Medžioklės reikmenys

Pasaulio kalibrai. Trumpasis magnumas – .300 WSM0


 .300 WSM
.300 WSM
.300 WSM

Modernus, galingas, kai kurių vadinamas dramblių griovėju – .300 Winchester Short Magnum, trumpiau vadinamas .300 WSM. Tai yra vienas .30 kalibrų, tarp kurių yra ir tokie populiarūs kalibrai kaip .308 Win, .30-06 Springfield, .300 Winchester Magnum, taip pat daugelis kitų mums mažiau žinomų ir naudojamų kalibrų.

.300 WSM buvo sukurtas 2001 metais amerikiečių kompanijos Winchester, garsėjančios daugeliu pasaulyje itin populiarių ir gausiai naudojamų kalibrų. Bendras šovinio ilgis – 72,64 mm, tūtelės ilgis – 53,34 mm, kulkos skersmuo – 0,308 colio (7,62 mm), kas yra bendra visiems JAV .30 grupės šoviniams. Pagrindinis šio kalibro skiriamasis požymis yra tai, kad jį galima užtaisyti didesniu kiekiu parako, dedamo daug arčiau kapsulės, kad užsidegtų tolygiau. Praktikoje .300 WSM yra labai panašus į savo pirmtaką .300 Winchester Magnum, kuris buvo sukurtas perdarius .375 Holland & Holland tūtelę.

.300 WSM privalumas tas, kad jo balistiniai rodikliai yra beveik identiški .300 Winchester Magnum, bet jis dedamas į lengvesnį ginklą su trumpesniu lizdu. .300 WSM pasaulyje sėkmingai naudojamas briedžiams, rudosioms meškoms, vapičiams ir kitiems elniniams medžioti miškuose bei laukuose iš toli. .300 WSM naudojamas šaudymo nuo stalo su atrama (angl. benchrest) varžybose. Dar vienas šio kalibro privalumas – platus amunicijos pasirinkimas.

Skaičius .30 reiškia kulkos skersmenį – paprastai jis yra 0,30 colio, o tai yra tiksliai 0,762 cm. Todėl .30 laikomas ne vienu kalibru, o visa jų grupe, ir dažniausiai visiems šios grupės kalibrams tiks, pavyzdžiui, tas pats triukšmo slopintuvas.
Balistinis koeficientas žymi skriejančios kulkos gebėjimą įveikti oro pasipriešinimą.

Istorija

.300 WSM yra pirmasis Winchester trumpųjų magnumo kalibrų šeimoje, įvestas visai neseniai – prieš 15 metų. Pavyzdžiui, Remington žinomas dėl kalibrų 7 mm Remington Magnum ir .300 Remington Ultra Magnum, todėl Winchester pateikė savo atitikmenis – 7 mm Winchester Short Magnum ir .270 WSM.

.300 WSM įkvėpė atsirasti „laukines kates“ (angl. wild cat – oficialiai neregistruoti kalibrai) ir JAV kompanijos Dakota šovinius. Taip atsirado John Lazzeroni šoviniai – itin galingi magnumai, gaminami nuo 1990 metų. Pridurtina, kad bendrais bruožais WSM kalibrų šeimos pagrindas yra .404 Jeffrey tūtelė.

Tūtelės žalvaris .300 WSM buvo pagamintas taip, kad galėtų atlaikyti daug aukštesnį slėgį nei tradiciniai magnumai, leidžiant mažesnėje tūtelėje beveik padvigubinti .300 Winchester Magnum gamyklinius parako užtaisus. Galimybė naudoti šiuos gamyklinius šovinius, pasiekiančius didelį kulkos greitį, užuot patiems vargti užtaisinėjant šovinius, patraukė daugelį medžiotojų. Be to, Winchester siūlė lengvus, medžioklėje lengvai naudojamus ginklus. Vis dėlto daugumai medžiotojų patiko naujas šovinio dizainas ir galimybė eksperimentuoti.

Iš pradžių Winchester siūlė 9,7 g (150 greinų) kulkas, lekiančias 996–1005 m/s greičiu, ir 11,66 g (180 greinų) kulkas, skriejančias 905–917 m/s greičiu. Olin – Winchester amunicijos gamintojas – gamino labai patvarius, plačiai panaudojamus užtaisus.

Nuo 2001 metų .300 WSM per trumpą laiką išpopuliarėjo, ir jį tikrai galima vadinti viena Winchester sėkmės istorijų. Praktikoje jis naudojamas ir su lengvais, ir su sunkiais vamzdžiais įvairioms reikmėms.

Rodikliai

.300 WSM kūrėjams pavyko pasiekti tai, ko tikėjosi iš pradžių: .300 Win Mag greitį ir galimybę naudoti trumpesnį vamzdį. Ginklas sutrumpėjo beveik 6 cm: buvo galima naudoti 61 cm ilgio vamzdį, palyginti su 66 cm vamzdžiu, reikalingu norint šaudyti su .300 Win Mag. Vis dėlto įspėtina, kad nors .300 WSM atatranka yra lyg ir mažumėlę silpnesnė nei didesniojo brolio, realiai naudojant .300 WSM su lengvu ginklu reikia gerų šaudymo įgūdžių ir technikos, norint išlaikyti tikslumą.

Kalbant apie mažesnį ekipuotės svorį, pavyzdžiui, medžiojant sunkiomis, kalnuotomis sąlygomis, kai svarbus kiekvienas gramas, .300 WSM pranokti sunku. .300 WSM į taikinį dideliu greičiu geba nuskraidinti kone bet kokio svorio kulką ir užtikrinti maksimalią stabdomąją galią ir iš vidutinių, ir iš didelių nuotolių, leisdamas šauliui jaustis užtikrintai ir neieškoti specialios šaudymo technikos.

Atatrankai mažinti galima naudoti kompresorių ar garso slopintuvą, ir nors ginklas taps didesnis ir ilgesnis, tai bus labai efektyvus sprendimas, sumažinantis atatranką ir padarantis šaudymą malonesnį.

Didžiausias šio kalibro privalumas yra galimybė nukauti vidutinį ar stambų žvėrį iš esmės bet kokiu nuotoliu. Miškingose apylinkėse kalibro privalumas yra didelis kulkos greitis, sustabdantis gyvūną šaunant praktiškai bet kokiu rakursu į įvairias vietas. Pasaulio patirtis rodo, kad šio kalibro kulka Hornady A-Max yra efektyvesnė šaunant net iš toliau kaip 900 metrų. Tačiau tai nereiškia, kad reikia taip neetiškai eksperimentuoti. Tai tik parodo, kad su šiuo užtaisu galima efektyviai sustabdyti gyvūną kone iš bet kokio nuotolio.

Naudojant sunkesnes kulkas .300 WSM pirmtakas .300 Win Mag galėtų būti efektyvesnis, kartais net iki 60 m/s kulkos greičio, bet ir tai priklauso nuo užtaiso ir ginklo. Naudojant sunkias 13,6 g kulkas WSM gali jas paleisti 822 m/s greičiu, užtikrindamas gerą stabdomąją galią iš vidutinių nuotolių.

Amunicija

Winchester Olin siūlo 9,7 g kulką PowerPoint, kuri paleidžiama 996 m/s greičiu, Ballistic Silvertip (BST) – 1005 m/s, o Elite XP-3 – 1005 m/s. Ir PowerPoint, ir BST gerai tinka medžiojant mažesnius gyvūnus atviruose plotuose. PowerPoint balistinis koeficientas yra 0,294, bet dėl didelio greičio vamzdžio gale kulkos skriejimo trajektorija nėra labai lenkta, taigi išgaunama gera stabdomoji galia šaunant iš įprastų nuotolių.

Olin 11,66 g kulka Nosler Accubond geriau tinka gyvūnams, sveriantiems daugiau kaip 90 kg ir net iki 320 kg, nors specialistai nurodo, kad ji nėra labai patikima medžiojant stambius žvėris, nes patekusi į gyvūno kūną praranda daug masės. Vis dėlto Accubond puikiai paveikia elninius. Greičiausiai ši kulka nukauna, pavyzdžiui, iš 200 m, skriejant 792 m/s greičiu.

Toliau galime apžvelgti ir palyginti Lietuvoje plačiau naudojamus šovinius. .300 WSM Lietuvoje randame beveik visų žinomesnių firmų pavidalu.

Praktinis panaudojimas

Lietuvoje į magnumo kalibrus dažnai žiūrima su nepasitikėjimu, neva jie skirti tik drambliams Afrikoje medžioti. Iš tiesų jie medžiojami kitais kalibrais, o magnumo sviediniai suteikia daug platesnes galimybes ir efektyvesnį rezultatą įvairiausiems gyvūnams skirtingose situacijose.

Juk yra skirtumas, kai, pavyzdžiui, ta pati Norma Ecostrike 9,7 g .308 Win kulka iš 200 m pataiko į gyvūną 719 m/s greičiu ir 2511 J galia, palyginti su tokio paties gaminio .300 WSM kulka, kurios greitis iš 200 m yra 836 m/s, o energija – 3390 J. Be to, .308 Win kulka, prišaudyta iš 100 m, 200 m atstumu krinta 118 mm, o .300 WSM – 78 mm. Nėra net šnekos, kad .308 Win tokiu nuotoliu netinka efektyviai sumedžioti gyvūną.

Esmė ta, kad .300 WSM leidžia šauliui padaryti daugiau klaidų, bet tai nereiškia, kad medžiotojas gali būti aplaidus. Tiesiog saugumo pojūtis, šaunant iš 200 m su .300 WSM, yra didesnis nei su .308 Win. Čia ir yra pagrindinis niuansas, kodėl medžiotojai dažnai pasirenka magnumo kalibrus.

Artėja elnių ruja. Ką reikia žinoti apie medžioklę šiuo laikotarpiu?

Didžiausias magnumo kalibrų minusas yra amunicijos pasirinkimas. Pavyzdžiui, internetinėse parduotuvėse šio kalibro amunicija vidutiniškai kainuoja apie 4 eurus. Kai kuriose parduotuvėse šio kalibro amunicijos kaina draugiškesnė – Winchester amunicija už šiek tiek mažiau nei 3 eurus.

Magnumo kalibrai komforto atžvilgiu nėra labai tinkami ilgoms treniruotėms šaudykloje, todėl .308 Win yra daug patogesnis, bet šį kartą akcentuojame medžioklę. Žinoma, ir su .300 WSM medžioti iš 300 m nuotolio be tinkamos ekipuotės – tolimačio ir balistinio skaičiuotuvo – ar bent supratimo, kur tokiu nuotoliu lekia kulka, yra šiurkštus medžioklės etikos pažeidimas, bet jeigu suprantate, kaip šautina iš toliau nei 200 m, šis kalibras suteiks daug įdomių ir įspūdingų medžioklės akimirkų.

Kitas medžiotojų argumentas prieš šį kalibrą yra didelė atatranka. Be abejo, magnumo kalibrai yra galingesni, palyginti su jų mažaisiais broliais, tačiau gerai pritaikytas ginklas netrenks daugiau nei kiti kalibrai. Kai kurios ginklų firmos siūlo specialius buožės priedus, mažinančius atatranką. Vis dėlto paprasčiausias efektyvus sprendimas yra atatrankos kompresorius.

Susiję straipsniai

Išvada ta, kad magnumo kalibrus, ypač .300 WSM, renkasi aktyvus ir dinamiškas medžiotojas, pageidaujantis gerų rezultatų iš bet kokio nuotolio. Bet atsimintina, kad iš tiesų dydis retai yra svarbus, jeigu mokama elgtis su konkrečiu ginklu. Tai tinka ir .300 WSM. Nereikia tikėtis, kad iš 500 m užmerktomis akimis sumedžiosite rožinį dramblį. Medžiodami protingai ir žinodami, ką darote, iš tiesų galite turėti nepakeičiamą kalibrą šauti iš bet kokio nuotolio.

PRENUMERUOKITE Žurnalą kovo 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.