Patirtis

TOP 10 savivaldybių, kuriose sumedžiota daugiausiai vilkų!0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Aplinkos ministerijos svetainėje skelbiama informacija, sumedžioti 282 vilkai. Vadinasi, visas šiam medžioklės sezonui skirtas limitas išnaudotas.

Vilkų medžioklė buvo sėkminga 49 rajonuose.

Daugiausiai vilkų sumedjiota:
1. Ukmergės 19
2. Ignalinos rajonas 13
3. Kėdainių 11
4. Vilniaus 11
5. Varėnos 11
6. Anykščių 11
7. Panevėžio 10
8. Rokiškio 10
9. Utenos rajonas 10
10.Varėnos 10

Sumedžioti vilkai 2022-10-15 – 2023-02-28

Priminsime, kad šį sezoną aplinkos ministro įsakymu vilkų limitas buvo padidintas iki 282 individų. Sprendimas pagrįstas mokslininkų tyrimais, pėdsakų sniege ir gyvūnų stebėjimo statistika!

Vilkų tyrimo santrauka. 2021–2022 metų medžiokles sezonas

Šiemet jau ketvirti metai iš eilės, kai buvo atliekami visų sumedžiotų vilkų genetiniai, amžiaus ir reprodukcijos tyrimai bei analizuojami ir apibendrinami žiemos apskaitų pagal pėdsakus sniege ir visus metus į biomon.lt sistemą registruojamų pranešimų duomenys. Nuoseklaus darbo dėka mes turime nebe momentinį vienų metų rezultatą, o jau galime pradėti įžvelgti tendencijas. Taigi, pastaraisiais metais atliekami vilkų populiacijos genetiniai, amžiaus, reprodukcijos ir pasiskirstymo tyrimai rodo stabilią arba gerėjančią populiacijos būklę.

Norisi pasidžiaugti kasmet sklandžiai vykstančiu sumedžiotų vilkų mėginių surinkimo procesu. Medžiotojai labai atsakingai žiūri į šią pareigą-prievolę ir saugo sumedžiotų vilkų mėginius iki pasibaigus sezonui tyrėjai atvažiuoja jų pasiimti. Tokiu būdu kasmet yra surenkama praktiškai beveik visa galima imtis (lentelė 1).

Problematiškiausiu mėginiu vis dar tebėra vilko patelės gimda. Tiesa, kasmet vis didėja teisingai išimtų gimdų dalis. Pastarąjį sezoną teisingai buvo paimta 66,7% gimdų (palyginimui prieš tai buvusį sezoną teisingai buvo paimta 48,7%) (1, 2 pav.). Tarp netikslumų dažniausiai pasitaiko, kai būna paimta tik dalis gimdos (18,4% atvejų) bei, kai paimti kiti vidaus organai (14,9%), dažniausiu atveju vietoj gimdos paimama šlapimo pūslė.

Išanalizavus tinkamai ir dalinai išimtas 2021–2022 metų medžioklės sezone sumedžiotų patelių gimdas, vis dėlto galime daryti kai kurias išvadas. Apžiūrėjus visas (n=4), įskaitant ir dalinai išimtas, antramečių jauniklių patelių gimdas, galima konstatuoti, kad jos jauniklių dar nebuvo turėjusios. Tai patvirtina ir trijų praėjusių sezonų tyrimų rezultatus, kad mūsų gamtinėmis sąlygomis savo pirmąją žiemą jauniklės rujoje nedalyvauja.

Iš tinkamai išimtų 18 suaugusių (amžius 2–7 metai) patelių gimdų nustatyta, kad 7 patelės pavasarį buvo vedusios jauniklius. Gimdose matėsi, kad būta dviejų, keturių, septynių (dviejose gimdose), aštuonių (dviejose gimdose) ir vienuolikos embrionų.

Susiję straipsniai

Apžiūrėjus tinkamai ir dalinai išimtas suaugusių patelių gimdas (n=24), galima teigti, kad 45,8% patelių 2021 metų pavasarį buvo vedusios jauniklius. Palyginimui šis rodiklis su praėjusiais sezonais, kuomet buvo ištirta, kad 2020 metų pavasarį jauniklius vedė 32% patelių, 2019 metų pavasarį – 70% patelių, o 2018 metų pavasarį – 50% patelių. Toliau

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.