Patirtis

Banginių medžioklė Islandijoje atnaujinta griežtinant gerovės reikalavimais0


Finvalas
Finvalas
Nuotrauka: Wikipedia

Islandijos vyriausybė sustabdė šių metų banginių medžioklę iki rugpjūčio pabaigos dėl susirūpinimo gyvūnų gerove.

Neseniai Islandijos maisto ir veterinarijos tarnyba oficialiai nustatė, kad gyvūno žudymas banginių medžioklės metu užtrunka per ilgai ir neatitinka Gyvūnų gerovės įstatymo reikalavimų.

Pagal naujus reglamentus plaukuotus banginius galima medžioti prie Islandijos tik 25 m atstumu nuo valties.

Medžioklė turėtų vykti šviesiu paros metu, o elektra nebus leidžiama. Kiekvienas dalyvaujantis asmuo turėtų būti tinkamai apmokytas ir naudoti tinkamą įrangą bei metodus.

Pelnas iš banginių medžioklės sumažėjo, o dėl vis griežtėjančių taisyklių medžioklė bus dar brangesnė ir sudėtingesnė.

Nors neseniai Maskinos instituto Islandijoje atlikta apklausa parodė, kad 51% žmonių nepritaria banginių medžioklei, manoma, kad daugelis parlamentarų tam pritaria.

Maisto ministro kairiųjų-žaliųjų partija palaiko draudimą, tačiau daugelis islandų mano, kad tradicijos tęsimas yra suvereniteto ir nepriklausomybės klausimas.

Šalyje liko tik viena banginių medžioklės bendrovė „Hvalur“, o jos licencija medžioti finvalus (Balaenoptera physalus) baigiasi 2023 m. Kita įmonė sustojo 2020 m., sakydama, kad ji nebedirba pelningai.

Islandijos banginių medžioklės sezonas trunka nuo birželio vidurio iki rugsėjo vidurio, todėl abejotina, kad Hvaluras taip vėlai išplauks į jūrą.

Kasmetinės kvotos leidžia sumedžioti 209 pelekus banginius – antrą pagal ilgį jūrų žinduolį po mėlynojo banginio – ir 217 mažųjų banginių – vieną iš mažiausių rūšių. Tačiau pastaraisiais metais sugautas kiekis smarkiai sumažėjo dėl nykstančios banginių mėsos rinkos.

Islandija, Norvegija ir Japonija yra vienintelės pasaulio šalys, kurios tęsė banginių medžioklę sulaukusios nuožmios aplinkosaugininkų ir gyvūnų teisių gynėjų kritikos.

„Nėra humaniško būdo nužudyti banginį jūroje, todėl raginame ministrą tai padaryti visam laikui“, – sakė Humane Society International vykdomasis direktorius Europai Ruudas Tombrockas.

„Banginiai jau dabar susiduria su tiek daug rimtų grėsmių vandenynuose dėl taršos, klimato kaitos, įsipainiojimo į žuvų tinklus ir laivų smūgių, todėl žiaurios komercinės banginių medžioklės pabaiga yra vienintelė etinė išvada.

Robertas Readas, „Sea Shepherd UK“ vadovas, sakė, kad šis sprendimas taip pat buvo „didžiulis smūgis“ kitoms banginių medžiotojų valstybėms.

„Jei banginių medžioklė čia negali būti vykdoma humaniškai… tai niekur negalima humaniškai atlikti“.

„Banginiai yra vandenyno architektai. Jie padeda didinti biologinę įvairovę, padeda kovoti su klimato kaita, paveikdami anglies ciklo procesą“, – pridūrė jis.

Islandijoje daugėja pasipriešinimo banginių medžioklei, o dauguma dabar pasisako už šios praktikos atsisakymą.

Birželio pradžioje paskelbta apklausa parodė, kad 51% islandų priešinosi medžioklei, o 29% – už, o labiausiai pasisakė vyresni nei 60 metų žmonės.

Islandija šimtmečius labai priklausė nuo žvejybos ir banginių medžioklės.

Tačiau per pastaruosius du dešimtmečius jos turizmo pramonė, įskaitant banginių stebėjimo turus, suklestėjo, o du pagrindiniai ekonomikos sektoriai turi skirtingus interesus.

Japonija, neabejotinai didžiausia banginių mėsos rinka, po trijų dešimtmečių pertraukos 2019 m. atnaujino komercinę banginių medžioklę ir smarkiai sumažino importo iš Islandijos poreikį.

„Priėmiau sprendimą sustabdyti banginių medžioklę“ iki rugpjūčio 31 d., sakoma maisto ministro Svandis Svavarsdottir pareiškime, po to, kai vyriausybės užsakytame pranešime teigiama, kad medžioklė neatitinka Islandijos gyvūnų gerovės įstatymo.

Finvalas

Finvalų populiacija visame pasaulyje didėja. Tarptautinės Raudonosios knygos duomenimis, šiuo metu jos dydis yra 100 000 suaugusių individų.

Finvalas (Balaenoptera physalus), yra jūrinis žinduolis. Jis yra antras pagal dydį banginis ir antras pagal dydį gyvūnas po Mėlyno Banginio, augantis iki 27 metrų (88 pėdų) ilgio. Ilgas ir plonas, finvalo kūnas yra rusvai pilkas su labiau išblyškusia apačia.

Yra mažiausiai dvi skirtingos subrūšys: Šiaurinis Finvalas (Šiaurės Atlante), ir didesnis Antarktinis Finvalas (Pietų Vandenyne). Jis yra randamas visuose pagrindiniuose vandenynuose. Jų nerandama tik šalia šiaurės ir pietų polių ledų sangrūdų. Daugiausiai palikuonių atsivedama vėsiuose ir daug maisto išteklių turinčiuose vandenyse.

Jų maistas susideda iš mažų žuvų, kalmarų ir vėžiagyvių. Kaip ir visi kiti dideli banginiai, finvalai buvo negailestingai ir be saiko medžiojami dvidešimtame amžiuje ir yra nykstanti rūšis. Tarptautinė Banginių medžioklės Komisija (International Whaling Commission (IWC)) išleido moratoriumą dėl komercinio šio banginio medžiojimo, nors Islandija ir Japonija paskelbė ketinimus tęsti medžioklę, teigdamos, jog kvota bus tik 50 banginių per 2008 metų sezoną. Skaityti toliau

Šaltiniai: BBC The Guardian Wikipedia

Naująjį žurnalo numerį jau galima įsigyti spaudos vietose ir internete!

Susiję straipsniai

Prenumeruokite žurnalą tiesiogiai internetu!

LA.lv