Patirtis

Buvo žengtas vienas iš žingsnių naktinio matymo taikiklių legalizavimo link0

Nuotrauka Iš archyvo

Šiandien Seimo Kaimo reikalų komitetas po svarstymo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti naktinių taikiklių naudojimą, praneša LRT.LT.

Be to, sutarta šiek tiek pavėlinti įstatymo įsigaliojimo laikotarpį – Seimui apsisprendus, naktinė optika būtų legalizuota ne nuo naujųjų metų, bet nuo kovo 1 d.

Naujas Medžioklės įstatymo pataisas Seime inicijavo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika. Pasak jo, tiek atliktas ekspertinis vertinimas, tiek pateiktas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) antikorupcinis vertinimas įrodo, kad pagrindinės abejonės dėl įstatyminių pokyčių yra Aplinkos ministerijoje.

„Pagrindinės baimės – Aplinkos ministerijos kompetencijoje, kurias galima išsklaidyti poįstatyminiais teisės aktais, t. y., ministro įsakymų reglamentuoti naktinių taikiklių naudojimo tvarką“, – kalbėjo K. Mažeika.

Jau buvo pranešta, kad lapkričio pradžioje Seimas po pateikimo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, siūlančioms įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje.

Įstatymo iniciatoriai siūlo įteisinti naktinio matymo naudoti medžioklėje, tačiau aiškiai reglamentuoti ir riboti jų naudojimą. Projekte numatoma, kad naudoti naktinius taikiklius būtų galima medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

Taip pat siūloma papildyti draudžiamų medžioklėje naudoti įrankių bei priemonių sąrašą lankais bei kitais templiniais ginklais ir kovinių bei agresyvių veislių šunimis.

Įdomu tai, kad laikui bėgant keičiasi naktinio matymo taikinių priešininkų argumentai. dabar brakonieriavimas ir gyvūnų populiacijų išsaugojimas nėra pokštas. Dabar kai kurie pradeda gąsdinti tai, kad medžiotojai naktį šaudys nematydami kur, o kaimo gyventojai gali nukentėti.

Lrt.lr: Viceministras pabrėžė – naktinių taikiklių įteisinimas vargu, ar padės kontroliuoti afrikinio kiaulių maro plėtrą. Jis taip pat suabejojo, ar tokių prietaisų įteisinimas nesukels papildomų saugumo grėsmių kaimų ir atokesnių vietų gyventojams.

„Kokia, sakykime, vidutinė mūsų medžiotojų kultūra ir gebėjimai – viduryje dienos nesugeba stumbro nuo šerno atskirti. Kas dėsis, kai naktį, riboto matymo sąlygomis naudos tokius prietaisus – nežinau…“ – svarstė Žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis.

Tokios insinuacijos daromos tik todėl, kad šiuo metu kalbama apie Medžioklės įstatymo pataisas, kurios iš esmės leistų medžioklėje naudoti naktinius taikiklius, bet ne apie taisykles, kurios reglamentuos tokią medžioklę. Jei bus leista naudoti šiuos prietaisus medžioklėje, atitinkama ministerija parengs taisykles, kuriuose bus numatyti ir saugos reikalavimai medžiojant naktį naudojant naktinio ar šiluminio matymo taikiklius.

Pavyzdžiui, galima paminėti Latvijoje galiojančias sąlygas: medžioti leidžiama tik lapėms, usūriniams šunims ir šernams; medžioti leidžiama iš natūralaus ar dirbtinio aukščio, ne mažesnio kaip 2,5 m; draudžiama naktį judėti su užtaisytu ginklu, ant kurio sumontuotas naktinio matymo arba šiluminio matymo taikiklis;

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

Susiję straipsniai

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

LA.lv