Patirtis

Kokio amžiaus briedžių medžiojame Lietuvoje? Ragai nuotraukose metai iš metų0

Nuotrauka: iš archyvo

Švedijos medžiotojų asociacija įkūrė zoologijos sodą, kuriame gyvena briedžiai. Ant aptvaro sienos apžiūrai sudeti vieno briedžio numesti ragai – nuo ​​pirmo iki paskutinio.

Matydami juos visus vienoje vietoje, galėsite palyginti ir įvertinti, kaip šio kanopinio ragai vystosi per visą savo gyvenimą. Žinoma, tai ne laukinis briedis, bet nuotraukos įdomios ir pamokančios.

Nuotrauka: iš archyvo


Pirmieji ragai. Tokie vadinami motoroleriais ir dažniausiai sumedžiojami negalvojant, nes daugelis medžiotojų mano, kad jie yra selektyvūs.

Nuotrauka: iš archyvo

Antri ragai, bet jau 3+3.

Nuotrauka: iš archyvo

Treti ragai. Toks jau būtų laikomas galingu trofėjumi.

Nuotrauka: iš archyvo

Ketvirtieji ragai. Belieka pasakyti, kad jie vis dar auga ir vystosi.

Nuotrauka: iš archyvo

Ar kas nors patikėtų, kad šis dar nepasiekė savo brandos? Tačiau šiam briedžiui tik penkeri metai!

Nuotrauka: iš archyvo

Rastas tik vienas ragas, bet tai jau šeštieji ragai.

Nuotrauka: iš archyvo

Septynteji ragai. Tikri kastuvai ir briedžiai joptams nelaikomi senais. Gyvūnas savo galios viršūnėje.

Nuotrauka: iš archyvo

Aštuntieji ragai – jau matosi, kad masė mažėja.

Nuotrauka: iš archyvo

Devintieji ragai. Regresija aiškiai matoma, bet ragai vis dar galingi.

Nuotrauka: iš archyvo

Dešimtieji ragai. Tokį seną briedį mūsų šalyje sutikti retai.

Nuotrauka: iš archyvo

Paskutiniai ragai. Čia aiškiai matosi, kaip su amžiumi keičiasi ragai.

Briedžių per daug ar per mažai? Tai priklauso nuo požiūrio taško. Medžiotojams jų visada bus per mažai, o ūkininkams – per daug. Lyties struktūra idealiu atveju turėtų būti 1:1, tačiau paprastai sumedžiojama daugiau patinų negu patelių. Jei gimsta vienas jauniklis, jis dažnai būna patinėlis, bet gimus dvyniams paprastai būna patelės.

Veiksniai, lemiantys briedžių gausėjimą

– Šiuolaikinė miškininkystė, darant plynuosius kirtimus, užtikrina briedžiams puikią buveinę, nes atžalynai suteikia puikią maisto bazę, todėl šiuo metu mūsų miškuose briedžių tikrai yra gausiau nei prieš 50 ar 100 metų. Gausėjant briedžių ir mažėjant maistinei bazei, žvėrių kūno masė irgi gali mažėti.

– Tinkamai medžiojant briedžius, galvojant apie sumedžiotų žvėrių lyties ir amžiaus struktūrą, irgi įmanoma padidinti gyvūnų skaičių. Jeigu tai yra tikslas, tada reikia medžioti jauniklius, senus abiejų lyčių briedžius ir suaugusius patinus – šitaip pagausėtų produktyvių patelių.

– Sumedžiojant per daug briedžių patinų, atsiranda lyties ir amžiaus struktūros nuokrypių. Jeigu briedė neapvaisinama reikiamu metu, tai vyksta per kitą ciklą, todėl ir jaunikliai gimsta vėliau. Netinkamai medžiojant patinus, jų ima dramatiškai trūkti, populiacijoje kyla problemų.

– Ne medžioklės lemiamas mirštamumas yra gana nedidelis. Natūralūs briedžių priešai yra vilkai ir meškos, bet jų nėra tiek daug, kad turėtų poveikį briedžių populiacijai. Tai pasikeis gausėjant stambiųjų plėšrūnų.

Amžiaus struktūra ir medžiojimo planas

Galima išskirti kelias briedžių amžiaus grupes: jaunikliai, metinukai, jauni – 2,5–4,5 metų – gyvūnai, suaugę – 5,5–7,5 metų, seni – vyresni nei 8,5 metų. Normalioje populiacijoje daugiausia turi būti jaunų gyvūnų, o mažiausiai – senų. Jeigu įvyksta lyties ir amžiaus struktūros pokyčių, tai atsiliepia skaičiaus augimui ir mirštamumui. Stambieji plėšrūnai paprastai medžioja jauniklius ir senus gyvūnus, nes juos lengviau sumedžioti.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv