Patirtis

Nugalėtojų dilema ir medžiotojas Tadas Ivanauskas0

Notrauka: iš archyvo

Teksts: Mindaugas JABLONSKIS

Lietuvos lyderystė sugriaunant Sovietų sąjungą ir atkuriant nepriklausomybę didžiąja dalimi įveikė kolektyvinę tautos 1939 – 1990 m. patirtą traumą dėl Lietuvos nesipriešinimo ginklu ultimatumams, okupacijai ir Holokaustui, bet vis dar turime su tuo susijusį visuotiną traumos jausmą, kurį išreiškiantys žodžiai stipriai žeidžia tautines emocijas.

Tadas Ivanauskas Wikipedia

Ruošiantis Lietuvos Taisyklingosios medžioklės ir žūklės draugijos 100 metų įkūrimo jubiliejui, 2020 m. kovo 2 d. Medžiotojų draugija kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą prašydami ištirti T. Ivanausko veiklą 1940-1953 m., arba paprasčiau tariant Josifo Stalino valdymo metais.

Centras pateikė savo informaciją apie T. Ivanauską raštais 2020-04-03 Nr. 14 R-29, 2020-06-16 Nr. 14 R-61, 2020-10-20 Nr. 14 R-86, ir tų pat metų gruodį paskelbė straipsnį savo leidžiamame moksliniame žurnale „Genocidas ir rezistencija“ (2020 m. – Nr. 48) pavadinimu „Baltos dėmės ir KGB šliūžė prof. T. Ivanausko biografijoje“. Tyrimo metu dienraštis „Kauno diena“ paskelbė dvi publikacijas „Iškreiptas portretas: juodieji T. Ivanausko biografijos puslapiai 2020-07-07“ ir „Klausimų T. Ivanausko portreto tyrinėjime daugėja 2020-11-08“.

Notrauka: iš archyvo

Paklausimas ir 2020-ųjų metų atradimai apie T. Ivanausko veiklą buvo traumuojantys ir analogiški problemoms diskutuotoms Vilniuje 2020 kovo 5-6 d. Užsienio reikalų ministerijos organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Neužgijusios praeities žaizdos: pasekmės ir įveikos būdai“, nes juose kalbėta apie „bendrus vargus“ – žiaurius, istorinių žaizdų atvėrusius įvykius. Konferencijoje buvo įvardyta ir tokia pati priežastis: „kad neužstrigtume istorinėse traumose, o apmąstytume pasekmes ir žengtume į ateitį be pasekmių‘.

Susiję straipsniai

Atskleisti T. Ivanausko antimokslinės veiklos, nuslėptos ir suklastotos biografijos faktai taip stipriai žeidžia kolektyvinius jausmus, kad 2021-04-01 tuometinis Genocido centro vadovas Adas Jakubauskas Seime siekė išsižadėti to paties Centro 2020 m., t.y. jo valdymo metu, parengtų dokumentų pareikšdamas: “Man labai keista, kada kreipiasi į centrą žmones bandydami suvesti asmenines sąskaitas. Šiuo atveju bandoma suvesti sąskaitas jau su mirusiu Tadu Ivanausku, bandoma paversti jį KGB agentu”, “Tokie paklausimai neturėtų būti priimami ir svarstomi, kada bandoma apdergti kažkurio asmens vardą”.

Visą straipsnį skaitykite žurnale „Medžioklė“ liepos numeryje!

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.