiūris, nepaisant keleto atvejų, kai du jauni lokiai terorizavo Valkos rajono gyventojus, buvo vienareikšmis – mirtinų priemonių meškų problemai spręsti taikyti negalima.

Visi medžiotojų įspėjimai dėl galimų problemų buvo atmesti kaip nereikšmingi. Tokia nuomonė buvo grįsta tuo, kad štai Estijoje yra apie 1000 lokių, tačiau iki šiol tiesioginių žmonių užpuolimų nebūta. Visi klausimai dėl elgesio lokiui visgi užpuolus būdavo gana abejingai atmetami – užpuolimų juk nebus! Pažymėtina ir tai, kad išvada padaryta neatsižvelgus į faktą – Estijoje sumedžiojama apie 10 proc. meškų populiacijos. Medžioklė ir yra priemonė, didiesiems plėšrūnams sukelianti žmogaus ar jo artumo baimę.

Nepraėjo nė metai nuo paskutinės dramos su minėtais dviem lokiais Valkos rajone, kai po ilgų diskusijų buvo nutarta lokius sugauti, atskirti ir perkelti, įvyko ir pirmasis žmogaus užpuolimas. Šiuo metu aplinkos apsaugos organizacijos komentarų dar nepateikė, bet aišku – kyla didelis pavojus, kad ši problema tik augs.

Susiję straipsniai

Kuo dažniau žmonės keliaus į gamtą, į miškus, tuo didės galimybė sutikti mešką. Nebūtinai kiekvienas susitikimas baigsis užpuolimu, tačiau su tokia realybe jau reikia skaitytis.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.