Patirtis

Ką reikia žinoti? Pradės veikti Laukinių gyvūnų globos centras0

Nuotrauka: unsplash.com

Jau visai netrukus gamtai duris atvers naujas Laukinių gyvūnų globos centras. pagrindinė idėja – gydyti ir reabilituoti sužeistus, išsekusius laukinius gyvūnus, rastus gamtoje arba paimtus iš nelegalių laikymo vietų.

Kyla klausimas, ar paprasti žmonės rastus gyvūnus irgi galės perduoti centro darbuotojams? Pasaulio patirtis rodo, kad su gamta nesusiję žmonės gana prastai orientuojasi situacijoje.

Pavasarį į veterinarijos klinikas ir gyvūnų prieglaudas atvežami iš pievų paimti stirnų jaunikliai, sveiki lapiukai, kuriuos žmonės klaidingai laiko šuniukais. Kartais jie atneša visą lapių jauniklių vadą, aiškindami, kad jie oloje buvo vieni ir atrodė apleisti. Nesvarbu, kad lapė išėjo medžioti maisto ir gali ilgam palikti urvą.

Kokios informavimo ir visuomenės švietimo priemonės numatomos?

Laukinių gyvūnų globos centre – įkurtuvių nuotaikos, gyvūnus priims nuo 2024 m. sausio

Šaltinis: Aplinkos apsaugos departamentas

Užliedžių seniūnijoje, Naujųjų Muniškių kaime (Kauno raj.) 5,77 ha ploto teritorijoje Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) pastatė modernų Laukinių gyvūnų globos centro (LGGC) pastatų kompleksą: veterinarijos gydyklą su laukinių gyvūnų priėmimo, apžiūros patalpomis, operacine, laboratorija, gyvūnų gydymo-reabilitacijos, visuomenės švietimo, darbuotojams skirtomis patalpomis, karantino pastatu, gyvūnų laikymo vidaus ir lauko voljerais.

Laukinių gyvūnų globos centr
Nuotrauka: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas

Pasak LGGC vadovės Justinos Morkūnaitės, šiuo metu į naująsias patalpas gabenama ir jungiama įranga, aktyviai vyksta įsikūrimo ir organizacinė veikla, pradeda dirbti pirmieji LGGC komandos nariai.

Be vadovo ir administratoriaus, naujajame centre netrukus darbą pradės ir dalis veterinarijos gydytojų, o iki metų pabaigos bus pilnai suformuota visą Centro komanda.

Kad galėtų kokybiškai teikti veterinarinę pagalbą sužeistiems laukiniams gyvūnams, LSMU LGGC specialistai naudosis ultragarsiniu skeneriu, endoskopu, rentgeno aparatu, laparoskopu, kraujo parametrų tyrimų aparatais ir kita profesionalia medicinine ir laboratorine įranga, kuri jau montuojama LGGC patalpose. Įsigyta transporto priemonių, priekaba, pritaikyta vežti gyvūnus.

„Viena iš svarbiausių mūsų veiklų iki šių metų pabaigos – intensyvus bendradarbiavimas su Aplinkos apsaugos departamentu prie Aplinkos ministerijos (AAD) perimant gerąsias patirtis“, – pabrėžė J. Morkūnaitė.

Pasak LSMU Veterinarijos akademijos kanclerio prof. Mindaugo Malakausko, šių metų gruodį LSMU visiškai užbaigs įgyvendinti Laukinių gyvūnų globos centro įkūrimo projektą.

„Rengiantis LSMU LGGC centro veikloms nuo 2024 metų pradžios, LSMU ir Aplinkos ministerija tęsia sėkmingą tarpinstitucinį bendradarbiavimą.

Pasirašyta finansavimo sutartis padės atsakingai pasirengti LSMU LGGC veikloms, suformuoti veterinarijos gydytojų ir gyvūnų prižiūrėtojų komandą, perimti ir keistis gerąja patirtimi su AAD specialistais, pradėti glaudesnį bendradarbiavimą su visuomeninėmis organizacijomis. Tikime, kad sėkmingai įgyvendintas projektas užtikrins laukinių gyvūnų globos paslaugų kokybę“, – artimiausių mėnesių veiklą apibendrino prof. M. Malakauskas.

LSMU LGGC – pirmasis šalyje tokio pobūdžio centras, kuriame nuo kitų metų pradžios visą parą, 7 dienas per savaitę bus teikiama pagalba sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos.

Šiame centre gyvūnai bus gydomi, reabilituojami, adaptuojami išleisti į natūralias buveines, bus užtikrinama jų globa ir gerovė. LSMU LGGC veikla bus finansuojama per Aplinkos ministeriją iš valstybės biudžeto asignavimų, numatytų priskirtoms funkcijoms vykdyti.

Projektas „Laukinių gyvūnų globos centro įkūrimas“ finansuojamas iš 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ priemonės Nr. 05.5.1-APVA-V-018 „Biologinės įvairovės apsauga“ veiklos „Infrastruktūros, reikalingos laukinių gyvūnų globai ir gerovei užtikrinti, sukūrimas“ pagal sutartį Nr. 05.5.1-APVA-V-018-01-0014

Lapė atneša savo jaunikliams penkias žuvis

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv