Patirtis

Invazinės rūšys. Latvijoje sumedžiotas maralas!0


Litenės apylinkėje (Rytų Latvija), klubo Akmeņrūķis teritorijoje, sumedžiotas Baltijos faunai nebūdingas elnias – maralas
Litenės apylinkėje (Rytų Latvija), klubo Akmeņrūķis teritorijoje, sumedžiotas Baltijos faunai nebūdingas elnias – maralas
Nuotraukos iš medžiotojų asmeninio archyvo

Litenės apylinkėje (Rytų Latvija), klubo Akmeņrūķis teritorijoje, sumedžiotas Baltijos faunai nebūdingas elnias – maralas.
Medžioklėje dalyvavo vietos medžiotojas Janis Kliavinis. Medžiotojai pastebėjo du tokius gyvūnus ir vienas iš jų buvo sumedžiotas.

„Iš pradžių galvojome, kad tai mūsiškiai elniai, tik labai žili ir seni, – sakė Janis. – Vis dėlto sumedžioto gyvūno ausyje buvo rožinės spalvos įsagas, ant kurio užrašyta rusų abėcėlės raidė Б ir skaitmuo 4. Supratome, kad tai kažkas nepaprasto. Sumedžiotas elnias buvo panašus į nuotraukose matytus maralus. Gamtoje, aišku, niekas iš mūsų tokio gyvūno nematė – jie gyvena Sibire ir Šiaurės Amerikoje. Manau, kad šie gyvūnai gali paveikti mūsų elnių populiaciją. Nesu mokslininkas, kad pasakyčiau, tai gerai ar blogai. Maralai didesni už mūsų elnius. Prisimenu, tarybiniais laikais iš Sibiro veždavo patinus, kad galėtų kryžminti su vietos patelėmis. Šie patinai irgi buvo didesni, o rezultatas prastas – jaunikliai gimdavo dideli ir patelės juos vesdamosi nugaišdavo.“

Kitas vietos medžiotojas Jurijus Prokofjevas pasakoja, kad greičiausiai elniai atėjo iš Rusijos. Medžioklės vietą nuo sienos su Rusija skiria apie pusšimtis kilometrų, bet maralui tai nėra didelis atstumas.

„Tauriuosius elnius auginu jau 20 metų ir žinau, kad į Latviją tokių gyvūnų neįvežama, – sako Jurijus. – Sumedžiotam gyvūnui 3–4 metai, ir tai galėtų būti antrieji ar tretieji jo ragai.

Maralas – labai didelis elnias, kuris gali sverti 400 kilogramų ir daugiau. Tai dar labai jaunas gyvūnas.

Mano asmenine nuomone, kuri galbūt daugeliui nepatiks, maralas mūsų gamtai greičiausiai nepadarytų nieko bloga. Kiek žinau, Estijos salose bandyta jį kryžminti su tauriuoju elniu, ir visai sėkmingai. Maralai ištvermingesni už vietos elnius. Ir žiemos Latvijos rytuose gilesnės ir žvarbesnės nei prie jūros.

Deja, gyvūno ausies įsage nenurodyta šalis, veislynas ar gyvūno numeris. Tokių nežymėtų įsagų savo veislyno vidaus apskaitai galima įsigyti bet kur, todėl pagal šį ženklą neįmanoma nustatyti, iš kur tiksliai gyvūnas atėjo.“

Eilinė „dovana“ iš Rusijos, kaip matyti iš įsago. Tai problema, nes gyvūnai iš elnių sodų Rusijoje neretai paleidžiami, taip jie ir pasprunka
Nuotraukos iš medžiotojų asmeninio archyvo

CIC trofėjų ekspertas Janis Baumanis:
„Eilinė „dovana“ iš Rusijos, kaip matyti iš įsago. Tai problema, nes gyvūnai iš elnių sodų Rusijoje neretai paleidžiami, taip jie ir pasprunka. Buvo atvejų, kai Latvijoje sumedžiota dėmėtųjų elnių. Maralas – retenybė, ir tai nėra „blogas atvejis“, nes vietinę populiaciją jis kaži ar pagadintų. Sprendžiant iš nuotraukos, tai jaunas gyvūnas, greičiausiai dar nespėjęs sudalyvauti rujoje. Manau, kad europinis taurusis elnias yra europinis taurusis elnias, tad nėra ko maišyti kraujo ir kryžminti.
Šiuo atveju sumedžiotas Latvijos faunai nebūdingas gyvūnas ir tai padaryta visiškai teisingai.“

Latvijos valstybinės miškų tarnybos Medžioklės skyriaus vadovas Valteris Lūsis:
„Valstybinė miškų tarnyba apie įvykį informuota. Taip, maralai yra Latvijai nebūdinga rūšis. Faktiškai tai pabėgęs žemės ūkio gyvūnas. Medžiotojai apie įvykį pranešė, ir mes to tikrai nelaikome Medžioklės taisyklių pažeidimu. Taisyklėse taip pat nėra galimybės įrašyti visų Latvijai nebūdingų elnių rūšių, kurių atstovai dėl kokių nors priežasčių gali čia patekti.“

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose!

Praktiški patarimai. Ką daryti, jei sumedžiota niežuota lapė?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.