Patirtis

Du medžiotojai JAV mirė nuo lėtinės elnių išsekimo ligos. Ar ši žinia gali būti tiesa?0

Nuotrauka: Andrew Coop, unsplash.com

Praėjusią savaitę pasaulio žiniasklaidą sukrėtė žinia, kad JAV mirė du medžiotojai, suvalgę sergančio elnio mėsos.

Dailymail.co.uk rašo: “Ekspertai jau daugelį metų įspėjo, kad beveik 100 procentų mirtina lėtinė išsekimo liga (CWD) gali persimesti nuo gyvūnų prie žmonių. Tačiau naujame tyrime teigiama, kad tai jau įvyko – dviem medžiotojams, kurie mirė 2022 m., suvalgę užterštos elnienos.”

Vienas iš aukų, 72 metų vyras, patyrė „greitai prasidėjusį sumišimą ir agresiją“, taip pat ištiko traukulius. Jis mirė per mėnesį.

Po mirties jam buvo diagnozuota Creutzfeldt-Jakob liga (CJD), smegenų išsekimo būklė, kuri buvo lyginama su karvių pasiutligė.

Medžiotojo draugas taip pat mirė nuo ligos, tačiau praėjusią savaitę žurnale „Neurology“ paskelbtame tyrime apie jo būklę buvo mažai informacijos. Žurnalas nuruodo: “Remiantis nežmoginių primatų ir pelių modeliais, CJD perdavimas tarp rūšių yra tikėtinas. Dėl iššūkio atskirti sCJDMM1 nuo CWD be išsamaus prionų baltymų apibūdinimo, šiais atvejais neįmanoma visiškai atmesti CWD.”

Tyrėjai yra iš Teksaso, tačiau išsami informacija apie tai, kur įvyko mirtis, taip pat nežinoma. DailyMail.com susisiekė su mokslininkais dėl komentarų.

CJD sukelia netinkamai susilankstę baltymai – kai baltymai nesusilanksto į reikiamą formą – vadinami prionais.

Po užsikrėtimo prionai keliauja po visą centrinę nervų sistemą, palikdami prionų nuosėdas smegenų audiniuose ir organuose. Panašiai kaip ir CWD, CJD sukelia netinkamai susilankstę prionai, nors ji greičiausiai kenčia pacientus atsitiktinai. Tačiau mokslininkai mano, kad abu medžiotojai valgė mėsą iš tos užkrėstos elnių bandos, todėl jiems iš tikrųjų galėjo išsivystyti CWD.

„Nors priežastinis ryšys tebėra neįrodytas, ši grupė pabrėžia būtinybę toliau tirti galimą CWD užkrėstų elnių vartojimo riziką ir jos poveikį visuomenės sveikatai“, – rašė grupė.

Lėtinė išsekimo liga Europoje buvo nustatyta Norvegijoje 2016 m. 2018 metų kovą liga taip pat buvo nustatyta 15 metų briedžiui Suomijoje.

Iki 2016 metų ši liga buvo nustatyta tik JAV ir Kanadoje. Europoje aptikus šią itin pavojingą infekciją, Europos Komisija pasiūlė finansinę paramą ligos plitimo Europos Sąjungos šalyse stebėsenos programoms įgyvendinti ir įgyvendinti. Trejų metų (2018 – 2020 m.) stebėsenos programas Europos Komisija patvirtino šioms šalims: Latvijai, Estijai, Lietuvai, Suomijai, Švedijai ir Lenkijai.

Bėgant metams buvo ištirta tūkstančiai laukinių elnių, briedžių ir stirnų, kurių smegenų mėginius mokslininkams pateikė medžiotojai, taip pat elnių parkuose auginami gyvūnai.

Iki šiol pagrindiniu infekcijos šaltiniu Europoje buvo laikomi iš JAV atvežti elnių atraktantai šlapimo pagrindu. Šiuo metu Europoje parduodami ir medžioklėje naudojami sintetiniai elnių šlapimo pakaitalai.

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv