Patirtis

Bebras ir trichineliozė. Mitas ar tiesa? Ir tyrimai.0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Pirmoji ir didžiausia studija Europoje

Latvijos maisto saugos, veterinarijos ir aplinkos mokslų instituto Bior Parazitologijos padalinio vedėja ir tyrimo vadovė Gunita Deksnė pasakoja, kad nuo 2010 iki 2014 metų, bendradarbiaujant su keliais svarbios medžiagos suteikusiais medžiotojais, buvo atliktas išsamus tyrimas. Kaip studentų mokslinio tiriamojo darbo dalis buvo ištirti 182 bebrai (lot. Castor fiber), iš kurių vienas buvo užsikrėtęs Trichinella britovi lervomis. Tai pirmasis ir didžiausias toks tyrimas visoje Europoje. Magistrinio darbo tikslas buvo nustatyti, kokie parazitai būdingi bebrams. Šis tyrimas privertė atkreipti dėmesį į bebrienos vartojimo maistui saugą.

Latvijos studentų darbas paskatino ir lenkus atlikti nedidelį tyrimą. Iš 25 ištirtų bebrų viename buvo rasta Trichinella spp. lervų, taigi užsikrėtimo mastas, t. y. infekuotų individų skaičiaus santykis su ištirtais individais, išreikštas procentais, siekė 2 proc.

Taip pat ir 2019 metais paskelbtas tyrimas patvirtino, kad bebrai gali būti infekuoti trichinelių lervomis. Jo metu buvo ištirti 69 bebrai, iš kiekvieno buvo paimtas maždaug 50 g mėsos mėginys. Trichineliozė nustatyta vienam bebrui. O 2021 metais paskelbtas tyrimas, kurio metu buvo ištirti 58 Švedijos ir Norvegijos bebrai, nė viename iš paimtų mėginių trichineliozės nebuvo rasta, tačiau darbo išvadose nurodyta, kad nors trichineliozės nenustatyta, negalima atmesti galimybės, kad bebras tokia liga gali sirgti.

Kadangi trichineliozė yra parazitinė infekcinė liga, kuria galima užsikrėsti maistui vartojant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią kiaulieną ar žvėrieną, užkrėstą Trichinella genties parazitinių kirmėlių lervomis, jeigu planuosite bebro mėsą rūkyti ar gaminti iš jos dešras, rekomenduotina ją verčiau ištirti.

Rekomendacijos

Su bebriena reikėtų elgtis taip pat, kaip ir su neištirta šerniena. Ekspertai ragina išvis nevartoti maistui neištirtos mėsos. Svarbu žinoti, kad cistose esančios trichinelių lervos žūva tik tada, kai kaitinant mėsos temperatūra visose jos dalyse pasiekia mažiausiai 71 °C, tokioje temperatūroje gaminti reikėtų maždaug 2–2,5 valandos.

Maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad laboratorijoje atrinktoje kiaulienoje (naminių kiaulių) diagnozuotas labai atsparių terminiam apdorojimui ir šaldymui trichinelių tipas. Mėsos sūdymas, džiovinimas, rūkymas ar gaminimas mikrobangų krosnelėje trichinelių iki galo neišnaikins!

Susiję straipsniai

Bior Parazitologijos padalinio vedėja G. Deksnė pataria medžiotojams vis dėlto būti atsargiems. Ji primena, kad laboratorinis tyrimas neabejotinai yra pigesnis ir mažiau neigiamų emocijų keliantis procesas nei susirgimas trichinelioze ir jos gydymas.

PRENUMERUOKITE Žurnalą nuo balandžio 1 d. iki 2023 metų pabaigos!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.