Patirtis

Žvėrių spa. Padaryk medžioklės plotus patrauklius0

Nuotrauka: iš archyvo

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su Huntinmotion.com

Yra įvairių būdų padaryti medžioklės plotus patrauklius medžiojamiesiems gyvūnams. Šėrimo aikštelės, druskos laižyklos – tai tik pora pavyzdžių, kaip pritraukti žvėris į konkrečius plotus. Gyvūnai pripranta prie šių vietų ir toli neklajoja. Vis dėlto reikia turėti omenyje, kad šios „atrakcijos“ veiks ne visada. Jei šėrimo aikštelės nebus tvarkomos, gyvūnai ieškos kitų galimybių gauti ko nors skanaus. Užtat purvo vonia konkrečioje vietoje bus patraukli ilgą laiką. Šis mums mažiau žinomas būdas net labai populiarus Vakarų Europoje.

Įrengus laižyklą, tikėtis, kad ten per dešimt dienų pasirodys elnių, yra utopiška. Tai juo labiau tinka kalbant apie natūralias purvo vonias. Tikėtis greito rezultato negalima. Net jeigu įrengsite ją anksti pavasarį ir tokia vieta turėtų būti labai vertinga sausą, karštą vasarą, kartais praeina net metai, kol gyvūnai ją randa ir apsipranta. Bet vos tik žvėrys šią vietą ras, jie reguliariai grįš.

Purvo vonia

Kurioms rūšims patiks purvo vonia? Pirmiausia – šernui, tauriųjų elnių patinui taip pat patiks vartytis ir gaivintis purvo vonioje. Briedžiui, kuris yra geras plaukikas ir gerai jaučiasi vandenyje, vartytis purve nebus prioritetas, nors negalima sakyti, kad tokios pramogos jo visai nedomina.

Purvo vonia padeda atsivėsinti ir atsigaivinti per karščius. Be to, tai efektyvus būdas atsikratyti erzinančių parazitų. Ypač efektyvu šalia tokių purvo vonių kvapnia derva ištepti medį, į kurį gyvūnai galėtų trintis. Kvapni derva privilios šernus, tauriuosius elnius, barsukus. Jie gali į tokias vietas reguliariai užsukti pasikasyti šonų.

Nuotrauka: iš archyvo

Kur įrengti purvo vonią? Kada geriausias laikas? Kokios dažniausios klaidos?

Purvo vonia iš tiesų nėra nieko daugiau, o tik šlapia vietelė purvyne. Norint dirbtinai sukurti tokią vonią, reikia rasti drėgną vietą, kurioje būtų aukštas gruntinio vandens lygis, arba įrengti ją netoli kokio nedidelio vandentakio. Svarbu, kad tokia vieta užtikrintų drėgmę ir gaivą per vasarą, kai viskas išdžiūva. Tada ir medžiotojams nereikėtų litrais vežti į mišką vandens, kad palaikytų tokią vonią.

Tauriesiems elniams ypač patinka maudytis tokiose netrukdomose vietose. Todėl iš vietos, kurioje nusprendėte įrengti vonią, reikia išvežti krituolius, šakas, akmenis, kad niekas netrukdytų gyvūnui mėgautis šiuo miško spa. Gal teks įdėti nemažai darbo, bet gyvūnams tikrai labiau patiks išvalyta purvo vonia be jokių kliuvinių. Vietą išvalius, vonią reikia iškasti gilesnę. Tokioje vietoje vanduo gali būti net iki 15 cm gylio. Tokio gylio vanduo taip greit neišdžius, o šitokios vonios kraštai išlaikys drėgmę net karštomis ir sausomis vasaromis. Svarbu, kad ši vieta neišdžiūtų ištisus metus. Blogiausiu atveju čia galima atvežti vandens, bet tai sudėtinga, sunku ir užima laiko. Šioje vietoje galima panaudoti ir kokį skanėstą, kad pritrauktumėte žvėrių dėmesį, aišku, atsižvelgiant į šėrimo taisykles.

Kadangi po vonios gyvūnams reikia pasikasyti, kad atsikratytų parazitų, naudinga netoli augančius medžius ištepti derva. Efektyvi gluosnių derva, Lietuvoje gaminama ir pušų derva. Ši stipraus kvapo, lipni ir nemaloni derva miško žvėris traukia tarsi magnetas. Didelis pliusas, kad ją galima užuosti iš tolo. Gausiai užtepkite jos ant medžio kamieno, ir galiausiai gyvūnai jį pasirinks kaip kasymosi vietą. Toks medis ir medžiotojui leidžia suprasti, ar į šią vietą kažkas užsuka.

Susiję straipsniai

Svarbu įsidėmėti, kad tokiose vietose jokiu būdu nereikėtų medžioti, nes vonia turi suteikti saugią ir malonią užuovėją. Jeigu norite medžioti, tai galima daryti ne arčiau kaip už 200 metrų nuo spa.

Norite nusipirkti žurnalą internetu arba jį užsiprenumeruoti?

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.