Medžioklės reikmenys

Jei jau bandai, tai nuožmiai ir iš širdies! Pulsar Axion 2 LRF XQ35 PRO testas0

Gamintojo reklaminė nuotrauka

PULSAR Axion 2 LRF XQ35 PRO

„Manau, Axioną išbandžiau neteisingai“, – praėjus porai dienų po medžioklės parašiau Lindai ir nusiunčiu vaizdo įrašą, kuriame Pulsar Latvija atstovas Raineris nedvejodamas įmeta įrenginį į vandenį. Labai greitai sulaukiu atsakymo: „Gerai, kitą kartą mes jį pervažiuosim automobiliu!“

Pirmieji įspūdžiai medžioklėje

Liepos pabaigos planas aiškus: dar prieš ančių medžioklės sezono atidarymą reikia suspėti nuvažiuoti į medžioklę ir išbandyti du įdomius įrankius. Vienas jų – galingas Pulsar Merger LRF XL50, kitas – kompaktiškas termovizinis monoklis Pulsar Axion 2 LRF XQ35 PRO. Šį kartą dėmesį sutelksime į Axion.

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Medžioklėje daugiausia dėmesio skyrėme šernams, nes reikia užkirsti kelią žalai, tačiau medžioti leidžiama ir stirninus bei tauriųjų elnių jauniklius. Krepšyje guli jau prieš dieną paruoštas Axion, kuris, mano nuostabai, nuo nulio iki maksimumo įsikrovė itin greitai. Pats įkrovimas elementarus – akumuliatoriaus išimti nebūtina, tereikia prijungti įrenginį prie laido ir įkišti į elektros lizdą.

Pirmą vakarą pasirinktas medžioklės bokštelis, o tiksliau – kopėčios, stovi vidury plataus javų lauko, atremtos į storas apatines ąžuolo šakas. Sėdimoji vieta gana siaura, o daiktų palyginti daug. Kol įsitaisinėjau, vienu metu švystelėjo mintis, kad nebūtų gerai ką nors iš tos visos mantos netyčia numesti ant žemės. Pirmuoju bandymu išvysti kokio nors padaro nepavyko, javų laukai pasirodė visiškai tušti ir tylūs.

Pats monoklis lengvas, patogiai telpa net ir palyginti smulkiame delne. Priekinis objektyvo dangtelis netabaluoja, jį galima magnetu pritvirtinti prie riešo dirželio – gal ir smulkmena, bet maloni. Prietaiso viršuje yra keturi mygtukai ir dar vienas, skirtas tolimačiui. Paspaudus ir palaikius nuspaustą vidurinį mygtuką tarp dviejų rodyklių ekrane pasirodo išplėstiniai nustatymai, kur galima rinktis iš aštuonių spalvų režimų. Dėl įdomumo išbandžiau visus, bet netrukus iš įpročio grįžau prie White Hot, kuriame šilti daiktai švyti baltai.

Smūgio testas – neplanuotas, bet naudingas

Prieš keletą metų ruošdamasi medžioklei ant stalo krašto buvau palikusi žiūronus. Su mintimi, kad tai bus paskutinis daiktas, kurį paimsiu eidama pro duris. Viskas buvo gerai, kol ant stalo neužšoko katinas… Katinas, kuris aiškiai nemėgsta objektų gundančiai arti stalo krašto. Vienas stumtelėjimas, ir žiūronai su trenksmu nusivertė ant žemės.

Greitomis apžiūrėjus korpusą, atrodė, kad viskas gerai. Vėliau, jau sėdėdama bokštelyje, supratau, kad situacija liūdnesnė, nei pasirodė iš pradžių, – vienas iš lęšių buvo neberyškus, o atidžiau apžiūrėjus korpusą, okuliaras pasirodė šiek tiek išsikreipęs. Parduotuvės remonto dirbtuvės, kiek galėjo, ištaisė defektą, tačiau ne iki galo. Nuo to karto stengiuosi tinkamai prižiūrėti visus optinius įrenginius, bet ne visada viskas klostosi taip, kaip norėčiau.

Viskas buvo gerai, kol ant stalo neužšoko katinas… Katinas, kuris aiškiai nemėgsta objektų gundančiai arti stalo krašto. Vienas stumtelėjimas, ir žiūronai su trenksmu nusivertė ant žemės.

Jau buvo praėjusi maždaug valanda sėdint po ąžuolo vainiku, bet, nepaisant planuoto testo, laukuose nebuvo nė gyvos dvasios. Dažniausiai optinius prietaisus kabinu ant kaklo, kad nereikėtų galvoti, kur juos dėti. Axion gamintojas pasirūpino dirželiu prietaiso šonuose, kuriuo galima monoklį tvirtinti tik ant riešo. Jei norisi pasikabinti jį ant kaklo, prietaisą reikia įdėti į rankinę su ilga juosta. Rankinė tuo metu atrodė nereikalingas priedas, todėl, kai prietaisu nesinaudojau, pasidėjau jį ant kelių. Vos spėjau pagalvoti, kad kuo greičiau reikėtų susirasti kokią nors virvelę, kuri nors laikinai galėtų pasitarnauti kaip dirželis, kai pajutau, kad monoklis išslysta man iš glėbio ir krinta ant žemės. Velnias! Taip, Axion guli ąžuolo papėdėje, nukritęs per porą dešimčių centimetrų nuo didelio akmens, bet, laimei, jo nekliudęs.

Atsikvėpti galėjau tik apžiūrėjusi korpusą, patikrinusi vaizdą bei funkcijas ir padariusi išvadą, kad šį kartą atsitiktinis šoko testas baigėsi gerai. Vizualiai defektų nėra, objektyvas sveikas, vaizdas toks, koks buvo, tolimatis veikia, mygtukai veikia be problemų. Išvados? Jei papildomam saugumui užtikrinti nėra kaklo dirželio, tai bent jau gelbsti patvarus magnio lydinio korpusas – prietaiso tvirtumo garantija. Irgi gerai!

Vaizdo kokybė

Jau gerokai pritemus pagaliau pasirodė kažkas, į ką galima pažiūrėti. Iš krūmų vienoje lauko pusėje trumpai išniro šerniukas, kuriam iš paskos netrukus atsekė usūrinis šuo, kuris išbaidė baikštų paršiuką. Tačiau trumpo pasirodymo pakako pirmajam įspūdžiui apie vaizdo kokybę susidaryti. Vaizdas pakankamai geras, kad suprastum, kas brenda per javus. Kuo arčiau gyvūnas, tuo daugiau detalių galima įžiūrėti. Ryškumą reikia reguliuoti priklausomai nuo atstumo nuo gyvūno. Žinoma, vaizdo kokybės požiūriu sunku lyginti su šalia padėtų Merger žiūronų vaizdu, bet tai visai nebūtina. Abu prietaisai atstovauja skirtingoms kainų kategorijoms ir yra naudojami skirtingiems tikslams.

Axion dėl savo mažumo galėtų labiau tikti medžioklei sėlinant, kai daugiausia reikia tik nustatyti gyvūno buvimo vietą ir nesinori su savimi nešiotis nereikalingo svorio. Mažą monoklį taip pat galima patogiai įsidėti į kišenę. Kaip pabrėžė Ieskaties.lv atstovas, patobulintas šio prietaiso jutiklio terminis jautrumas (NETD < 25 mK). Paprastais žodžiais tariant, monoklis geba aplinkiniame fone atskirti mažesnius nei 25 milikelvinai temperatūros skirtumus. Taigi bus įmanoma įžiūrėti ragus ir jis puikiai veiks net ir tvyrant rūkui bei lyjant. Žiūrint tamsoje vertėtų nustatymuose sureguliuoti vaizdo ryškumą ir kontrastą, kad prie tamsos pripratusi akis nebūtų akinama.

Tolimatis

Siūlomi du šio prietaiso modeliai – su įmontuotu lazeriniu tolimačiu arba be jo. Šiuo atveju buvo išbandytas monoklis su tolimačiu, kuris pasirodė esantis labai naudingas. Atsižvelgiant į tai, kad šį kartą medžioklė vyko svečiuose pas kitą kolektyvą, tolimatis, nepriklausomai nuo apšvietimo sąlygų, padėjo tiksliai orientuotis aplinkoje, suprasti, kaip toli yra pamiškė ar kitas objektas. Tai atliekama dviem režimais – standartiniu ir scan režimu.

Įjungus tolimatį standartiniu režimu ekrano viduryje atsiranda raudonas rėmelis, kurį reikia nutaikyti į norimą objektą ir dar kartą paspausti tolimačio mygtuką. Scan, arba nuskaitymo, režimu tą patį mygtuką reikia laikyti nuspaustą ir atstumas pakaitomis matuojamas iki visų objektų, ant kurių yra uždėtas raudonasis rėmelis. Kaip nurodo gamintojas, atstumą galima matuoti iki kilometro ± vieno metro tikslumu.

Akumuliatoriaus veikimo laikas

Nors gamintojas žada 11 valandų veikimo laiką, žinoma, kad dėl viso pikto bet kurį šiluminį prietaisą kaskart prieš medžioklę reikia įkrauti, kad neatsitiktų taip, jog svarbiausiu momentu akumuliatorius paves. Taupant energiją, kol šviesu ir aplinką stebint akimis, monoklis gali būti visiškai išjungtas ir prireikus įjungtas.

Tamsoje, įrenginio nenaudodama, palieku jį įjungtą budėjimo režimu. Šį kartą sunku vertinti tikslų tikrąjį akumuliatoriaus veikimo laiką, nes stebėjimui pakaitomis naudojau du prietaisus. Vis dėlto aišku tai, kad vieno vakaro medžioklei visiško įkrovimo daugiau nei pakanka.

Nuotraukų ir vaizdo įrašų iškėlimas

Monokliu galima filmuoti ir fotografuoti. Tai geras būdas užfiksuoti ir išsaugoti stebėjimus. Failams į išmanųjį įrenginį eksportuoti buvo sukurta speciali programėlė Stream Vision 2. Ją galima nemokamai gauti tiek Google Play, tiek Apple App Store. Įdiegus monoklyje reikia aktyvuoti belaidžio interneto funkciją ir telefoną prijungti prie monoklio belaidžio interneto tinklo.

Programėlėje yra galimybė ne tik peržiūrėti ir parsisiųsti užfiksuotus failus, keisti nustatymus, bet ir realiu laiku prietaise stebėti, kas vyksta. Tai gali praversti medžiojant dviese, jei abu medžiotojai turi tik vieną termovizorių. Failus galima iškelti ir į kompiuterį, tačiau tuomet prietaisą reikės prijungti prie kompiuterio rinkinyje pridėtu USB Type-C laidu, o jo ekrane turi būti pasirinkta Memory card parinktis.

Išvados

Galų gale per du vakarus pavyko apžiūrėti šerną, usūrinį šunį, lapę, porą kiškių ir daugybę elnių. Skirtingų dydžių gyvūnai skirtingais atstumais, todėl buvo galimybė ir tolimačiui pademonstruoti savo galimybes. Neplanuotas smūgio testas – skrydis iš medžioklės bokštelio – įveiktas garbingai! Deja, nebuvo nei lietaus, nei rūko, todėl negalėjau įvertinti jutiklio pajėgumų tokiomis sąlygomis.

Prietaisas nedidelis, jį galima laikyti automobilio daiktadėžėje, todėl tamsoje važinėti po medžioklės plotus daug įdomiau. Apskritai šis termovizorius galėtų būti geras pasirinkimas tiems, kurie žvalgosi biudžetinės klasės link, bet ir nori gauti jau žinomą Pulsar kokybės lygį.

Pliusai:
– Kaina
– Dydis ir svoris
– Atsparumas vandeniui, smūgiams
– Dideli mygtukai, kuriuos lengva apčiuopti ir atskirti net tamsoje
Minusai:
– Kainą atitinkanti vaizdo kokybė
– Padidinus vaizdą pastebimai prastėja jo kokybė
– Trūksta dirželio pasikabinti ant kaklo

Specifikacijos
Vaizdo didinimas: 2–8 k.
Objektyvas: F35/1.0
Maksimalus veikimo atstumas, m: 1300
Tolimačio fiksavimo atstumas, m: 1000
Saugos lygis: IPX7
Svoris: 350 g
Siūlo: Ieskaties.lv

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv