Patirtis

Kirvį ir pjūklą nuo trofėjaus – kuo toliau!0

Nuotrauka: iš archyvo

Nesvarbu, ar sumedžiotas mažas stirniukas, ar didelis stirninas, medžioklės trofėjus yra tai, kuo medžiotojas gali atiduoti paskutinę pagarbą sumedžiotam žvėriui. Priešingai bendrai visuomenės nuomonei, trofėjus išsaugojamas ne dėl pagyrų, o dėl medžioklės akimirkos atminimo. Tai medžioklės etikos klausimas. Negarbinga šauti vien dėl šaudymo ir paskui stirnino kaukolę numesti šunims ar palikti kurs nors garaže.

Nuotrauka: iš archyvo

Kartą vienas medžiotojas šėrykloje sumedžiojo barsuką, o paskui skambinėjo visiems ir klausė, ar kam nors gyvūno reikia. Kaip trofėjus naudojamas ne tik barsuko kailis ir kaukolė, gydomųjų savybių turi jo riebalai. Įdomu, kad kai kuriose šalyse barsuko uodega džiovinama ir segama prie kepurės. Pasipiktinimą kelia tokių medžiotojų požiūris į gyvąją gamtą apskritai – kam gi šauti į gyvūną, jeigu tau jo nereikia?

Kasdien medžioklės trofėjus apdorojančių patyrusių taksidermininkų archyvai kupini įvairių įdomių dalykų. Vienas dalykas, jeigu trofėjus netinkamai apdorotas iš nežinojimo, bet visai kitas, jeigu klaida padaryta dėl atsainumo.

Kad trofėjų kuo geriau išsaugotumėte, patartina kuo mažiau su juo užsiimti pačiam ir geriau atiduoti į profesionalaus taksidermininko rankas, antraip galite padaryti tokią žalą, kurios negalės ištaisyti net specialistas. Šį kartą apie tai, ko daryti tikrai nereikėtų.

Stirnino ragai

Kad geri stirnino ragai trofėjų parodose gautų kuo aukštesnį įvertinimą, reikės visos stirnino kaukolės, nes matuojant į jos rodiklius irgi atsižvelgiama. Jeigu būtų tik kaktos kaulo dalis, trofėjus prarastų daug taškų.

Nuotrauka: iš archyvo

Blogi pavyzdžiai

Medžiotojas bandė išvalyti iš kaukolės smegenis ir ją sulaužė.

Puikus stirnino trofėjus, bet medžiotojas pirma bandė jį nupjauti prie pat rago pagrindų, beveik visiškai trofėjų sugadindamas; ragai galėjo atsiskirti ir būtų netikę net iškamšai gaminti.

Šunų apgraužta kaukolė (nuotrauka iš dešinės). Medžiotojas pirma davė trofėjų pagraužti šunims, tada sugalvojo jį nuvežti taksidermininkui, kad šis trofėjų pridėtų prie lentelės. Neestetiškai apipjauta stirnino kaukolė (nuotrauka iš kairės): švelniai tariant, taip prie lentelės pritvirtintas trofėjus atrodo siaubingai.

Šerno iltys

Didelio šerno iltys yra giliai gyvūno žandikaulyje. Iš išorės matosi ne daugiau kaip trečdalis šių aštrių ir mirtinų ginklų. Šerno iltys, pritvirtintos prie lentelės ir galbūt net papuoštos kokiu nors dekoraciniu elementu, ant sienos atrodo labai gerai, bet tik tada, jeigu iltys nesugadintos. Labai prireikus, norint išsaugoti šerno iltis ir nuvežti taksidermininkui, šerno žandikaulį reikėtų nupjauti mažiausiai už šešto danties, nors geriausia specialistui nugabenti visą šerno kaukolę.

Nuotrauka: iš archyvo

Blogas pavyzdys

Šerno žandikaulis nukirstas netinkamoje vietoje, tokiu būdu sugadinant trofėjų – iltis. Nuskelti gerų ilčių kampai.

Taip turėtų atrodyti tinkamai apdorotos ir paruoštos šerno iltys.

Tauriojo elnio ragai

Sumedžiojus gražų taurųjį elnią, pribaigiamasis šūvis tikrai neturėtų būti į galvą, nes gali sugadinti visą trofėjų. Žinoma, medžiojamojo gyvūno kančią reikia nutraukti kuo efektyviau ir greičiau, bet ne sunaikinant gerą trofėjų.
Gabendamas tauriojo elnio ragus taksidermininkui juk neveši viso gyvūno. Tauriojo elnio galvą nuo liemens reikėtų atskirti atidžiai atpjaunant tarp slankstelių peiliu, o ne kirviu ar pjūklu. Geriausia kirvį ar pjūklą apskritai nuo trofėjaus laikyti kuo toliau. Yra saugesnių apdorojimo įrankių.

Nuotrauka: iš archyvo

Blogi pavyzdžiai

Puikūs bronzos vertės tauriojo elnio ragai, bet medžiotojas gyvūną pribaigė šūviu į galvą. Šį kartą pasisekė, bet trofėjaus estetinė vertė sugadinta.

Tauriojo elnio galva nuo liemens atskirta pjūklu netinkamoje vietoje. Jeigu išsaugotas kaukolės pagrindas, gerai uždėjus prie lentelės trofėjaus nosis nesilenks į priekį, nes kaukolė remsis ant pakauškaulio. Jį nupjovus, trofėjaus neišeis gerai pridėti prie lentelės.

Briedžio ragai

Gaminant briedžio trofėjų geriau išsaugoti ir kaukolės pakaušį. Tai tikrai nepagadins trofėjaus vertės, o atrodys estetiškiau. Kaip ir tauriojo elnio, atskiriant briedžio galvą geriau naudoti peilį, o ne kirvį ar pjūklą.

Susiję straipsniai
Nuotrauka: iš archyvo

Blogi pavyzdžiai

Nupjauta užpakalinė briedžio kaukolės dalis, sugadinant trofėjaus estetinę vertę.

Į trofėjų parodą pristatyti briedžio ragai, kirsti kirviu arba pjauti pjūklu. Trofėjus nesugadintas, bet atrodo labai keistai.

PRENUMERUOK Žurnalas Medžioklė arba ieškok spaudos prekybos vietose!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.