Patirtis

Medžioklės registracijos programėlė jau veikia Latvijoje0

Prasidėjus naujam medžioklės sezonui Latvijoje oficialiai ir beveik visu pajėgumu pradėjo veikti elektroninė medžioklės registracijos sistema. Ji pavadinta vieno gražiausių mūsų regiono paukščių garbei – Mednis (iš latvių k. kurtinys).

Trumpai apie programėlę ir galimybes

Programėlė Mednis sukurta vykdant Europos Sąjungos paramos programą ir medžiotojams yra visiškai nemokama. Nėra numatyta, kad artimiausiu metu ar ateityje medžiotojams reikės už ją mokėti.

Programėlė Mednis yra nemokamai prieinama tiek Android, tiek Apple iOS įrenginiams, ją galima atsisiųsti kaip ir bet kurią kitą mobiliąją programėlę. Pradėjus privalomą šernų registraciją paaiškėjo, kad programėlės nepalaiko Huawei telefonai. Su šia problema susidūrę medžiotojai operatyviai pranešė Latvijos valstybinei miškų tarnybai (VMT) ir šiuo metu ieškoma sprendimo, kaip šią klaidą ištaisyti.

Bandomuoju režimu mobiliąją programėlę medžiotojai galėjo atsisiųsti jau prieš kelis mėnesius. Tada buvo galimybė registruoti tik laukinių gyvūnų ir jų buvimo įrodymų stebėjimus, jų padarytą žalą. Dar prieš tai Mednis išbandė nedidelė medžiotojų klubų ir atsakingų tarnybų atstovų grupė.

Prasideda realus darbas

Šių metų balandžio 1 d. prasidėjo naujas medžioklės sezonas. Tuo pačiu metu Latvijoje įsigaliojo reikalavimas privalomai programėlėje Mednis registruoti visus sumedžiotus šernus. Nuo šiol savanoriškais pagrindais galima pranešti ir apie neribotai medžiojamo gyvūno sumedžiojimą, nurodant rūšį, skaičių ir pridedant nuotrauką.

Neribotai medžiojami gyvūnai susiejami su geografine vieta, o stirnos, šernai ir ribotai medžiojami gyvūnai – su medžioklės teisės naudotoju.

Vasaros ir rudens pabaigoje prasidėjus elnių ir briedžių medžioklei programėlėje bus suteiktos ir licencijos – numeriai, kuriuos bus galima išsiimti ir po medžioklės nusirašyti skaitmeniniu būdu, fiksuojant sumedžioto gyvūno amžių, lytį ir nusiunčiant gyvūno nuotrauką sumedžiojimo vietoje. Viskas kaip ir su veržikliais, bet be popierinių ataskaitų.

20201031_100710 Nuo 2023 metų rudens elnių ir briedžių licencijas reikės išsirašyti elektroniniu būdu
Medžioklės sezono kortelę, kuri Latvijoje reikalinga kiekvienam medžiotojui, planuojančiam einamuoju sezonu vykti medžioti, dabar bus galima įsigyti elektroniniu būdu VMT svetainėje internete. Popierinio formato sezono kortelė nebereikalinga, nes informacija apie Mednis programėlėje aktyvuotą sezono kortelę prieinama tarnyboms.

Dar anksčiau Latvijos medžioklės taisyklėse buvo padaryti pakeitimai, kuriuose nurodyta, kad šernas yra neribotai medžiojamas gyvūnas. Tačiau tęsiant pastangas kovoti su afrikiniu kiaulių maru (AKM) poreikis registruoti kiekvieną sumedžiotą šerną išlieka. Iki šiol gyvūnai buvo identifikuojami naudojant senus gerus numeruotus plastikinius veržiklius. Dabar mobiliojoje programėlėje kiekvienam registruotam šernui bus suteiktas unikalus numeris, kurį reikės nurodyti įforminant dokumentą mėginiams dėl trichineliozės ir AKM pateikti bei saugoti tol, kol bus gauti tyrimo dėl maro rezultatai.

„Būtina išlaikyti šernų atsekamumą, kad galėtume kontroliuoti AKM plitimą ir realią užsikrėtusių gyvūnų skaičiaus situaciją konkrečiuose rajonuose“, – anksčiau teigė Latvijos maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų užkrečiamųjų ligų stebėsenos skyriaus vadovas Mārtiņis Seržantas.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

„Dabar medžiotojams prieš šernų medžioklę reikės pasirūpinti, kad jų išmanusis telefonas būtų įkrautas, mobilieji duomenys įjungti, o programėlėje Mednis būtų pasiekiamas medžioklės skyrius. Sumedžiojus ar sužalojus šerną faktas turi būti nedelsiant registruojamas programėlėje, kuri informaciją nusiųs VMT“, – su nauja tvarka supažindina įstaigos Medžioklės skyriaus vadovas Valteris Lūsis.

Kaip Latvijos medžiotojas turėtų registruoti šerną?

Sumedžiojus gyvūną jo negalima perkelti tol, kol jis nebus užregistruotas. Atsidarius programėlę Mednis reikia registruoti sumedžioto gyvūno amžių ir lytį, o tada nufotografuoti galvą iš viršaus ir iš šonų. Viskas. Toliau tereikia paspausti mygtuką Pateikti ir programėlė pati užregistruos sumedžiojimo vietą su koordinatėmis ir laiku.

Jei pateikimo metu nėra interneto ryšio, jaudintis dėl to nereikia – ryšiui atsinaujinus Mednis visą įvestą informaciją nusiųs VMT. Po medžioklės būtina įsitikinti, kad apie sumedžiotą šerną registruota informacija sėkmingai nusiųsta. Tai matyti vartotojo profilyje prie pateiktų elementų (pateiktos informacijos), pažymėtų žyme Nusiųsta. Jeigu dėl kokios nors techninės klaidos informacija vis dėlto lieka nenusiųsta, tada programėlėje Mednis iš pateiktų elementų skyriaus reikia bandyti siųsti ją dar kartą. Tai medžiotojas privalo padaryti per 24 valandas nuo šerno sumedžiojimo fakto registravimo programėlėje.

Sėkmingai nusiuntęs registruotą informaciją, medžiotojas gauna skaitmeninį sumedžioto šerno licencijos numerį. Tai matyti Mednis vartotojo profilyje prie pateiktos informacijos apie sumedžiotus šernus. Šis numeris naudojamas sumedžioto šerno kūnui ženklinti, kol iš Maisto ir veterinarijos tarnybos bus gauti kraujo mėginių laboratorinio tyrimo rezultatai.
Sužeistus šernus taip pat reikia registruoti Mednis programėlėje. Po to, laikantis Medžioklės taisyklių reikalavimų, leidžiama pradėti sekti sužeistą šerną. Užregistruotas sužeistas šernas pasirodo Mednis programėlės sužeistų gyvūnų skyriuje. Jei sužeistas šernas sumedžiojamas, Mednis programėlė parenka atitinkamą įrašą ir sumedžiotą šerną registruoja.

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Tarnybos seks medžiotojus ar ne?

Mobilioji programėlė Mednis Latvijoje sukurta siekiant mažinti biurokratinę naštą ir tvarkomų popierinių ataskaitų kiekį. Antra priežastis – siekis užtikrinti aplinkos apsaugos poreikius stebint ir registruojant laukinių gyvūnų populiacijas. Trečia – siekis sukurti šiuolaikišką bendrą medžioklės, miškininkystės ir kitų išteklių valdymo sistemą.
Klausimas, ar tarnybos stebės medžiotojus, naudojančius programėlę Mednis, žinoma, buvo keliamas ne kartą. Dėl šios sistemos pažeidimus bus galima konstatuoti post factum. Tai reiškia, kad VMT tikrins pateiktas ataskaitas ir esant pažeidimams baus medžiotojus, vienaip ar kitaip pažeidusius medžioklę reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Medžiotojams dar teks priprasti, kad programėlė fiksuoja laiką ir vietą, kur gyvūnas buvo sumedžiotas.

Mobilioji programėlė tobulinama toliau. Kitu etapu numatyta sukurti programėlės papildymą, dėl kurio bus galima registruoti medžioklę. Nepriklausomai nuo to, ar kalbama apie medžioklę tamsiuoju paros metu, kuri pagal Latvijos taisykles prasideda dvi valandos po saulėlydžio ir baigiasi likus dviem valandoms iki saulėtekio, apie medžioklę su varovais ar individualią medžioklę.

Jau dabartinė sistema numato, kad apie medžioklę būtina pranešti klubo atsakingajam asmeniui žodžiu arba skaitmeniniu pranešimu. Medžiodamas su naktiniu taikikliu medžiotojas dabar turi papildomai užpildyti medžioklės ataskaitą, kurioje nurodoma medžioklės pradžia ir pabaiga. Įvedus medžioklės registraciją norminiuose aktuose nustatytais atvejais, tokio popierinio dokumento nebereikės. Šio programėlės papildymas bus pradėtas kurti šių metų rudenį ir jį numatoma įdiegti iki 2025 m. pabaigos.

„Žinoma, informaciją apie tai, kur vyksta medžioklė, tarnybos turės. Tai buvo ir viena iš Valstybės kontrolės rekomendacijų – medžioklės procesą būtina padaryti skaidresnį. Civiliai gyventojai taip pat norėtų žinoti, kuriose vietose vyksta medžioklė, kad galėtų pasirinkti savo pasivaikščiojimui tinkamesnius vietą ir laiką. Tačiau ši informacija nebus išsami. Numatoma kažkaip pažymėti plotą, kuriame kas nors medžioja, nenurodant konkrečios vietos ir nenurodant medžiotojo asmens duomenų.

VMT inspektoriai bei kitų priežiūros institucijų atstovai taip pat žinos, kur ir kada vyksta medžioklė. Tačiau priminsiu, kad Medžioklės taisyklėse įrašytos normos, draudžiančios trikdyti medžioklę, naikinti neketinama. O mūsų užduotis tikrai nėra sekti asmeniškai kiekvieną medžiotoją“, – sakė Latvijos VMT Medžioklės skyriaus vadovas V. Lūsis.

Kas nutinka, jei nėra interneto?

Programėlė Mednis sukurta atsižvelgiant į tai, kad medžioklės plotuose gali nebūti mobiliojo ryšio zonos. Planuojant medžioklę reikia prisijungti prie programėlės prieš išvykstant į gamtą, nes ne ryšio zonoje vėl prisijungti prie sistemos nepavyks. Sumedžiotą gyvūną programėlėje taip pat galima registruoti nesant tiesiogiai prisijungus, nes geografinės padėties nustatymas nepriklauso nuo ryšio zonos.

Medžioklės laimikis registruojamas programėlėje ir medžiotojas turi 24 valandas, per kurias informacija apie sumedžiotą gyvūną turi pasiekti VMT. Tai reiškia, kad patekus į ryšio zoną programėlė galės siųsti VMT informaciją apie registruotą gyvūną. Tai taip pat galima patikrinti ir atlikti rankiniu būdu.

Ką daryti, jei vyresnio amžiaus medžiotojai turi tik mygtukinius telefonus?

Žinoma, dalis medžiotojų priklauso vyresniajai kartai ir ne visi turi šiuolaikiškus telefonus. Kai kurie iš viso nesinaudoja mobiliaisiais. Tuo atveju, jei medžiotojas nemoka naudotis išmaniuoju telefonu arba jo neturi, teks kreiptis pagalbos į kolegas, galinčius autorizuoti medžiotoją vienu iš autentifikavimo būdų. Tai reikia padaryti tik kartą. Jei asmuo neturi internetinės bankininkystės ar elektroninio parašo, tada reikia kreiptis į VMT.

Pirmas mėnuo. Medžioklės rezultatai ir išvados

Per pirmą mėnesį programėlę Mednis atsisiuntė apie dešimt tūkstančių medžiotojų – tai beveik pusė visų Latvijoje aktyvių medžiotojų. „Visi dar net nėra išsiėmę sezono kortelių. Matyt, į medžioklę kol kas nesiruošia ir planuoja tai daryti vėliau. Todėl dalis medžiotojų ir kolektyvų dar nepradėjo domėtis programėlės naudojimu, bet tokių tikrai nėra daug“, – sakė VMT atstovas ir patikslino, kad programėlę aktyvavo mažiau nei tūkstantis medžioklės teisę turinčių vartotojų, o apie 200 klubų vadovų dar nėra prisijungę prie Mednis.

Pirmą mėnesį daugiausia pranešta apie bebrų, lapių ir usūrinių šunų sumedžiojimą, taip pat, žinoma, apie sumedžiotus šernus. VMT Medžioklės skyriaus vadovo teigimu, užregistruota apytikriai 500 šernų.

„Žinoma, yra ir klaidų. Daugiausia tai vartotojų klaidos neteisingai paspaudus kai kuriuos mygtukus. Pavyzdžiui, supainiojus rūšį. Daugelis medžiotojų kreipiasi konsultacijų. Tuo pačiu metu ir pačioje programėlėje tebevyksta duomenų migracijos tobulinimas ir klaidų šalinimas“, – sakė V. Lūsis ir priminė, jog medžiotojai kviečiami pranešti apie visas klaidas ir neveikiančias parinktis programėlėje, kad kūrėjai galėtų operatyviai jas pašalinti.

Kokioje stadijoje yra Lietuvos elektroninė medžioklės registracijos sistema?

Daug aptarinėta ir gąsdinanti Lietuvos medžioklės registravimo sistema taip pat kuriama. Šiuo metu vyksta testavimas, kuriame dalyvauja daug medžiotojų ir klubų vadovų.

„Svarbu, kad medžiotojai patys išbandytų šią sistemą ir suprastų, jog ji visai nėra tokia sudėtinga, kaip iš pradžių norėta manyti. Svarbu priminti tai, kad ši sistema sukurta ne tam, kad sektų kiekvieną medžiotoją jo kasdienėje veikloje, o tam, kad palengvintų medžioklės laimikio registraciją“, – sakė aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.

Sistemos testavimas ir tobulinimas tęsiamas. Kaip jau buvo pranešta, šia programėle numatoma pakeisti tradicinį medžioklės lapą, tačiau tai taip pat neįvyks traumuojančiai greitai.

Susiję straipsniai

„Prie medžioklės elektroninės registracijos sistemos planuojama pereiti palaipsniui. Tai reiškia, kad gana ilgai veiks hibridinė sistema. Išsaugosime tradicinį popierinį medžioklės lapą ir pradėsime diegti elektroninį. Ministerijos ir atsakingų tarnybų požiūriu, tai palengvins medžiotojų kasdienybę ir ataskaitų rengimą. Labai tikimės, kad tai taip pat padės išspręsti konfliktus, kurie šiaip trukdo visavertei medžioklei. Pavyzdžiui, yra klubų, kurių vadovybė dėl kažkokių priežasčių atsisako nariams išduoti medžioklės lapus ir dėl to kyla rimtų konfliktų. Elektroninė sistema tiesiog pašalins šią problemą. Apskritai elektroninės sistemos įdiegimas sumažins biurokratiją, pagerins apskaitą ir padės medžiotojams žengti koja kojon su kaimyninių šalių kolegomis“, – pridūrė M. Čepulis.

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv