Medžioklės reikmenys

Šernų medžioklė. Viliojant0

Nuotrauka: iš archyvo

Tai dar viena medžioklės rūšis, kuria Baltijos šalyse praktiškai niekas neužsiima, išskyrus kelis entuziastus. Šioje medžioklėje medžiotojas užsimaskuoja ir šernus stengiasi prisišaukti. Šis medžioklės būdas bus sėkmingiausias ten, kur šernų populiacija pakankamai didelė, tačiau svarbu nepamiršti, kad jeigu vienąkart šerną šitaip apgausite, antrąkart jo prisivilioti nepavyks.

Keli gamintojai siūlo specialius trimitus šerno balsui pamėgdžioti: švedų Nordik Predator, taip pat vokiečių medžiotojas Klausas Demmelis ir medžiotojas su beveik 60 metų patirtimi Klausas Weisskirchenas. Abu vokiečių medžiotojai ne tik visiškai išmoko ir išvystė gyvūnų kvietimo meną, bet ir siūlo savo sukurtas vilbynes bei trimitus.

K. Demmelis mano, kad šernų kvietimas yra itin sudėtinga tema, dėl kurios ne visi medžiotojai sutaria. Daugelį metų vyko diskusijos apie tai, ar įmanoma balsu privilioti šernus. Buvo svarbu suprasti šernų socialinį gyvenimą ir jų „kalbą“, kad būtų sukurti įvairūs efektyvūs šaukimai. Aišku, kad šernai turi įvairių signalų, kuriuos galima naudoti ir viliojant. Pats K. Demmelis siūlo du trimitus: vienas mėgdžioja suaugusio šerno balsą, kitas – jauniklio. Na, o Nordik Predator siūlo vieno pobūdžio viliojimo priemonę.

Nuotrauka: iš archyvo

Trimitai yra ištraukiami, o tai leidžia reguliuoti balso toną. K. Demmelis skiria kelis signalus, kuriuos su jo sukurtais trimitais galima pamėgdžioti. Trimitą galima panaudoti medžioklėje tykant. Šernai paprastai labai atsargūs, bet ir smalsūs.

Tokiose situacijose galima pamėgdžioti šernų kontaktinį garsą, kai jie ėda ir bendrauja vienas su kitu. Galima pamėgdžioti tiesiog suaugusio šerno urzgimą arba jį maišyti su jauniklio mykimu, jeigu turite abu K. Demmelio trimitus. K. Demmelis pabrėžia, kad kriuksėti reikia protingai, darant pauzes. Taip pat jis nurodo, kad trimitą galima naudoti medžioklėje su varovais, greičiau su trikdymu. Jeigu jaučiate, kad artėja šernai, galite panaudoti trimitą, kad išviliotumėte juos iš krūmų į matomesnę vietą.

Po medžioklės su varovais, kai būrys išvaikytas, šernai naudoja kontaktinius garsus, kad vėl visi susiburtų. Šiuos garsus gali pamėgdžioti ir medžiotojas. Trimitą ir kvietimą galima naudoti ir ten, kur šernai ėda, pranešant, kad rasta ėdalo, neretai jie kovoja tarpusavyje dėl geresnio maisto. Tai privilios arčiau esančius šernus, kurie irgi norės gauti geresnį kąsnį. Įdomus būdas yra sujungti šernų trimitą su kiškio ar triušo mirties šauksmo vilbyne.

Šernai yra visaėdžiai, todėl gali ėsti ir mėsą. Žinoma, kad į lapės viliojimo vilbynę atsiliepia ir šernai, nes gaištančio kiškio garsai reiškia viena – ten yra maisto. Medžiotojas šiuo atveju gali maišyti šerno balsą su gaištančio triušio ar kiškio. Dar viena galimybė – mėgdžioti šerniuko nerimo šauksmus, kurie pritrauks šernų dėmesį.

Taip pat galima pamėgdžioti šerną per rują – tada jie irgi turi kelis variantus ir skirtingus balsus, kuriuos medžiotojas galėtų išmokti. Šernės per rują taip pat signalizuoja, kad yra pasiruošusios poruotis. Vis dėlto paprasčiau pamėgdžioti šerną, į kurio balsą ateis ir šernė su visa kaimene. Dar yra vienas signalas, kurio medžiotojui nereikėtų naudoti – įspėjamasis. Tai šernus atbaidys.

Internete yra įvairių vaizdo įrašų, kurie padės išmokti naudoti trimitą, įsiklausyti ir išmokti įvairių šernų viliojimo garsų.

Susiję straipsniai

Prisišaukimo pliusai:
– įdomus ir dinamiškas medžioklės būdas,
– galima prisišaukti šerną labai arti,
– naudojamas įvairiomis sąlygomis.
Prisišaukimo minusai:
– reikia žinių, kaip trimitus naudoti,
– šernai neatleidžia klaidų,
– reikia specialaus įrankio.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo vasario 2 d iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv