Patirtis

Keletas patarimų iš kitų šalių medžiotojų patirties0


Po sėkmingos medžioklės patogu apdoroti laimikį
Po sėkmingos medžioklės patogu apdoroti laimikį
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Pažymėk medžioklės stovėjimo aikštelę!

Medžioklėse su varovais dažnai būna taip, kad vadovas medžiotojui kiekvieną kartą nurodo vis kitą stovėjimo vietą: atsistok ten, prie kreivo beržo, eik ant kalnelio, kur yra ta eglutė. Tačiau daugelyje šalių teko patirti, kad medžioklėje su varovais medžiotojų stovėjimo vietos jau yra iš anksto pažymėtos ir paruoštos, žemėlapyje pažymint vietą, kur koks numeris. Taip pat tokiu būdu pažymėjus medžiotojo stovėjimo vietą galima nurodyti kryptis, kuriomis, pavyzdžiui, šaudyti draudžiama. Švedijoje mėlynomis juostomis žymimas kelias į automobilių stovėjimo aikštelę, taip pat ir pati stovėjimo aikštelė, o raudonomis – kryptys, kuriomis šaudyti draudžiama. Štai Šveicarijoje medžiotojo stovėjimo vieta žymima kuolu su numeriu. Tada galima ramiai iš anksto paruoštame žemėlapyje nurodyti, kur stovi kiekvienas medžiotojas. Žinoma, tam reikia iš anksto paruošti medžioklės barus, tačiau tokia tvarka labai palengvina medžioklės vadovo užduotį ir medžioklė gali vykti sklandžiai ir be didelių vargų.

Švedijoje raudonomis juostomis žymimos kryptys, kuriomis šaudyti draudžiama. Toje pusėje yra kelias
Nuotrauka: Linda Dombrovska
Šveicarijoje paruošta medžiotojo stovėjimo vieta pažymėta numeriu ir stulpeliu
Nuotrauka: Linda Dombrovska


Dėmesio! Medžioklė

Daugiau kaip 41 tūkst. kvadratinių kilometrų ploto Šveicarija savo teritorija yra gerokai mažesnė už Lietuvą, tačiau joje gyvena beveik 9 mln. gyventojų, tai reiškia, kad visur ir visada bus žmonių. Medžioklės su varovais dieną iš pat ryto pirmajame bare man pro šalį praėjo du raiteliai, keturi šunų šeimininkai, du bėgikai, taip pat pravažiavo keli dviratininkai, jau nekalbant apie automobilius. Todėl medžiotojai barą pažymėjo iš visų pusių išdėliodami ženklus, kad konkrečioje vietoje vyksta medžioklė. Ženklai buvo sulankstomi ir lengvai perkeliami. Jie nedraudžia žmonėms judėti mišku, bet greičiau įspėja, kad gali būti šūvių, bėgs šunys ir bus triukšmas. Žinoma, tokiomis sąlygomis medžiotojai taip pat turi būti labai labai atidūs, tačiau tai būdas laiku perspėti kitus aktyvaus poilsio mėgėjus, o ne staiga nustebinti juos nepasiruošusius šūvių kanonada.

Dėmesio! Medžioklė
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Rago signalai

Latvijoje vis daugiau medžiotojų kolektyvų naudoja radijo stoteles, o Šveicarijoje konkrečioje vietoje medžioklėje su varovais buvo naudojami medžioklės ragai. Vieną ilgą signalą medžioklės ragu pučia varovai arba medžioklės vadovas, ir signalą duoda visi linija ratu, kad būtų aišku – baras pajudėjo. Jei šauta į stirną ir ji sumedžiota – trys trumpi signalai. Jei šauta, o signalo nėra, tuomet kaimynai žino, kad bare gali būti sužeistas gyvūnas. Jei šauta į smulkiuosius plėšrūnus ir jie sumedžioti – pučiama du kartus. Barui pasibaigus, visi vėl intensyviai pučia kelis kartus iš eilės ir miške pasigirsta signalas, kad galima pasišalinti iš stovėjimo vietos. Žinoma, Lietuvos sąlygomis, kai barai yra milžiniški ir medžiotojai labai toli vienas nuo kito, ši sistema neveiks, bet nedideliuose baruose ji yra labai praktiška ir skamba labai mielai. Svarbiausia, kad visiems viskas būtų aišku.

Medžioklės su varovais ragas – tiek medžiotojams, tiek varovams
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Medžioklės laimikio apdorojimo vieta

Šveicarijoje konkretus medžiotojų kolektyvas turi nedidelį ir labai jaukų medžiotojų namelį su specialia zona medžioklės laimikiams doroti. Pirminis apdorojimas vyksta lauke, o namo viduje yra šaldytuvas, kriauklė, tekantis vanduo. Du stulpai, sujungti dviem metaliniais strypais. Patogu gyvūną pakabinti ir sutvarkyti.

Du mediniai stulpai su metaliniu strypu per vidurį
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Po sėkmingos medžioklės patogu apdoroti laimikį
Nuotrauka: Linda Dombrovska

Dantų kolekcija amžiui nustatyti

Sumedžiojus laimikį paprastai vyksta diskusija: senas, naujas, perspektyvus, neperspektyvus… Mes taip pat redakcijoje dažnai gauname sumedžiotų žvėrių nuotraukų ir prašymų pakomentuoti – gyvūnas senas ar jaunas, perspektyvus ar vis dėlto medžiotinas. Iš tokios nuotraukos praktiškai nieko neįmanoma pasakyti. Bet, jei galima nufotografuoti, tai galima ir dantis apžiūrėti, o pagal dantis amžių, nors ir apytikriai, bet vis dėlto galima pasakyti. Viename medžiotojų namelyje Lietuvoje yra paruošti fantastiški pavyzdžiai, kaip nustatyti porakanopinio amžių. Eksponuojami tiek briedžių, tiek elnių žandikauliai, sujungti, kad būtų galima gerai palyginti dantų nudilimą. Fantastiška vaizdinė medžiaga, kuri padės suprasti, kokio apytikriai amžiaus buvo sumedžiotas žvėris.

Žandikaulis su dantimis – nuo jauno gyvūno iki seno
Nuotrauka: Linda Dombrovska
Puiki vaizdinė medžiaga
Nuotrauka: Linda Dombrovska


Įsigykite naujausią žurnalo numerį internetu!

Susiję straipsniai

Naujasis priedas. Medžioklės ginklai ir šaudymas

LA.lv