Patirtis

Ar pabrangs šernų tyrimai? Informacija atnaujinta!0

Nuotrauka: Kataryna Šterna

Mūsų žurnalo skaitytojas atkreipė dėmesį, kad straipsnyje pateiktos tyrimų kainos nėra tikros.

Anot jo, trichinelių tyrimai kainuoja 22 eurus. Siekdami išsiaiškinti, ar nuo straipsnio publikavimo mūsų žurnale įvyko pokyčių, susisiekėme su VMVT.

“Kaina nesikeitė. Medžiotojai moka tik už trichineliozės tyrimus, kurių kaina – 11,30 Eur”, – sakoma iš tarnybos gautame laiške.
___________________________________

Kylančios elektros ir degalų kainos lemia juntamą brangimą kone visose srityse. Laiškuose redakcijai medžiotojai reiškia nerimą, kad brangs ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) paslaugos.

Susisiekus su VMVT paaiškėjo, kad šį rudenį nei tyrimų kainos, nei paslaugų teikimo tvarka nesikeis. Šių metų birželį buvo padidintas trichineliozės tyrimo įkainis. Anksčiau už kiekvieną mėginį medžiotojai mokėjo 8,7 euro, o nuo pavasario kaina yra 11,3 euro už vieno mėginio ištyrimą. VMVT atstovai praneša, kad dar kartą kainų kelti šiuo metu neketinama.

Afrikinio kiaulių maro (AKM) tyrimai medžiotojams vis dar tebėra nemokami. „Jei mėginius ima privatus veterinarijos gydytojas (sudaręs sutartį su VMVT) ir pristato į VMVT teritorinį padalinį, pateikia reikiamus dokumentus, už jo paslaugas apmokama iš valstybės biudžeto. Transportavimas nuo teritorinių VMVT padalinių iki laboratorijos bei AKM tyrimų atlikimas apmokamas iš valstybės biudžeto“, – savo atsakyme paaiškino VMVT Skubios veiklos skyriaus atstovas ir vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Vaidas Jonušaitis.

Dabartinė situacija tvarkos nepakeitė

Nepaisant ekonominės situacijos, mėginių pridavimas, ištyrimas ir atsakymų pateikimas vyksta kaip anksčiau.
Medžiotojai sumedžiotų šernų kraujo mėginius AKM tyrimui kartu su trichineliozės mėginiais pristato į VMVT teritorinius padalinius, kur suformuojama mėginių siunta ir išsiunčiama į laboratoriją. Taip pat mėginius jie gali patys pristatyti į laboratorijos priėmimo skyrių.

Atsakymai nuo sumedžiojimo dienos gali užtrukti nuo paros iki savaitės. Tai priklauso nuo keleto faktorių: mėginio pristatymo ir išvežimo į laboratoriją laiko, mėginių skaičiaus.

Šernų mėginių ėmimas

Priemonės turi būti švarios ir paruoštos dar prieš išdorojant sumedžiotą žvėrį. Rekomenduojama mėginius paimti pirminėse žvėrių apdorojimo patalpose.

AKM tyrimui reikia priduoti du kraujo mėginius, šerno inkstus ir blužnį. Reikia stengtis paimti nesuteršto kraujo. Negalima pasemti iš pilvo ertmės, kur kraujas sumišęs su kitais organizmo skysčiais. Negalima kraujo mėginio imti ir iš šūvio vietos. Tai reiškia, kad sumedžiojus šerną reikia kuo greičiau susiprasti, ką ir kaip reikėtų daryti, kad pavyktų paimti kraujo mėginį iš kaklo ar kokios kitos didelės arterijos, kol jis nesukrešėjo.

Sumedžioto šerno mėginių paėmimas

Indeliai turi būti pripildyti tiksliai, o dangteliai užsukti sandariai. Vežant kraujo mėginius reikia laikyti vertikaliai, kad kraujas iš indelių neištekėtų ir nebūtų suterštas kitais skysčiais ar krauju iš kitų mėginių.
Kraujas iš mėginio su raudonu dangteliu bus naudojamas serologiniams tyrimams, o mėginio su violetiniu kamšteliu – molekuliniams tyrimams.

Būtina saugoti, kad kraujo mėginiai nebūtų sukratyti, suplakti, sušaldyti ar neperkaistų.

Inkstams ir blužniai supakuoti ir transportuoti turi būti naudojami nauji, sandarūs polietileniniai maišeliai. Saugumo sumetimais kiekvienas mėginys turi būti įdėtas į du maišelius. Maišeliai turi būti skaidrūs, o mėginiai turi matytis, kad specialistai neatidarę pakuotės galėtų įvertinti, ar jie tinkami tyrimams.

Mėginio trichineliozės tyrimui ėmimas

Susiję straipsniai

Trichineliozės tyrimams iš kiekvieno sumedžioto šerno reikia paimti diafragmos pagrindo ir raumenų, kuriais diafragma tvirtinama prie šonkaulių. Visi mėginiai turi būti supakuoti atskirai, mėgintuvėliai bei maišeliai sandariai ir saugiai uždaryti, kad neištekėtų jokių skysčių.

Svarbu žinoti medžiotojams

Naujas žurnalo „Medžioklė“ numeris jau išėjo!

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.