Šunys

Taupymas kartais reiškia mirtį! Šunų apsauga nuo erkių pernešamų ligų0


Medžiokliniai šunys
yra rizikos grupėje
Medžiokliniai šunys yra rizikos grupėje
Nuotrauka: Kataryna Šterna

Vis dažniau pasigirsta atvejų, kai šuo miršta nuo erkių pernešamų ligų. Gyvūnas miršta per keletą dienų, nepadeda net kraujo perpylimas. Mirtinos erkių pernešamos šunų ligos jau pasiekė ir Lietuvą bei Latviją. Tai neįvyko staiga. Priežastys tos pačios, kaip ir kitų invazinių rūšių plitimo – klimato pokyčiai, globalizacija ir kiti veiksniai.

„Anksčiau mus mokydavo, kad erkės perneša įvairias ligas, įskaitant ir mirtinas šunims, tačiau jos esą išplitusios tik pietinėse šalyse. Dabar šios ligos pasiekė ir mus. Daugelis jau girdėję apie šias ligas, bet verta priminti dar kartą. Būna daugiau ar mažiau chroniškų, sunkiau nustatomų ligų. Tai Laimo liga, anaplazmozė, erlichiozė ir kitos erkių pernešamos ligos. Grėsmingiausia jų yra babeziozė. Pavasarį, erkių aktyvumo pradžioje, ši liga atima gana daug šunų gyvybių“, – sako daugelio metų patirtį turintis veterinarijos gydytojas iš Latvijos Dzintaras Tidas.

Gydytojas aiškina, kad babeziozę sukelia eritrocitus pažeidžiantis parazitas – vienaląstis, įsiskverbiantis į raudonuosius kraujo kūnelius, ypač greitai besidauginantis ir juos suardantis.

Erkės iš arti

Dar kartą apie babeziozės simptomus

Klinikiniai požymiai ir ligos sunkumas priklauso nuo babeziozės rūšies ir šuns imuninės sistemos. Ligos eiga susijusi su eritrocitų naikinimu bei karščiavimu – kaip atsaku į ligą. Dažniausiai gyvūno šeimininkai pastebi, kad šuo tapo apatiškas, daugiau guli, atsisako ėdalo, taip pat pastebi tamsesnės spalvos, šiek tiek rudą šlapimą. Būdinga padidėjusi temperatūra ir anemija. Kiti požymiai priklauso nuo to, kurios organų sistemos paliestos ligos. Pagrindinė eritrocitų funkcija yra deguonies tiekimas į organus ir audinius, o babeziozės atveju šių kraujo kūnelių mažėja, todėl antrinis ligos poveikis yra deguonies badas audiniuose ir organuose. Nuo to, kuris organas bus labiau pažeistas, priklausys ir ligos simptomai.

„Pavyzdžiui, žuvusių eritrocitų apvalkalai gali užkimšti inkstų membranas ir sukelti ūmų inkstų nepakankamumą. Todėl vienas babeziozės simptomų – geltona gleivinė. Apskritai liga labai ūmi. Nuo pirmųjų simptomų gali praeiti pora dienų ir šuns nebepavyks išgelbėti, – pasakojo veterinarijos gydytojas ir pabrėžė: jei yra nors mažiausių įtarimų dėl galimos babeziozės, bet kuriuo paros metu būtina vykti pas veterinarą, gal net gydymo reikėtų reikalauti nelaukiant tyrimų rezultatų. – Jei babeziozės tyrimų atsakymai vėluoja, šuo jau gali būti ant mirties slenksčio ir išgelbėti jo nepavyks. Tai neįtikėtinai sparti liga, svarbi kiekviena valanda.“

Veterinarijos gydytojo teigimu, šiuo metu negalime naudoti priemonių, sunaikinančių kas trečią erkę, ar vaistų, efektyvių dviem trečdaliais atvejų. „Mūsų laikais kiekviena erkė šuniui gali būti lemtinga, todėl vaistai turi atbaidyti ar nužudyti visas erkes iš karto“, – sakė D. Tidas ir paaiškino kalbantis apie kokybiškus antkaklius, veiksmingas tabletes ir gerus lašiukus.

Savo augintinio saugai užtikrinti nepakaks vien pinigų. Renkantis priemonę, būtina įvertinti įvairius aspektus.

Šuns vilna

Ilgaplaukiams šunims su vešlia pavilne antkakliai netiks. Jie nesiekia odos ir juose esančios priemonės veiksmingumas nebus šimtaprocentinis.

Šuns dydis

Rinkitės tinkamo dydžio antkaklį. Įprastai jie siūlomi pagal svorio kategoriją. Mažesni – pigesni, bet netinkamo dydžio antkaklis nuo erkių visiškai neapsaugos.

Priemonės veikimo laikas

Tabletės ir lašiukai veikia gana trumpai – nuo trijų iki penkių savaičių. Taip pat ir daugelis antkaklių veikia mėnesį ar du. Reikia nepamiršti ir to, kad priemonė nepradeda veikti iš karto. Greičiausiai veikti pradeda lašiukai, vėliausiai – antkakliai. Artėjant numatyto veikimo laiko pabaigai, mažėja ir apsauga.

Galimybės reguliariai atnaujinti apsaugą

Jei gyvenate kaimiškoje vietovėje ir neturite galimybių reguliariai įsigyti priemonių nuo erkių, geriau rinkitės ilgiau veikiančią apsaugą.

Taupyti negalima!

Viena efektyviausių priemonių nuo erkių yra antkakliai Foresto. Gamintojo nurodomas veikimo laikotarpis – nuo septynių iki aštuonių mėnesių, tačiau patirtis rodo, kad dirželis veikia visus metus. Tai vienas brangiausių antkaklių: kainuoja 30–55 eurus, priklausomai nuo pardavėjo ir šuns dydžio.

Alergijos

Kai kurie šunys ar net veislės gali būti jautrūs preparatams nuo erkių. Pradėję naudoti naują priemonę nuo erkių, rūpestingai stebėkite šuns sveikatos būklę, jo elgesį. Alerginę reakciją parodys pleiskanos, kasymasis, odos bėrimai, ypač po antkakliu, išskyros iš ausų ir akių. Ūmios reakcijos atveju tai gali būti vėmimas, viduriavimas ir suprastėjusi bendra savijauta. Tačiau tokie rimti atvejai yra palyginti reti.

Susiję straipsniai

„Į visus šiuos dalykus reikia atsižvelgti. Taip pat nepamirškite individualių šuns organizmo savybių. Ta pati priemonė nuo erkių įvairiems šunims gali veikti skirtingai. Stebėkite savo šunį, įvertinkite, ar pasirinktas antkaklis, lašai ar tabletės veikia, kaip numatyta. Jei manote, kad priemonė neveikia, nekaltinkite gamintojo, tiesiog pakeiskite priemonės rūšį ar išbandykite kito gamintojo produktus“, – sakė veterinarijos gydytojas.

Naujasis žurnalo priedas jau prekyboje!

LA.lv