Patirtis

AAD: Egzotikos troškimas – pražūtis laukiniams gyvūnams0


Vilko ir šuns hibridas. Atkreipkite dėmesį į akių spalvą
Vilko ir šuns hibridas. Atkreipkite dėmesį į akių spalvą
Nuotrauka: AAD

Aplinkosaugininkai, aiškindami laukinio gyvūno hibrido sąvoką, sako, kad tai toks gyvūnas, kurio ankstesnėse kartose buvo vienas ar daugiau kryžminimosi su kitos rūšies gyvūnu atvejų. Kodėl negalime laikyti šių gyvūnų namie? Ir kodėl toks gyvūnas gali kelti grėsmę?

Laukinis gyvūnas hibridas – kas jis?

Ne kartą esame girdėję apie invazinių gyvūnų žalą mūsų ekosistemoms ir dėl ko tokius gyvūnus, deja, reikia naikinti. Tačiau, aptardami invazinius gyvūnus, per mažai dėmesio skiriame laukiniams gyvūnams hibridams.

Tai gyvūnai, kurių ankstesnėse keturiose kartose buvo vienas ar daugiau kryžminimosi su kitos rūšies gyvūnu atvejų. Tai vienas pavyzdžių, kai žmogaus kišimasis į natūralią aplinką padaro žalą.

„Žmonės, norėdami išgauti egzotiškesnės išvaizdos augintinius kates ar šunis, juos kryžmina su laukiniais gyvūnais. Pavyzdžiui, norint pagerinti medžioklinio šuns medžioklės instinktą, šuo buvo kryžminamas su vilku. Norint turėti egzotiškos išvaizdos katę, naminė katė buvo kryžminama su servalu“, – sako Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Dalia Černevičienė.

Kaip teigia aplinkosaugininkė, tai tik keli pavyzdžiai, kai žmonės, siekdami kryžminti skirtingų rūšių gyvūnus, fantazijai leidžia lietis į valias.

„Be šunų ir kačių, žmogus taip pat kryžmina skirtingų rūšių paukščius. Kartais tokiam elgesiui nėra paaiškinimo, pasaulyje užfiksuota atvejų, kai dėl žmogaus užgaidos buvo kryžminami liūtai su tigrais bei jaguarais, ir tik tam, kad būtų patenkintas žmogaus noras turėti dar nematytą gyvūną. Apmaudu, kad egzotikos troškimas tampa nuosprendžiu – tokiais atvejais gyvūnai užmigdomi“,– sakė D. Černevičienė.

Hibridų laikymas namuose – ar verta rizikuoti savo kailiu?

Susiję straipsniai

Pasak aplinkosaugininkų, hibridų veisėjai tikina, kad tokie gyvūnai labai draugiški, socializuoti ir niekuo nesiskiria nuo naminių. Tačiau, įsigijus gyvūno hibridą, tik laiko klausimas, kada „išlįs“ laukinio gyvūno prigimtis. Dažnu atveju tokie augintiniai draugiški būna tik jauni, o sulaukę lytinės brandos pradeda rodyti savo įgimtas savybes.

Plačiau skaitykite Aplinkos apsaugos departamento svetainėje

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.