Medžioklės reikmenys

Derva šernams – kaip valerijonai katėms0

Nuotrauka: Linda Dombrovska

Jau seniau esame kalbėję ir rašę apie dervą. Prieš keletą metų jau darėme vieną bandymą, deja, pasibaigusį nesėkmingai. Viename ankstesnių numerių publikavome mūsų kolegos Vokietijoje Magnuso Pleco pasakojimą apie tai, kaip panaudojus dervą ir įrengus briedžiams bei šernams purvo vonias, buvo sukurtas SPA miško gyvūnams.

Dažnai girdėjome apie tai, kad Vakarų Europoje šernams vilioti naudojama daug buko medienos dervos, tačiau abejojome, ar tai suveiktų ir mūsų miškuose. Maždaug prieš šešerius metus pirmą kartą išmėginau viliojimą derva, tačiau atėjo tik lapė ir apšlapino medį. Tai ir buvo vienintelė reakcija į dervuotą medį. Vėliau kilo afrikinis kiaulių maras ir šernai keletui metų praktiškai išnyko. Pernai šernų pasirodė vėl, net pavyko vieną sumedžioti. Tuomet ir prisiminiau, kad reikėtų vėl pamėginti panaudoti dervą. Šį kartą pasirinkau Lietuvoje gamintą pušų dervą More Resin, kurią išbandyti davė Outdoorexperts.lv.

Dervos testas

Dervą tepiau ant vieno medžio gana atviroje vietovėje, tačiau greitai supratau, kad ši vieta šernams nepatiks ir į šią pusę jie net nežiūrės. Tuomet, tarsi nuojautos vedama, pasirinkau juodalksnį greta šernų tako. Čia dažnai mačiau jų pėdsakų. Medis buvo apie 30 metrų nuo šėryklos, taigi netoli šernų lankomos vietos.

Video. Derva šernams – kaip valerijonai katėms

Medį nutepiau storu dervos sluoksniu. Reikia pripažinti – kvapas labai intensyvus. Tepti reikia teptuku, bet patariu mūvėti gumines pirštines, nes tepalui patekus ant rankų ilgai nenuplausite ir kvepėsite dramatiškai… Taip pat, jei dervos kur išsipiltų – automobilyje ar ant grindų, – kvapas išliktų ilgai! Taigi, atsargiai ištepiau medį gana storu sluoksniu. Pastačiau vaizdo kamerą maždaug 5 metrų atstumu, nustačiau ir fotografavimo, ir filmavimo režimus.

Po savaitės atvykau pasižiūrėti, kas ten vyko, ir pamačiau nuostabių dalykų!

Šernai siautėjo – medis nubraižytas iltimis, žemė išrausta. Akivaizdu, kad šioje vietoje šernai buvo ypač aktyvūs. Nuotraukos ir vaizdo įrašai nustebino: prie derva nutepto medžio šernas atsirado vos po keleto valandų. Šernai čia buvo aktyvūs kiekvieną dieną: pirmiausia patinas, po to patinų pora, o vėliau – visas šernų pulkas. Vietose, kur derva nulašėjo ant žemės, šernai voliojosi ir trynė pasturgalius.

Sąžiningai sakau: nieko panašaus nesitikėjau. Atnaujinau dervos sluoksnį, sutvarkiau kamerą ir palikau viską ramybėje dar savaitei. Tada paaiškėjo, kad šernai ir toliau rinkosi šioje vietoje ir elgėsi tarsi savo SPA. Patyrę medžiotojai sakė, kad tokiu būdu šernai bando atsikratyti ektoparazitų. Mūsų platumose įprastai gyvūnai trinasi į eglių kamienus, nes ten esama sakų, tačiau jie mielai pasinaudoja ir derva.

Be to, nutiko ir toks dalykas – dervos turbūt pateko ir ant kameros, kuri dėl geresnio vaizdo buvo pritvirtinta gana žemai. To pasekmė – šernai nuplėšė kamerą nuo medžio, atidarė, sugraužė baterijas, kamerą jie praktiškai sunaikino. Gerai, kad bent SD kortelėje išliko paskutiniai įvykiai.

Aišku, kad derva veikia, tačiau reikia tam tikrų sąlygų, kad šernai ja susidomėtų. Atradę dervingą medį, jie reaguoja kaip katinai į valerijonus – tarsi visiškai pamišę.

Patarimai naudojant dervą:

Susiję straipsniai

– Jei teritorijoje yra šernų, tuomet yra ir vilčių sulaukti jų prie dervuoto medžio.
– Dervuotą medį paruoškite šalia gyvūnų tako, jiems įprastoje vietoje.
– Rekomenduojama gyvūnų tokioje vietoje nemedžioti, tebūna tai rami jų poilsio vieta. Čia galima įrengti vaizdo kamerą – juokingi įrašai ir nuotraukos garantuotos.
– Kamerą geriau įrengti tokiame aukštyje, kad šernai nepasiektų.
– Dervą tepkite mūvėdami gumines pirštines – taip apsaugosite rankas. Intensyvų dervos kvapą sunku nuplauti.
– Pasirūpinkite, kad derva neištekėtų iš pradarytos pakuotės.
– Dervuotą medį paruoškite netoli viliojimo vietos. Tuomet šernai eis ėsti gardumynų, o kartu aplankys ir savo „grožio procedūrų“ vietą.
– Galima rinktis bet kurį medį, tačiau patirtis rodo, kad alksnis tinka geriausiai.
– Nepamirškite, kad pasirinktas medis bus suniokotas – iltimis bus nulupta žievė, išraustos šaknys. Geriau rinkitės menkavertį medį.
– Iš karto įsigykite didesnį kiekį, nes dervą teplioti teks reguliariai.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.