Patirtis

VIDEO. Šiaurietiška elnių medžioklė su laikomis0

Nuorauka: iš asmeninio archyvo

Tekstas: Mindaugas Jablonskis, advokatas

Šio lapkričio šeštadienį Vilniaus-Eitminiškių medžiotojų klubas pakvietė į medžioklę su varovais ant sniego, kandant šaltukui. Klubo prezidentas Dainius Skukauskas ir medžioklės vadovas Saulius Raginis priminė visiems saugaus elgesio medžioklėje reikalavimus, pranešė, kiek elnių ir briedžių bus medžiojama.

Pirmuoju varymu elnias išsisuko per medžiotojų flangą, o per kitą sumedžiotas atrankinis elnias. Keturios laikos pėdsakais surado elnią pelkėje. Elnias buvo įlūžęs už 30 metrų nuo kranto. Ledas plonas, kuris šunis dar išlaiko nelūždamas, bet medžiotojai lūžta ant ledo iki juosmens dar prie kranto. Vadovas nusprendė padaryti dar vieną varymą ir tuo metu galvoti, kaip organizuoti ir traukti elnią.

Kol sumedžiojome šerną, vietiniai medžiotojai pasiskolino storo putplasčio plokštę, ant kurios atsigultų medžiotojas, ir lengvo aliuminio kopėčias, kurios būtų apsnigtu ir nelygiu ledu slystančių rogių pagrindas putplasčio plokštei bei ant jos gulinčiam medžiotojui. Kad, kaip skeletone, gulėdamas ant pilvo veidu žemyn, medžiotojas galėtų irtis balos ledu ir valdyti „rogutes“ rankomis kaip Kanados indėnas.

Elnio medžiotojas J. Rimpa medžiotojų buvo nominuotas pirmuoju rogutininku-skeletonininku, nes jis sumedžiojo, be to, atitiko lengvo svorio kategoriją neįlūžti, pričiuožti prie eketės ir užmesti lasą ant elnio ragų. Bandymas pavyko, lasas iš skeletonininko pozos buvo užmestas ant elnio rago, tik parčiuožus link kranto autorius paskutiniu žingsniu įlūžo prie pat kranto kupstų iki juosmens. Teko iš ledinio vandens traukti mūsų pirmąjį rogutininką, kuris ant kranto keitėsi peršlapusias savo kelnes, pasiskolinęs jas iš dvejas kelnes dėvėjusio medžiotojo.

Prasidėjo traukimas, bet vienas elnio ragas palindo po ledu ir mūsų lasas nutrūko bandant jį pralaužti. Į trasą buvo išsiųstas antras rogutininkas, bet bandant kirviu prakirsti ledo trasą link kranto rogutės ir lengva svorio kategorija nepadėjo. Medžiotojas įlūžo ir tapo „plaustininku“ su skęstančiomis kopėčiomis ant plausto tarp ledo lyčių. Vargais negalais kaip ledlaužis su kirvuku ant plausto medžiotojas padarė atviro vandens trasą per ledą iki kranto.

Raguotas elnias buvo viso medžiotojų kolektyvo raumenų jėgomis ištrauktas ant balos kranto. Čia vėl pasikartojo paskutinio žingsnio iššūkis – medžiotojas vėl įlūžo prie pat kranto, todėl jam vėl teko ieškoti sausų kelnių. Galiausiai partemptas ne vieną šimtą metrų jaunuolynu ir mišku iki kelio, netekęs rago atšakos, elnias buvo įkeltas kelionei į medžioklės bazę.

Labai svarbų varovų ir pėdsekių vaidmenį užėmė šunys – keturios laikos. Laikos priskiriamas špico ir primityviojo tipo šunims. Primityviojo tipo medžiokliniai šunys natūraliai labai sumanūs, savarankiškesni, atsargesni, aršesni medžioklėje, jų elgesys medžioklėje dažnai primena vilkų ar laukinių šunų elgesį. Šio tipo šunys kilę iš regionų, kur klimato sąlygos yra gana ekstremalios (labai karšta arba šalta), kur žmogus labai mažai pakeitė šunų elgesį. Iki šiol vyksta ginčai dėl Europos laikų šunų kilmės, nes jos panašios į karelų lokines laikas (angl. Karelian Bear Dog).

Primityviojo tipo medžiokliniai šunys natūraliai labai sumanūs, savarankiškesni, atsargesni, aršesni medžioklėje, jų elgesys medžioklėje dažnai primena vilkų ar laukinių šunų elgesį medžioklėje.

Nors Sovietų Sąjungos ir Suomijos karo 1939–1944 m. sovietai nelaimėjo, o Suomija neteko dalies Karelijos, karelų ir kitų finougrų (Komijos, čeremisų, chantų, mansių) laikų pripažinimas nebeatitiko sovietinės šovinistinės politikos kitų tautų atžvilgiu. 1946 m. sovietiniai propagandiniai kinologai iš Karelijos ir Komijos laikų, sumaišytų su mansių ir chantų laikomis (Vakarų Sibiras), išvedė „rusų europinę laiką“.

Tai atitiko Sovietų Sąjungoje buvusią tradiciją, pagal kurią, sumaišius finougrų, Altajaus, tiurkų, Jenisiejaus ar kitų tautų šunis ir ištrynus kitų tautų kinologijos istoriją, išeina „rusų europinė laika“. Gaila, kad šios manipuliacijos su laikomis iki šiol nepastebi laikų savininkai, bet gal karas Ukrainoje pradės laikų kilmės „desovietizaciją“ kinologų organizacijose ir nebus atkartojama sovietų kinologų propaganda medžioklės ir šunininkystės knygose.

Susiję straipsniai

Nepaisant istorinių eksperimentų, karelų ir kitų finougrų kilmės medžiokliniai šunys pademonstravo puikias pėdsekių savybes ir surado elnią. Valio laikoms!

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.