Medžioklės reikmenys

Vaizdas aiškus kaip dieną. Optinis taikiklis Kahles Helia 2.4-12x56i0


 Kahles Helia 2.4-12x56i
Kahles Helia 2.4-12x56i
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Kahles yra austriškos kokybės simbolis ir vienas iš medžioklės įrangos gamybos pradininkų. Įmonė buvo įkurta 1898 metais, jų veikla prasidėjo nuo teleskopų gamybos. Ši gamyba vykdoma ir toliau, klasikines vertybes derinant su šiuolaikišku požiūriu į technologijų ir inovacijų naudojimą. Vienas iš XXI amžiaus bruožų – prieš gamtą atsakinga gamybos strategija – šiai Austrijos įmonei taip pat nesvetima.

Kahles atsisakė iškastinio kuro, tokiu būdu mažindama kenksmingų išmetamųjų teršalų kiekį. Svarbiausia, kad ši istorinė optikos prietaisų gamybos įmonė žengia koja kojon su laiku siūlydama klasikinės išvaizdos optinius įrenginius, sukurtus naudojant šiuolaikiškas technologijas ir medžiagas.

Kahles Helia 2.4-12x56i

Pati įprastai medžioju su Zeiss Victory V8 2.8-20×56 Ret. 60 ASV LR, pirktu prieš devynerius metus. Ideali optika. Patvari, su viso gyvenimo garantija, vaizdas ryškus. Prieblandoje vaizdas dviem ar trimis atspalviais šviesesnis, bet… Yra vienas didelis bet, kuris, mano nuomone, yra vienas geriausių rodiklių vertinant optiką.

Dar viena kelionė į Lietuvą, į vieną medžioklės renginių. Šį kartą tai buvo nedidelė šventė Prienuose. Panašiai kaip mūsų Miunhauzene, medžiotojai joje varžėsi šaudymo, įvairiose linksmose rungtyse, gamino maistą specialiam konkursui, kuriame straipsnio autorei nusišypsojo laimė pabūti žiuri nare, gamino trofėjų stovus ir darė dar daug kitų gražių ir įdomių dalykų. Išvakarėse buvo paskelbta stirnų ir šernų medžioklė Prienų medžiotojų klubo teritorijoje. Ant skolinto karabino buvo optinis taikiklis Kahles Helia 2.4-12x56i. Kol dar nebuvo visiškai sutemę ir viltys, kad šernai atrisnos į kirtimo pakraštyje įrengtą šėryklą, buvo per menkos, su džiaugsmu ir susidomėjimu ištyrinėjau taikiklį.

Pirmas įspūdis

Elegantiška, lakoniška optika. Dioptrijų žiedas guminis, patogiai sukamas taikant didinimą konkretaus medžiotojo regėjimui. Didinimo žiedas su giliomis įdubomis, dėl kurių lengviau suimti ir greitai pakeisti didinimą.

Apskritai optika yra kompaktiška ir patogi. Tačiau svarbiausia vis dėlto tai, kaip ryškiai galima matyti taikinį ir kokia yra vaizdo kokybė prieblandoje, įskaitant didelį didinimą. Kuo labiau temsta, tuo svarbesni būtent šie kriterijai.
Pradžioje paminėjau Zeiss optiką. Mano patirtis rodo, kad maksimaliu didinimu matomas vaizdas sutemus tampa labai tamsus ir gyvūno įvertinti nebeįmanoma. Medžiodama su taikikliu Kahles Helia 2.4-12x56i nustebau, kad su šiuo įrenginiu vaizdas visiškai kitoks. Nustačiusi maksimalų didinimą, šio modelio atveju 12 kartų, supratau, kad vaizdo šviesumas nesikeičia, o raiška puiki. Nepasirodė jokių šešėlių, tamsių dėmių ar kitų optinių defektų.

Vaizdas, kurį akis mato šio taikiklio okuliare, yra labai platus, skaidrus, o optinis rėmelis matomas minimaliai, todėl gamtos ir gyvūnų stebėjimo patirtis išties maloni.

Kuo daugiau didinama, tuo tamsesnis vaizdas – kada ir kodėl?

Ieskaties.lv specialistas Viesturas Arklonas patvirtina, kad tai, kiek stipriai vaizdas patamsės, priklauso nuo kelių faktorių. „Iš esmės pagrindinis dalykas, į kurį reikia žiūrėti, yra optikos šviesos laidumas. Jis priklauso nuo kelių veiksnių. Pavyzdžiui, lęšio sudėties. Šiuolaikiniai gamintojai naudoja vis sudėtingesnes chemines medžiagas šviesos laidumui gerinti. Svarbi lęšio forma. Klasikinis lęšis iš vienos pusės yra išgaubtas, o iš kitos – plokščias.

Šiais laikais gamintojai pradėjo gaminti išgaubtus lęšius. Taip galima sumažinti stiklo storį ir pagerinti šviesos laidumą. Ir trečias veiksnys yra lęšių danga. Pigesnės optikos atveju danga sukuria atspindį. Žiūrėdamas į brangesnį prietaisą savęs nepamatysite. Ieškodami naujų sudėčių ir formų šiais laikais gamintojai jau pasiekė apie 95 proc. šviesos laidumo“, – aiškina Ieskaties.lv atstovas ir pabrėžia, kad net ir tokio lygio optiniame taikiklyje žiūrint maksimaliu didinimu vaizdo patamsėjimas vis tiek truputį matomas.

Pažiūrėjus į specifikacijas internete paaiškėja, kad Kahles Helia 2.4-12x56i šviesos laidumas yra 95 proc., o mano klasikinės Zeiss Victory V8 2.8-20×56 Ret. 60 optikos šis rodiklis siekia 92 proc.
Kitas veiksnys, kuris gana juntamai veikia vaizdo kokybę padidinus, yra centrinio vamzdžio skersmuo. Anksčiau daugumos taikiklių centrinis skersmuo buvo 30 mm. Dabar madingi 34–36 mm ir net didesni skersmenys. „Kuo didesnis šis skersmuo, tuo didesnį okuliarą galima uždėti, platesnį ir ryškesnį vaizdą užtikrinti“, – priduria V. Arklonas.

Ryškus vaizdas ir plonas rėmelis

Reikia pasakyti, kad vaizdas pro šios apimties okuliarą tikrai šiek tiek nustebino. Temstant vaizdas praktiškai nepasikeitė. Tyčia stengiausi maksimaliu didinimu tyrinėti tolimąjį kirtimo pakraštį. Nudžiugino vaizdo kontrastas ir galimybė labai tiksliai reguliuoti dioptrijas.

Kitas niuansas, jei taip galima pasakyti, yra vaizdo rėmelis. Pati taikiklio konstrukcija sukurta taip, kad žiūrėdamas pro okuliarą stebėtojas kuo mažiau matytų metalo ir gumos, ribojančios okuliaro lęšį.

Idealiai tinka medžioklei tykant

Taikiklis Kahles Helia 2.4-12x56i idealiai tinka medžioklei tykant. Minimalus didinimas puikiai tiks dinamiškoje medžioklėje su varovais, kai gyvūnas gali pasirodyti visiškai arti.

Vaizdas ir taikymosi tinklelio apšvietimas

Taikiklis užtikrina išskirtinai aiškų ir labai ryškų vaizdą. Taikymosi kryželio centrinė dalis itin plona, dėl to minimaliai užstoja taikinį, o dėl raudonojo taško su išmaniąja išjungimo funkcija taikytis dar lengviau. Kai ginklas yra šaudymo padėtyje, tinklelis nušvinta, o kai ginklas nuleistas, sistema apšvietimą išjungia.

Antroji židinio plokštuma

Pakeitus vaizdo didinimą taikymosi tinklelio dydis nesikeičia.

Techninės specifikacijos

Didinimas: 2,4–12 k.
Objektyvo skersmuo: 56 mm
Korpuso skersmuo: 30 mm
Regos laukas iš 100 m: 16,5–3,3 m
Atstumas iki akies: 95 mm
Prieblandos faktorius: 7,4–25,9
Dioptrijos: +2 / −3,5
Lęšių danga: Oilfobic
Atsparus drėgmei ir smūgiams
Automatinė apšvietimo sistema

Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv