Medžioklės reikmenys

Amunicija skriejantiems taikiniams0


Juris Lazdinas, sportinis šaulys
Juris Lazdinas, sportinis šaulys
Nuotrauka: iš archyvo

Apie šaudymą į skriejančius taikinius – lėkšteles – tarp medžiotojų girdžiu labai daug mitų. Pirma, daugelis mano, kad tai be galo sunku, beprotiškai sudėtinga ir išvis nesuprantama. Jau gana ilgai mokydama medžiotojus lėkštelių šaudymo, galiu pasakyti viena – per visus šiuos metus nebuvo nė vieno žmogaus, kuris nepataikytų, išklausęs pagrindinius principus. Nė vieno! Svarbu, kad šalia būtų kas pataria, paaiškina ir parodo. Aišku, vienam pavyksta lengviau, kitam – sunkiau, bet pataikyti galiausiai gali visi!

Antra, manoma, kad šis procesas labai brangus. Taip, kai kurios šaudymo rungtys pigesnės, pavyzdžiui, šaudymas pneumatiniu ginklu, kai 500 kulkų kainuoja vos 5 eurus. Anot šaudymo specialistų, medžiotojui užtenka kelių treniruočių per metus. Iš pradžių patariama nueiti į tris treniruotes iš eilės, nedarant didelių pertraukų, kad įtvirtintum bazines žinias, o paskui retkarčiais nuvykti į šaudyklą, kad įgūdžiai nepasimirštų.

Vis daugiau prekybininkų siūlo lėkštelių šaudmenis, kurių kaina netgi labai priimtina. Be to, pasirinkus šovinius su mažesniu užtaisu, pavyzdžiui, vietoj tradicinių 28 g – 24 g šovinius, galima ne tik sutaupyti, bet ir labiau mėgautis šaudymu, nes 24 g šovinių atatranka mažesnė.

Beje, perkant daugiau šovinių ir kaina geresnė, todėl rekomenduoju keliems medžiotojams susimesti ir įsigyti šovinių ilgesniam laikui. Tik prisiminkite, kad ir šiuos šovinius reikia laikyti seife, todėl pirkite tokį kiekį, kurį galite saugiai laikyti namuose.

Šį kartą pasirinkau tris skirtingus šovinius, kurie išbandyti treniruotėse ir varžybose. Šaudant į treniruočių taikinį jų skirtumai labai nedideli, bent jau nėra akivaizdūs. Lėkštelės dūžta, jeigu gerai pataikai – tai aksioma, kuri vis įrodoma.

Kokius šovinius rinktis lėkštelėms?

Paprastai renkuosi 7½ dydžio šratus, bet iš principo galima naudoti ir šratus, kurių dydis – 7½–9½. Vis dėlto 9½ labiau skirti artimesniems taikiniams, nes šie šratai naudojami daugiau apvaliajame stende, o ne sportinge. Apvaliajame stende lėkštelės skrieja nekintamai, trajektorijos visose šaudyklose bus vienodos, be to, taikiniai yra palyginti arti. Beje, Mirage siūlo ir plieninių sportingo šovinių, bet tada šratai didesni – Nr. 7.

Taip pat tradiciškai šauliai renkasi 28 g užtaiso šovinius, tačiau itin patogūs ir efektyvūs yra ir 24 g šoviniai, kurie ne tik sukelia mažesnę atatranką, bet ir yra pigesni. Iššovus dešimt kartų, atatrankos efektas taip nesijaučia, bet iššovęs kokius 25 šovinius šaudymo naujokas skirtumą pajus. Pirma, su mažesnio užtaiso šoviniais mažiau pavargstama, antra, jeigu ginklas netinkamai pritaikytas šauliui ir „trenkia“, tai su mažesne atatranka pojūčiai bus malonesni.

B&P Easy Shot 24 g 12/70

B&P Easy Shot 24 g 12/70
Nuotrauka: iš archyvo

Malonus ir net labai geras šovinys, atsižvelgiant į tai, kad B&P apskritai siūlo geros kokybės ir pasaulyje pripažintus sportingo šovinius, todėl ir ekonominė šio prekės ženklo versija pakankamai tenkina.

Šrato dydis: 7½
Kalibras: 12/70
Užtaiso tipas: šratai
Svoris (g): 24
Paskirtis: sportas
Kiekis pakuotėje: 25

ELEY Olympic Blues 28 g 7½ 12/70

ELEY Olympic Blues 28 g 7½ 12/70
Nuotrauka: iš archyvo

Rašant straipsnį parduotuvėje šio prekės ženklo 24 g šovinių nebebuvo, bet verta retkarčiais pasiteirauti. Tai šovinys, kurį treniruotėms ir varžyboms naudoju jau ne vienus metus. Malonus, efektyvus ir tinkamas bet kokioms treniruotėms.

Šrato dydis: 7½
Kalibras: 12/70
Užtaiso tipas: šratai
Svoris (g): 28
Paskirtis: sportas
Kiekis pakuotėje: 25

Mirage Soft Steel T2 Competition Nr. 7, plieninis

Mirage Soft Steel T2 Competition Nr. 7
Nuotrauka: iš archyvo

Šiais plieniniais šratais verta pasidomėti, nes jie vieni iš retųjų, skirtų šaudyti į skriejančius taikinius. Išbandyti ir patikrinti – šratų sklaida iš 15 ir 25 m tokia pati kaip švininių, o lėkštelę suskaldys ir iš 40 m. Be to, žinant naujausias tendencijas, atrodo, kad netrukus švininė amunicija bus visiškai uždrausta, ir tada tokie šoviniai bus viena iš kol kas retų alternatyvų. Beje, plieniniai šratai didesni – Nr. 7.

Šrato dydis: 7
Kalibras: 12/70
Užtaiso tipas: šratai
Svoris (g): 24
Paskirtis: sportas
Kiekis pakuotėje: 25

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.